site.btaСАЩ стана първият олимпийски шампион в смесеното отборно състезание по сноуборд крос, Джакобелис с второ злато от Игрите

OO 05:38:31 12-02-2022
DV0535OO.009
Пекин 2022

САЩ стана първият олимпийски шампион
в смесеното отборно състезание по сноуборд крос,
Джакобелис с второ злато от Игрите

Чжанцзякоу, 12 февруари (спец. кор. на БТА Димитър Вельов)
САЩ стана първият олимпийски шампион в смесеното отборно състезание по сноуборд крос.
Състезателите бяха затруднени от първия силен снеговалеж от началото на Игрите и нарушена видимост заради мъгла в "Гентинг Сноу Парк" в Чжанцзякоу.
Опитните Ник Баумгартнер и Линдзи Джакобелис спечелиха дебютиращата на зимни Игри дисциплина, след като бяха най-бързи в големия финал.
40-годишният Баумгартнер даде минимален аванс на съотборниката си, която направи много силно сускане в долната част на трасето при жените и осигури на американците първото място.
Така 36-годишната Джакобелис взе второ злато от Пекин 2022, след като преди три дни триумфира и в индивидуалната надпревара в сноуборд кроса.
Във финала тя води страхотна битка с олимпийската шампионка от Пьончан 2018 Микела Мойоли от Италия.
Мойоли стартира по-силно и водеше до средата на трасето, но Джакобелис я изпревари и я победи с 20 стотни от секундата.
За първия тим на "Адзурите" на мъжкия пост кара Омар Визинтин, който заслужи бронз от индивидуалното състезание преди два дни.
Елиот Гронден и Мериета Одайн от Канада завършиха на трето място на 23.20 секунди, след като Одайн и Катерина Капрано от втория тим на Италия паднаха на финала, но северноамериканката успя по-бързо да се изправи и да продължи, за да пресече трета финалната линия.
За двамата канадци това са втори отличия от Игрите след индивидуалните състезания в дисциплината, в които Гронден взе сребро, а Одайн - бронз.
Надпреварата беше прекъсната за десетина минути след втората четвъртфинална серия заради падане на сънародничките Бел Брокхоф и Джоузи Баф от първия и от втория отбор на световния шампион Австралия, на които беше оказана медицинска помощ преди да напуснат трасето.
Домакините използваха прекъсването, за да почистят пистата от падналия сняг, което допълнително забави подновяването на състезанието.
В последния четвъртфинал първият тим на Австрия, за който при мъжете караше индивидуалният олимпийски шампион в сноуборд кроса отпреди два дни Алесандро Хемерле, също отпадна.
На полуфиналите пък беше елиминиран отбора на Великобитания, със световната шампионка Шарлът Банкс на женския пост, който в последствие се класира шести.