site.btaВукадинова отпадна във втория манш на алпийския слалом на Олимпиадата в Пекин, Влъхова стана шампионка след отлично второ спускане

Вукадинова отпадна във втория манш на
алпийския слалом на Олимпиадата в Пекин, Влъхова стана шампионка след отлично второ спускане
OO 09:14:02 09-02-2022
IK0911OO.002
Пекин 2022 - ски-алпийски дисциплини, слалом за жени

Янцин, 9 февруари (спец. кор. на БТА Димитър Вельов).
Българката Ева Вукадинова отпадна във втория манш на алпийския слалом на Олимпийските игри в Пекин.
20-годишната Вукадинова изостана с 8:54 секунди на 49-ото място след първия манш, в който трябваше да кара два пъти, тъй като при първото си спускане човек от поддръжката беше твърде близо до състезателното трасе в долната част на пистата, разсея я и Вукадинова пропусна врата. Журито на състезанието й позволи да стартира отново, но тя беше поуморена и не се представи толкова добре при повторното преминаване по трасето минути по-късно.
Във второто си спускане тя пропусна врата малко след средата на трасето и не успя да завърши.
Дебютантката на най-големия зимен спортен форум Вукадинова стартира със специална шина на ръкавицата на дясната ръка заради контузия. Тя пукна костица в областта на дланта два дни по-рано в гигантския слалом, в който завърши 36-а.
Петра Влъхова от Словакия спечели златото и прибави първи олимпийски медал в колекцията си, който беше единственият, който и липсваше.
Световната шампионка от Оре 2019 Влъхова беше осма след първия манш, но във втория даде най-добро време по трасето, наредено от словашкия национален треньор Мауро Пини, за да триумфира с време 1:44.98 минута.
Влъхова донесе и първо отличие за Словакия на Игрите в Пекин.
Втора на 8 стотни от секундата финишира настоящата световна шампионка Катарина Лийнсбергер (Австрия), която също направи силен втори манш и от седмото място прогресира до позиция на подиума.
Трета на 12 стотни завърши олимпийскта вицешампионка в дисциплината от Пьончан 2018 Уенди Холденер (Швейцария), за да се окичи с четвърти олимпийски медал в кариерата си.
Най-добрите три от първия манш се провалиха във второто си спускане. Лидерката Лена Дюр (Германия) се нареди четвърта в крайното класиране на 19 стотни, втората Мишел Гизин (Швейцария) падна до шестото място на 60 стотни зад Влъхова, а най-голямата драма се получи с третата Сара Хектор (Швеция), която преди два дни спечели олимпийската титла в гигантския слалом.
Хектор караше много силно и във втория манш и беше в позиция за второ олимпийско злато, като имаше аванс от 48 стотни от секундата на последната междинна контрола, но малко преди финала пропусна врата и отпадна.
Златната медалистка от Олимпиадата в Сочи 2014 Микаела Шифрин (САЩ) отново разочарова. Тя отпадна още в началото на първия манш, както и в първия си старт на Игрите в понеделник.
Считаната за фаворитка Шифрин допусна грешка на петата врата, на която отпадна в гигантския слалом на 7 февруари, след което опита да я поправи, но не успя да влезе в правилната линия и две врати по-късно трябваше да напусне надпреварата.

ски алпийски дисциплини, слалом, жени:
1. Петра Влъхова (Чехия) - 1:44.98 минута (52.89 секунди в първия манш и 52.09 секунди във втория манш)
2. Катарина Лийнсбергер (Австрия) - 1:45.06 (52.83 и 52.23)
3. Уенди Холденер (Швейцария) - 1:45.10 (52.65 и 52.45)