site.btaНа 14 февруари 1989 г. Салман Рушди е осъден на смърт заради романа си „Сатанински строфи“
На 14 февруари 1989 г. в Иран аятолах Рухола Хомейни издава религиозен указ – „фетва“, който осъжда на смърт писателя Салман Рушди и неговия издател за богохулство и обида на личността на пророка Мохамед в романа „Сатанински строфи“. До това се стига след многохилядни протести в Пакистан срещу книгата в началото на 1989 г. След публикуването на „Сатанински строфи“, аятолах Хомейни призовава „мюсюлманите, които не могат да убият Рушди, да го посочат на онези, които могат“.
Британското правителство, оглавявано от Маргарет Тачър, предоставя на Рушди денонощна полицейска охрана, но не малко политици на Острова са враждебно настроени към автора. Депутат от Лейбъристката партия предвожда шествия и призовава книгата да бъде забранена, докато бивш председател на Консервативната партия, нарича Рушди „злодей“ и твърди, че писателят е предал собственото си възпитание, религия и националност.
Романът на британския писател от индийски произход е написан в стилистиката на магическия реализъм, а основна тема са емигрантите и емиграцията, невъзможността за асимилация и интеграция в новата култура и неизбежността на възвръщането към корените. Заглавието на книгата на Рушди произлиза от апокрифна част на Корана, засягащ първата биография на Пророка Мохамед.
Най-малко 60 души са убити по време на вълненията, последвали публикуването на книгата през 1988 г. Сред тях са японският преводач на романа Хитоши Игараши, 19 души в Индия и Пакистан, двама в Белгия и 37 в Сивас, Турция, при подпалването от ислямисти на хотела, в който са се събрали турският преводач на книгата, писателят Азиз Несин и други писатели (Несин успява да избяга). В Индия, където Рушди е известна личност, министър-председателят Раджив Ганди забранява вноса на книгата две седмици след публикуването ѝ в Обединеното кралство – решение, което се повтаря в повече от 40 държави, сред които Кения, Сингапур, Южна Африка, Тайланд и Венецуела.
Фетвата на Хомейни води и до влошаване на дипломатическите връзки на Иран със страните от Запада. Техеран почти прекъсва отношенията си с Великобритания поради факта, че Лондон дава подслон и подкрепа на Салман Рушди.
В бюлетин „Международна информация. Служебен“ БТА отразява указа на аятолаха и последвалото влошаване на дипломатическите отношения между Иран и Запада:
Париж, 14 февруари 1989 г. /АФП/ Аятолах Рухола Хомейни се обърна към мюсюлманите от цял свят с настояването да „накажат незабавно със смърт“ английския писател от индийски произход Салман Рушди и издателите на неговата книга „Сатанински стихове“. Хомейни обвинява Рушди, че „осквернява със стиховете си Исляма, Великия Пророк и Корана“ и затова заедно с издателите на неговата книга, които са били запознати със съдържанието й, той „е осъден на смърт“, предаде радио Техеран, чуто в Париж. Иранското правителство обявило също така срядата за „Ден на национален траур“ в знак на протест срещу комплотите на „Големия Сатана“ (САЩ), който публикувал „отровни думи“ срещу великия пророк и корана.
***
Криза в отношенията между Запада и Иран
Лондон, 17 февруари 1989 г. /БТА/ През последните дни отношенията между някои западни страни и Иран силно се изостриха, което дава повод на наблюдателите да говорят за политическа криза. Непосредствената причина бяха изявленията на ръководителя на Ислямска република Иран Рухола Хомейни, който призова да бъде убит английският писател от индийски произход Салман Рушди. Според него книгата на Рушди „Сатанински строфи“ била оскърбителна за Корана и за пророка Мохамед и обидна за мюсюлманите по света. Осведомителни агенции цитират радио Техеран, което обявило, че наградата за онзи, който убие автора, вече достигнала четири милиона долара.
Английското правителство реши да замрази отношенията си с Иран след като той отказа да дезавуира заплахата срещу Салман Рушди.
ФРГ извика своя шарже д’афер от Техеран. Във връзка със случая Рушди правителството на Холандия е отложило днес посещението, което министърът на външните работи Ханс ван ден Брук трябваше да направи следващия месец в Иран.
Вашингтон също е реагирал, като предупредил Техеран, че случаят Рушди може да навреди на изгледите за подобряване на американско-иранските отношения.
***
Великобритания и Иран пред разрив
Лондон, 28 февруари 1989 г. /БТА/ Иранският парламент (Меджлис) гласува тази сутрин да бъдат скъсани дипломатическите отношения с Великобритания, ако до една седмица тя не промени „враждебното си отношение към исляма“ и не осъди „антиислямската книга“ на Салман Рушди „Сатанински строфи“, предаде иранската осведомителна агенция ИРНА. Според агенцията почти всички присъстващи 201 депутати от 270-членния Меджлис одобрили мярката. По-късно днес решението на парламента да бъдат скъсани дипломатическите отношения с Великобритания бе одобрено от Съвета за наблюдение на конституцията - върховен орган в Иран, съставен от шестима юристи и шестима духовници, който следи законодателните актове да съответстват на ислямската религия и на конституцията.
Скъсването на дипломатическите отношения автоматично ще влезе в сила ако след едноседмичен срок Великобритания не изпрати отговор, уточни ИРНА.
Отношенията между Лондон и Техеран рязко се влошиха, след като на 14 февруари иранският ръководител аятолах Хомейни обяви книгата „Сатанински строфи“ за оскърбителна за исляма и за мюсюлманите по света и осъди на смърт автора й - британски гражданин от индийски произход.
Миналата седмица английското правителство нареди на двамата ирански дипломати от мисията на Иран да напуснат Лондон и отзова от Техеран петимата сътрудници на своето посолство. Но според Лондон това означаваше замразяване, а не пълно прекъсване на дипломатическите отношения.
По повод на днешното решение на иранския парламент говорител на Форин офис заяви, че установяването на нормални дипломатически отношения с Иран зависи от отказа на Техеран да прибягва до насилие или до заплахи срещу граждани. на други страни.
Политическите наблюдатели изтъкват, че решението на иранския парламент ще нанесе сериозен удар върху икономическите отношения между двете страни. Миналата година, уточнява агенция Франс прес, стокообменът между Иран и Великобритания е възлязъл на 400 милиона английски лири.
***
Нови моменти около случая Рушди
Лондон, 4 март 1989 г. /АП/ Министър-председателката Маргарет Тачър каза, че разбира, че романът на Салман Рушди „Сатанински строфи“ е засегнал дълбоко мюсюлманите, но ислямът, добави тя, като една от големите световни религии, е достатъчно силен, за да издържи критиките на романа. По време на посещение вчера в своя избирателен район Финчли Тачър каза: „От собствената си религия знаем, че когато някой направи нещо, което е много обидно за някои от нас, ние силно преживяваме това. Това е, което стана и в исляма.“
Вчера, по време на петъчната молитва, президентът на Иран Али Хаменей предсказа, че неговата страна ще победи. „Днес Западът не е изправен срещу нашата страна, а срещу исляма.“
***
Никозия, 6 март 1989 г. /Ройтер/ Либийският ръководител Муамар Кадафи вчера подкрепи призива на иранския духовен водач Аятолах Хомейни да бъде убит британският писател Салман Рушди, автор на „Сатанински строфи“, съобщи агенция ИРНА. Кадафи заявил на ръководителя на комисията по външните работи в иранския парламент Садък Халхали, че ислямът не продава вероотстъпничеството. Днес изтича поставеният от Техеран срок британското правителство да осъди Рушди за книгата му, иначе дипломатическите отношения между тях ще бъдат прекъснати. Говорител на палестинската групировка „Народен фронт за освобождение на Палестина - генерално командване“, чийто ръководител Ахмед Джибрил снощи се закле да изпълни заповедта на Аятолах Хомейни, днес заяви, че значението й е ясно: това е смъртна присъда.
***
Десетилетия по-късно, през лятото на 2007 г., ислямски учени в Пакистан обявяват, че дават награда за главата на Салман Рушди в размер на 11,5 млн. долара. БТА предава:
Пакистански ислямски учени обявиха награда от 11,5 милиона долара за главата на Салман Рушди
Исламабад, 24 юни 2007 г. /БТА/ Ислямски учени в северозападен Пакистан обявиха награда от 11,5 милиона долара за главата на писателя Салман Рушди, чието удостояване с рицарско звание във Великобритания предизвика гневна реакция в мюсюлманския свят, предаде ДПА.
Наградата бе обявена вчера по време на среща на 50 ислямски учени в пакистанската провинция Северен Уазиристан, съобщиха местни медии.
Богохулникът Рушди подлежи на смърт и всеки, който го убие, ще получи награда от 700 милиона рупии (около 11,5 милиона долара), заяви председателят на срещата Мулана Мухамад Заман. Британското правителство отправи предизвикателство към честта на един милиард и четиристотин милиона мюсюлмани по света, допълни той.
Спорът около рицарското звание на Рушди ескалира още повече вчера, когато пакистанският парламент поиска извинение от Лондон. Депутатите настояха Великобритания да отмени незабавно посвещаването в рицарство на писателя, когото мнозина мюсюлмани смятат за богохулник заради книгата му „Сатанински строфи“.
***
На 12 август 2022 г. Хади Матар, двоен гражданин на САЩ и Ливан, пробожда многократно с нож Салман Рушди преди публична лекция в щата Ню Йорк:
Салман Рушди бе нападнат от мъж, докато се готвел да изнесе лекция, в щата Ню Йорк
Ню Йорк, 12 август 2022 г. /БТА/ Салман Рушди бе атакуван днес от мъж, докато се готвел да изнесе лекция, в американския град Шътокуа, в западната част на щата Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.
Нападателят нахлул на сцената в института "Шътокуа" и започнал да удря с юмруци или да мушка с нож Рушди, докато писателят бил представян на аудиторията, разказа репортер на агенцията, присъствал на място.
Рушди паднал на пода. За момента не е ясно в какво състояние е той.
Нападателят е обуздан.
Книгата на родения в Индия писател "Сатанински строфи" е забранена от 1988 г. в Иран, тъй като е смятана за богохулна, припомня АП. Година по-късно основателят на Ислямската република аятолах Рухола Хомейни издаде фетва, осъждаща Салман Рушди на смърт. Иран освен това предложи награда от над 3 милиона долара за онзи, който убие писателя.
Ислямската република отдавна се дистанцира от фетвата на Хомейни, вече покойник, но настроенията против Рушди се запазват, отбелязва АП. През 2012 г. иранска полуофициална религиозна фондация повиши наградата за главата на Рушди от 2,8 милиона долара на 3,3 милиона долара.
По повод нападението агенция Франс прес припомня, че Рушди е с британско гражданство. Агенцията се е свързала с полицията на Шътокуа, която е потвърдила пред нея, че един човек е бил намушкан с нож, но не е уточнила на този етап самоличността на жертвата.
Мястото, на което писателят, е трябвало да произнесе лекция, е известно с летните си литературни семинари и в миналото Рушди е чел лекции на няколко пъти там, допълва АП.
Салман Рушди е носител на наградата "Букър" през 1981 г. за книгата си "Среднощни деца". Той е известен и с творбите си "Срам“, „Последният дъх на Мавъра“, „Земята под нейните нозе“, „Ярост“, „Шалимар клоунът“, „Чародейката от Флоренция“. Стилът му съчетава митология и фантазия с реалистични случки и често пъти е дефиниран като магически реализъм, примесен с исторически измислици. В творбите му се откроява и темата за срещите на Изтока и на Запада.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text