site.btaПреди двайсет и пет години е открит пешеходният „Мост на хилядолетието“ над река Темза


„Мост на хилядолетието“ или по-известен като „Милениум Бридж“ е пешеходен висящ мост над река Темза в Лондон, Великобритания, свързващ районите Бенксайд на южния бряг и Сити на северния бряг. Строежът на моста започва през 1998 г. и официално е открит на 10 юни 2000 г. Изграждането на алуминиевия мост с дължина 320 метра и ширина 4 метра струва 18,2 милиона паунда – с 2,2 милиона паунда повече от бюджета. Мостът се състои от три секции, поддържани от два стълба.
Обикновено всеки нов мост през реката трябва да бъде одобрен с акт на Парламента, но „Мостът на хилядолетието“ е поръчан и одобрен колективно от Пристанищната администрация на Лондон, Лондонското Сити и лондонския район Саутуарк.
В деня на откриването на моста над 90 000 души преминават по него.
За официалното откриване БТА припомня от своя архив:
Пешеходен „Мост на хилядолетието“ бе открит над Темза
Лондон, 10 юни 2000 г. /БТА/ Нов пешеходен мост над Темза, първият, построен в столицата на Великобритания за последните 106 години, бе официално открит днес сутринта, предаде АФП.
„Мостът на хилядолетието“ е построен в рамките на големите строителни проекти, бележещи прехода между двете хилядолетия. На церемонията по откриването присъстваха много знаменитости, между които бе и новата приятелка на Пол Макартни – Хийтър Милс.
Мостът е дълъг 320 метра и широк 4 метра. Очаква се годишно по него да преминават около 4 млн. пешеходци. Стойността на моста, създаден от архитектите Нормън Фостър и Крис Уайс в сътрудничество със скулптора Антъни Каро, е 30 млн. долара.
Архитект на моста е Норман Фостър, за неговите проекти четем от архива на БТА:
Норман Фостър ще се заеме с лунна архитектура
Лондон, 23 септември 2009 г. /БТА/ Компанията на прочутия британски архитект Норман Фостър ще участва в програмата за изучаване на перспективите за изграждане на здания на Луната, съобщи в. „Гардиън“.
Подробности за проекта за строителство на Луната не се съобщават. Според изданието „Билдинг мегазин“ компанията „Фостър и партньори“ ще се заеме с изучаване на материалите, съществуващи на Луната и на Марс, с потенциалната възможност те да бъдат използвани в строителството.
Проектът ще е част от мащабната програма „Аврора“ на Европейската космическа агенция.
В. „Гардиън“ припомня, че Фостър и неговата архитектурна компания проектират първия частен космопорт по поръчка на Ричард Брансън и неговата компания „Върджин галактик“. Той трябва да бъде открит през 2011 г. в пустиня в щата Ню Мексико.
Сър Норман Фостър е лауреат на много награди, сред които „Прицкър“. Едни от най-популярните проекти на „Фостър и партньори“ са обновеният стадион Уембли, кулата Swiss Re и „Милениум Бридж“ в Лондон, куполът на Райхстага в Берлин, мостът-виадукт Мийо във Франция, летището в Хонконг, закритият двор на Британския музей и др.
С откриването на „Моста на хилядолетието“ ирландците получават втори пешеходен мост над Темза:
Ирландците познават Лондон по-добре от англичаните, според анкета
Дъблин, 18 ноември 2009 г. /Специално за БТА от Христо Петров/ Вестник „Айриш уърлд“ помества днес резултатите от анкета сред 10 хиляди потребители на услуги и информация на туристически сайт. Участниците са били поканени да разпознаят столици и други известни градове на фотографии, на които са били електронно заличени техните най-известни забележителности.
На ирландци и англичани е показана снимка на Лондон без часовниковата кула Биг Бен. Ирландците по-трудно се поддали на „измамата“ и 89 процента от тях са дали правилния отговор, докато само 83 процента от англичаните са разпознали собствената си столица без забележителната кула.
Мнозина от ирландските участници в анкетата обаче попаднали в капана, когато им е показана снимка на моста Хапени в Дъблин. Неуспелите да познаят собствената си столица са 32 процента, като 28 на сто от тях сбъркали Дъблин с Амстердам. Снимката подвела 68 процента от англичаните, които също посочили Амстердам вместо Дъблин.
Мостът Хапени е всепризнатия символ на ирландската столица. Открит е през 1816 година и е излят изцяло от желязо. Официалното му наименование е мостът Уелингтън. Кръстен е на „Железния дюк“ Артър Уелсли Уелингтън, разгромил Наполеон при Ватерло, който е роден в Ирландия и е от смесено ирландско-английско потекло.
Популярното название на моста идва от таксата от половин пени „халф пени“ (в разговорната форма „ха'пени“), която жителите на Дъблин е трябвало да плащат, за да преминат по единствения тогава пешеходен мост над реката Лифи. Едва през 2000 година Дъблин получи втори пешеходен мост, наречен „Милениум Бридж“ (Мостът на хилядолетието).
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина