site.btaИзраелски археолози обявяват на 8 май 2007 г., че са открили гробницата на цар Ирод Велики


Израелски археолози обявяват на 8 май 2007 г., че са открили гробницата на цар Ирод Велики, откриваме в емисията “Забава и знание” на БТА.
На обекта, наричан Иродион са работили специалисти от Еврейския университет в Йерусалим. Гробът се намира на върха на хълм в Юдейската пустиня, който ясно се вижда от южната част на Йерусалим.
Ирод Велики управлявал Юдея от 37 пр. н.е. до смъртта си през 4 пр. н.е. Той ръководил страната при управлението на римляните. Историкът Йосиф Флавий е описал неговия гроб и погребалната процесия след смъртта му.
Какво може да бъде открито в архивите на БТА за цар Ирод четем в емисия “Забава и знание”:
Археолози откриха гроба на цар Ирод
Йерусалим, 8 май 2007 г. /БТА/ Израелски археолози са открили гроба на цар Ирод - легендарния строител на древния Йерусалим, на върха на хълм, южно от града, съобщи Асошиейтед прес като цитира Еврейския университет в Йерусалим.
Гробът се намира на обект, наречен Иродион. Става дума за връх на хълм в Юдейската пустиня, който ясно се вижда от южната част на Йерусалим. Ирод е построил дворцов комплекс на хълма и изследователите са открили именно там неговия гроб, се казва в информация на университета.
От Еврейския университет се надявали да запазят в тайна новината за находката, докато подробности за нея не бъдат разкрити на специално организирана за целта пресконференция. В. "Аарец" обаче избързал и в своя уебсайт е публикувал статия, посветена на находката.
Ирод станал владетел на страната при управлението на римляните. Стената, която е построил около стария град в Йерусалим през епохата на Втория еврейски храм, е останала и до ден днешен. Той се заел и с големи строителни проекти в Кесария, Ерихон, укрепения град Масада. "Аарец" съобщава, че откритието е направено на обекта Иродион от археолога Ехуд Нетцер от Еврейския университет. Проф. Нетцер от 1972 г. работи на този обект.
Отдавна се предполагаше, че Ирод е бил погребан на територията на Иродион, но продължилите десетилетия изкопни работи на обекта не бяха открили нужните доказателства за това. "Аарец" съобщава, че гробът е открит в район, който досега не е бил изследван и се намира между два двореца, които Ирод е построил на обекта. Цар Ирод умира в 4 г. пр. Христа. Историкът Йосиф Флавий е описал неговия гроб и погребалната процесия след смъртта му.
***
Израелски археолози откриха каменоломна от времето на цар Ирод
Йерусалим, 24 септември 2007 г. /БТА/ Израелски археолози са разкрили варовикова каменоломна от времето на цар Ирод, съобщиха АФП и в. "Индипендънт".
От тази каменна кариера, намерена при строеж на училище в предградие на Йерусалим, са били добивани огромните блокове, използвани преди 2000 години в преустройството и разширяването на комплекса на Втория еврейски храм от Ирод в Йерусалим.
За пръв път се откриват камъните, които са били използвани за построяването на стените на комплекса, наричан Храмов хълм, който е най-свещеното място за юдейската религия и второто най-свещено място за исляма. На този хълм е бил издигнат Първият храм (Храмът на Соломон - построен около 967 г. пр. Христа и разрушен около 586 г. пр. Христа от вавилонците), а след разрушаването му - и Вторият храм, който Ирод е разширил. За да може да построи огромен храм, значително по-голям от предишния и от самия хълм, цар Ирод, управлявал Юдея от 37 г. пр. Христа, разширил хълма с огромни наклонени подпорни стени.
Вече знаем откъде Ирод е взимал каменните блокове, които са по-внушителни от тези на египетските пирамиди, каза пред АФП археологът Ювал Барух, заместник-директор на израелската Служба за древните паметници на културата.
От каменоломната, която се намира на 3-4 км от храма на Ирод, са били сечени блокове - всеки с 6-7 м дължина и тегло над 20 тона. Барух е съобщил, че монети и керамика, намерени в каменоломната, потвърждават, че камъкът е бил използван по времето на разширяването на Храмовия хълм през 19 г. пр. Хр.
Най-голямото доказателство е железен лост, използван за разцепване на камъка. Той е забит в един от масивните прорези във варовика. Инструментът, очевидно неправилно използван, е вклинен напосоки и забравен. "Той е стоял тук 2000 години, за да го намерим, защото някой работник не е знаел какво да прави с него", предполага Ехуд Нешер, член на екипа, направил откритието.
Освен каменоломната археолозите са разкрили и път, вероятно използван за транспортиране на блоковете. Предполага се, че камъните са били пренасяни до строителния обект с помощта лостове и двуколки.
Западната стена (Стената на плача) е най-известният остатък от комплекса на Втория храм, изравнен със земята от римските завоеватели през 70 г.
Година и половина след откритието на гробницата археолозите представят подробности за живота и погребението на Ирод:
Цар Ирод Велики е посрещнал римския военачалник Марк Агрипа с нов театър и мавзолей, откриха археолози
Тел Авив, 19 ноември 2008 г. /Специално за БТА от Хени Берлер/ Израелските археолози, водещи разкопките в Иродион, крепост в Юдейската пустиня, съобщиха днес нови данни за гробницата на цар Ирод Велики, която бе открита миналата година, и за целия комплекс от здания около нея.
Според археолозите Ирод е бил погребан в разкошен мавзолей от два етажа. Сградата е била висока 25 метра. До царския саркофаг са били поставени още два по-малки, вероятно с останките на членове на семейството на Ирод.
До мавзолея е имало театър с 650 места и специална ложа за самия цар. Стената на театъра е била покрита с фрески, рисувани в стил, непознат дотогава в Израел. Този стил е бил разпространен в Рим и Кампания през 1 век преди новата ера.
Професор Ехуд Нецер, ръководител на групата археолози, предполага, че строителството на театъра е свързано с посещението в Иродион на римския военачалник Марк Агрипа през 15-та година преди новата ера. Саркофагът на Ирод Велики, изработен от Йерусалимски камък и с бронзово покритие, е бил разбит след смъртта му, вероятно по времето на въстанието срещу римското владичество през 66-72 г. от н. е.
Цар Ирод е бил известен със своята жестокост и с мащабното строителство. Сред проектите, осъществени по негово време, трябва да се спомене реконструкцията на Втория храм в Йерусалим, строителството на град Кесария на Средиземно море, крепостите Масада и Иродион, които са му служили и за резиденции. Ирод се е отличавал и с изключителна подозрителност и жестокост, избивал е всички, които са заговорничели срещу него и властта му, дори ако е ставало въпрос за собствените му синове. С него е свързана легендата от евангелието за избиването на младенците. (…)
Преди 15 години археолозите дават повече подробности и за театъра на Ирод:
Археолози откриха театралната ложа на цар Ирод
Москва, 23 септември 2010 г. /БТА/ На територията на крепостта Иродион (Herodium), намираща се недалеч от Йерусалим, израелски археолози откриха царската ложа в личния театър на цар Ирод Велики, съобщи Лента.ру. Разкопките се ръководят от проф. Ехуд Нецер от Еврейския университет.
Ложата с размери седем метра на дължина, осем метра на широчина и шест на височина, заема централното място сред всички помещения в горната част на театъра. Самият цар и приближените му са наблюдавали от нея случващото се на сцената.
Стилът на фреските по стените и елементите от украсата на царската ложа не са характерни за архитектурата на Израел, но са известни в Рим и в Кампания. Проф. Нецер предполага, че декоративните елементи са дело на майстори от Римската империя. Може би са били изпратени от Марк Агрипа, който посетил Юдея година след като се запознал с Ирод на остров Лесбос.
Откритите на стените на театъра фрески имитират прозорци, от които "се разкрива" панорамна гледка към р. Нил. Изобразени са кораби с вдигнати платна, фигури на хора и животни, дървета. Тези елементи на декора напомнят за фреските от императорската вила в Помпей.
Театърът на цар Ирод е открит през 2008-2009 г. недалеч от гробницата на библейския цар, на която учените се натъкват през 2007 г. Очевидно, театърът е бил използван по-малко от 10 години. Малко преди смъртта на цар Ирод той е бил преднамерено разрушен.
С реставрацията на ложата ще се заеме Музеят на Израел в Йерусалим. Театърът частично ще бъде реконструиран, след което в него ще бъдат допускани посетители.
Ирод е управлявал Юдея от 37 г. пр. Хр. до 4 г. пр. Хр. Става известен с пищните и грандиозни строежи като преустройството на юдейския храм, изграждането на стени около стария град на Йерусалим, строежа на крепостта Масада, изграждането на пристанищния град Caesarea Maritima (Кесария) и много амфитеатри и хиподруми, които особено са дразнели евреите, защото са били символ на римското господство.
Дворцовият комплекс Иродион обаче е една от най-значимите постройки. За да изгради последния, Ирод първо издига изкуствен хълм, който да се вижда от Йерусалим. На върха му построява палат, обграден с крепостни стени, а в подножието - втори дворец с многобройни постройки, водни басейни, кошари, складове и т.н.
***
Цар Ирод не бил довършил строителството на Втория Йерусалимски храм
Йерусалим, 24 ноември 2011 г. /БТА/ Старинни монети, които бяха открити при разкопки, направени близо до основите на Стената на плача, доказват, че цар Ирод не е завършил строителството на всички крепостни стени на Втория Йерусалимски храм, съобщиха АФП и Асошиейтед прес.
Монетите, датиращи от 15 г., са били открити в ритуална еврейска баня в непосредствена близост до Стената на плача, съобщиха израелски археолози.
Досега специалистите считаха, че цар Ирод е ръководил и завършил строителството на реконструирания храм на Соломон, преди да почине през 4 г. пр. Хр.
"До неотдавна считахме, че тези стени са били изцяло издигнати от Ирод. Но с откриването в основата им на монетите, сечени 20 години след смъртта му, стана видно, че той не е завършил напълно строителството им", заяви археологът Ели Шакун, който проведе разкопките заедно с проф. Рони Райх от университета в Хайфа.
"Новото откритие ни навежда на мисълта, че строителството на крепостните стени е отнело най-малко 40 години, много повече, отколкото се считаше досега" - заяви Рони Райх пред медиите. "Цар Ирод е започнал строителството на храма през 18-та година от възкачването си на престола, тоест около 22 г. пр. Хр., а ние открихме в основата на стените монети от 15 г. сл. Хр, при което се появява разлика от 40 години", уточни ученият.
Ритуалната баня, наречена микве, и монетите бяха открити близо до Стената на плача преди два месеца по време на разкопки на старинен отходен канал отпреди 2000 години, който в продължение на 600 метра преминава под Стария град и стига до близкия арабски квартал “Силван”.
Ритуалната баня е била разкрита на десетина метра от Стената на плача, една от последните останки на Втория храм, разрушен от римляните през 70 г., и най-святото място за юдаизма.
Новите открития потвърждават един от разказите на видния еврейски историк Йосифус, който твърдеше, че Стената на плача е била завършена от правнука на цар Ирод.
Шест години след откриването на гробницата е създадена специална изложба, на която тя е представена:
Израел подготвя изложба за библейския цар Ирод
Йерусалим, 16 януари 2013 г. /БТА/ Израелският национален музей ще открие първата изложба в света, посветена на архитектурното наследство на библейския цар Ирод, управлявал Йерусалим и Светата земя преди две хилядолетия, когато тя е била завладяна от римляните, съобщи Асошиейтед прес. (…)
За изложбата "Ирод Велики" в Израелския музей в Йерусалим са докарани около 30 тона артефакти, включително и стотици миниатюрни отломки, чиято форма внимателно е възстановена. (…)
Последният грандиозен проект на Ирод е била гробницата му с височина 25 м. Израелският археолог Ехуд Нецер посвещава 35 години от кариерата си на нейното търсене. През 2007 г. той обявява, че я е открил в Иродион - зимния дворец на владетеля. През 2008 г. той предлага на израелския музей да създаде изложба за нея, но след това умира. През 2011 г. музеят повдига с кран десетки половинтонни колони и разкрива покрива на посочената от Нецер гробница. Открити са три саркофага, единият от които може да е на Ирод. Той е от специален червеникав камък и е намерен разбит на стотици парчета. Вероятно това са направили еврейски фанатици, завзели Иродион след смъртта на Ирод, за да унищожат символа на мъжа, работил с империята, срещу която те се бунтуват.
В изложбата е включена и реконструирана тронна зала от един от дворците на Ирод в Йерихон, както и реплика на театъра на Ирод в Иродион.
Изложбата "Ирод Велики" ще бъде открита на 12 февруари и ще продължи шест месеца.
***
Израел почита цар Ирод с изложба
Йерусалим, 7 март 2013 г. /БТА/ Израел почита цар Ирод Велики с първата изложба в света, посветена на владетеля, управлявал (…) Юдея и оставил след себе си богато архитектурно наследство, съобщи Франс прес.
От гледище на археологията, тази изложба е най-амбициозната инициатива на Музея на Израел в Йерусалим, където бе открита, заяви неговият директор Джеймс Снайдър.
Монументалната гробница на цар Ирод Велики, която бе открита на обекта Иродион, на няколко км южно от Йерусалим, през 2007 г. и беше реставрирана, е включена в експозицията заедно с около 250 непоказвани публично археологически находки. Те са намерени при разкопки на различни обекти, свързани с постройки от епохата на владетеля.
Ирод Велики (73 г. пр. Христа - 4 г. пр. Христа) бил близък с управниците в Древния Рим, които го натоварили със задачата да управлява Юдея през епоха, когато Римската империя обхващала почти цяла Мала Азия. Този владетел бил известен с легендарната си жестокост. Той бил обсебен от мисълта за заговор и отстранил от пътя си всички, които подозирал, че са заплаха за управлението му, включително съпругата си и три от децата си. Евангелието на Матея му приписва отговорността за избиването на 14 хиляди младенци мъченици във Витлеем.
Според историка от 1 век Флавий Йосиф, Ирод бил еднакво жесток към всички и нарушавал законите. Голямото му его и способностите му като политик обаче го накарали да стане голям строител. При управлението му са построени пристанището Кесария, дворецът в Масада, дворецът в Иродион и е реставриран Вторият храм в Йерусалим.
Изложбата представя изумителните проекти за строителство през епохата на Ирод Велики, сложните дипломатически връзки, които той е поддържал с императори и знатни хора в Рим, както и впечатляващата погребална процесия, свързана с пренасянето на тленните му останки от Ерихон до мавзолея, който той сам си построил в Иродион, заявиха организаторите.
"Величието на Ирод се дължи на способността му да установи баланс между западната и източната култура, към която принадлежи, отбеляза Снайдър. Докато той поддържа силни дипломатически връзки с римските управници, се стига до разцвет на юдаизма през епохата на Втория храм. Ирод Велики успял да постигне деликатен баланс, какъвто рядко е имало в историята на човечеството."
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина