site.btaКак отбелязваме Деня на родилната помощ през годините
На 21 януари отбелязваме Деня на родилната помощ. Според информацията на отдел „Справочна“ празникът се чества от 1951 г. с указ на Президиума на Народното събрание като Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите. Датата е избрана според празника Бабинден, който по стар стил се отбелязва 21 януари, а по нов на 8 януари. На този ден специалистите в родилната помощ – лекари и акушерки си правят равносметка, а родилките им изказват своята благодарност и признание за проявените грижи и всеотдайност.
В българските народни традиции Денят на родилната помощ и акушерките известен още като „Бабинден“ се отбелязва като женски празник, на който се почитат бабите – жените, които помагат при раждане, в миналото те са изпълнявали ролята на акушерки. В етнографското изследване на Димитър Маринов „Народна вяра и религиозни народни обичаи“ е посочено, че този ден се празнува и за здравето на малките деца и родилките, и за предпазване от „бабици“ – болест по кърмачетата (бел. ред. стомашно разстройство). Вечерта срещу празника или рано сутринта на самия ден бабите акушерки посещават домовете на невестите, на които са бабували, т. е. помагали са им да родят. Бабата носи китка здравец, вързана с червен конец, мед, масло, просо и червена вълна. Тя окъпва своето „бабинче“ (бел. ред. детето, което е изродила), намазва челото му с мед и залепва на него от просото и вълната. За Бабинден бабата акушерка изплита на всяко дете чифт бели чорапи с вплетен в тях червен конец и пожелава да ги скъса със здраве. На новородените бебета дарява и елече.
В бюлетин „Вътрешна информация“ на БТА четем как се отбелязва празника преди 60 години:
На едно от първите места в света
София, 20 януари 1965 г. /БТА/ По предварителни данни на централното статистическо управление през първите двадесет дни на новата година в нашата страна са се родили близо 7 500 деца – първите граждани на републиката от 1965 година, а броят на родените през 1964 година надхвърля цифрата 131 000 и почти всички тези нови граждани са се явили на света в светлите, слънчеви родилни домове и отделения на градските и селски болници при помощта на лекари-специалисти и акушерки.
Днес в нашата страна работят 1052 родилни дома, като 1049 са селски. В градовете и селата 92,8 на сто от всички раждания стават в болнична обстановка, докато през 1939 година само 5,3 на сто от ражданията са ставали в родилен дом или болница. Благодарение на широката родилна помощ значително е снижена у нас майчината смъртност, която през 1963 година е 0,4 на хиляда раждания. По този показател България изпреварва такива напреднали страни като САЩ, Швеция, Англия и редица други.
***
Хасково, 20 януари 1965 г. /БТА/ Трудещите се жени от окръга отбелязват Деня на родилната помощ с тържествени събрания. Лекари и акушерки изнасят доклади за успехите на здравното дело у нас и грижите за родилките; докато преди девети септември 1944 г. в Хасковски окръг е имало само едно непълноценно акушеро-гинекологично отделение с шест легла, сега има седем отделения с 220 легла. Тези заведения се обслужват от 28 лекари акушер-гинеколози и 139 акушерки. В селата и градовете на окръга действат 84 женски консултации, 15 постоянни детски ясли и почти във всяко село-сезонни детски ясли. Двете отделения на окръжна и градска болница в Хасково бяха обединени в една акушеро-гинекологическа клиника със 110 легла, 14 лекари, 33 акушерки, 6 детски сестри и модерна медицинска апаратура. В нея се обучават и 150 курсистки от акушерския профил на медицинското училище.
Радостното в дейността на медицинските работници от родилните отделения е това, че детската смъртност в окръга е най-ниската за цялата страна, а майчинската е сведена до нула. За упорития труд на акушер-гинеколозите и педиатрите по опазване живота на новородените и майките е дадено преходното знаме на Министерството на народното здраве социалните грижи и Централния комитет на профсъюза на здравните работници за 1964 година.
***
Кърджали, 20 януари 1965 г. /БТА/ В миналото в района на Кърджалийски окръг имаше само 8 акушерки. През 1939 г. 50 % от новородените са починали, а сега в окръга работят 113 акушерки и 10 акушер-гинеколози, едно окръжно акушеро-гинекологическо отделение със 70 легла и 4 градски - с 68 легла, към 10 участъкови болници с 34 родилни легла, 27 родилни дома към селските амбулатории и 8 Ц към фелдшерските пунктове. В същото време в капиталистическа Турция има едва 27 родилни дома – по-малко, отколкото само в Кърджалийски окръг.
***
Велико Търново, 20 януари 1965 г. /БТА/ Денят на родилната помощ в окръга бе ознаменуван с над 500 срещи, сценки и събрания, на които обществеността изрази голямата си благодарност към народната власт за големите грижи за здравето на майките и новородените. Колективът на акушеро-гинекологическото отделение през изтеклата година не е допуснал нито един смъртен случай. Смъртността сред новородените е снижена до 1,2 на хиляда. В окръга са открити нови 65 родилни домове и сега 99 % от ражданията стават при висококвалифицираната помощ на здравните работници. За здравето на майките-родилки сега се грижат 147 акушерки срещу 6 преди 9 септември 1944 г. Направени са близо 10 000 прегледа на бременни жени и посещения по домовете им.
***
Цветя и подаръци за тези, които се трудят при извора на живота
Благоевград, 21 януари 1965 г. /БТА/ От рано тази сутрин към родилните домове и здравните участъци в окръга се отправиха хиляди млади майки с цветя и подаръци. По стар народен обичай те посетиха лекарите и акушерките, за да им благодарят за неоценимите грижи, които са положили за тях и техните скъпи рожби през миналата и началото на тази година. А тези висококвалифицирани медицински грижи са причина за 13 месеца в окръга да се родят близо 8 000 деца при най-минимална смъртност - 0,8 на 1000. (…) Заедно с това майките изразиха признание към народната власт, която построи и обзаведе 54 родилни дома, повечето от които са в селата и 48 постоянни и сезонни детски ясли. Истинска революция в борбата против верските предразсъдъци, които в недалечното минало са довеждали до 40 % смъртност при новородените, е извършена в мохамеданските села, където сега в родилните домове раждат над 90 % от майките, а смъртността е намалена до 2 на 1000.
***
Тържествено честване на Деня на родилната помощ
Ботевград, 21 януари 1965 г. /БТА/ Тъй като Ботевградският район е завоювал най-добри успехи в областта на родилната помощ в страната – смъртността на родилките е сведена до нула, а детската смъртност е 16 на хиляда, по инициатива на министерството на народното здраве и социалните грижи, тържественото честване за деня на родилната помощ се състоя в града. Читалищният салон днес бе препълнен от много медицински работници и граждани. Доклад за деня на родилната помощ изнесе д-р Иван Пенев - завеждащ акушеро-гинекологичното отделение при ботевградската болница. Той подчерта, че честването съвпада с 20-годишнината от създаването на първото родилно отделение в Ботевград. Сега в този край има две родилни отделения и 12 самостоятелни родилни домове с 30 женски и детски консултации. От името на министерството на народното здраве и социалните грижи присъстващите бяха поздравени от проф. Б. Папазов - директор на научно-изследователския институт по акушерство и гинекология в София. Председателят на градският народен съвет съобщи наградените от съвета многодетни майки. След това тържеството продължи в близкото село Врачеш, където денят на родилната помощ бе отпразнуван по стар български обичай - с богати дарове за акушерките и лекарите, народни хора и песни.
***
Ето и част от равносметката направена преди 50 години от архива на БТА:
21 януари - Ден на родилната помощ
Празник на живота
София, 20 януари 1974 г. /БТА/ Един празник с дълбоки народни традиции - наричан „Бабинден“ се е превърнал в Ден на родилната помощ. От бабуването до акушеро-гинекологичната помощ на съвременно научно развитие са изминали като че ли векове. И ако историческата епоха на израстването на днешна социалистическа България дели двата празника, обединява ги дълбоката почит и признателност на народа ни към хората, които бдят при раждането на живота. Утре нашата общественост отново ще изрази своето признание към хуманния труд на медицинските работници. Знаменателен е този ден на юбилейната социалистическа година. И още по-значим е с грижовността на българската комунистическа партия към жената-общественичка, майка и домакиня. С грижата й за охраната на майчинството и детството. За повишаване на моралните и материалните стимули за увеличаване на раждаемостта.
Днес в над 2300 женски консултации още в първите 3 месеца на бременността се наблюдават повече от 80 на сто от бременните и се извършва профилактичен гинекологичен преглед на повече от 800 000 жени годишно. Над 94 на сто от ражданията днес стават в родилни заведения. Днешният ръст на акушеро- гинекологичната помощ сочат и данните от 1938 година, когато над 80 на сто от всички раждания са били без медицинска помощ и само 4 на сто - предимно в градовете са ставали в родилни заведения.
През изминалата 1973 година бяха създадени 249 акушеро-гинекологични участъка. За живота и здравето на майката и детето са били на страж около 1000 лекари акушер-гинеколози и над 6000 акушерки - срещу по-малко от 50 лекари и около 400 акушерки преди 1944 година.
„Повече деца във всяко българско семейство. Повече млади сили за родината“ - под този девиз на партията здравните работници утре ще отчетат постиженията си в своята високохуманна дейност.
***
21 януари - Ден на родилната помощ
Радостни вести пред празника
София, 18 януари 1975 г. /БТА/ По предварителни данни на Министерството на народното здраве през 1974 година у нас са се родили около 148 000 деца – нови граждани на социалистическата ни родина. Само през деветмесечието на изминалата година в сравнение със същия период на 1973 година са се родили повече над 11 000 деца. Тези радостни резултати са плод на последователните грижи на партията и правителството за насърчаване на раждаемостта в България, изразени в редица документи в светлината на решенията на десетия конгрес на БКП, декемврийския пленум и на много други партийни и държавни постановления и решения. Те са резултат и на все по-голямото подобряване и развитие на родилната помощ в страната, на неуморния труд и всеотдайност на дейците на здравния фронт у нас. Днес почти сто на сто от ражданията в страната се извършват в болнична обстановка и при оказване навременна медицинска помощ. За бременната жена, за майката и нейното дете се грижат хиляди акушер-гинеколози, акушерки, медицински сестри и санитарки. В градовете работят 268 акушер-гинекологични поликлинични участъци, а в селата над 2070 женски консултации, където бременните жени и майките получават ежедневно здравни съвети и помощ.
За последните четири години акушер-гинекологичните легла са увеличени с повече от 1000. Тенденцията е през 1975 година техният брой да се увеличи още повече. С окончателното завършване на новата акушер-гинекологична база на медицинската академия в София ще бъдат осигурени още около 600 легла.
Това ще бъде най-голямото и най-модерно акушер-гинекологично заведение не само в България, но и в Европа.
***
Пред Деня на родилната помощ
Хиляди здравни работници в помощ на жената-майка
София, 20 януари 1975 г. /БТА/ Грижата за бременната жена, за майката и детето са поверени в ръцете на хиляди от армия от специализирани и висококвалифицирани здравни работници с висше и средно медицинско образование.
До 1944 година в България е имало едва 30 лекари - акушер-гинеколози и 400 акушерки. Днес техният брой е нараснал многократно, сега за здравето и живота на майката и детето се грижат около 1000 лекари акушер-гинеколози и над 6000 акушерки. През годините на народната власт в страната са създадени пет специализирани училища за подготовка на акушерки във Варна, София, Пловдив, Хасково и Кърджали. Ежегодно в тях постъпват повече от 400 девойки завършили средно образование, които се обучават две и половина години. След това високохуманно чувство на дълг и въоръжени в теоретически и практически знания те се отправят към стотиците здравни заведения в помощ на майката и детето.
***
Тържество за Деня на родилната помощ
София, 21 януари 1975 г. /БТА/ Днес в Централния дом на народната армия бе тържествено честван денят на родилната помощ. Залата бе изпълнена с медицински работници от столицата, които са посветили своята високохуманна професия за закрила на майчинството, за опазване здравето и живота на жената майка, на родилката и нейната рожба.
Първият заместник-министър на народното здраве Евгени Апостолов прочете приветствено слово. Днешният празник, подчерта той, е прекрасен повод да се изрази най-искрената благодарност на медицинските работници към партията и правителството за изключителното внимание и грижи, които те отделят за майчиното и детското здравеопазване за насърчаване на раждаемостта за възпроизводството на населението и за цялостното развитие на нашата социалистическа нация. Постиженията на медицинските работници са действително значителни. През 1974 година по предварителни данни у нас са се родили близо 150 000 деца срещу 123 000 през 1972 година и 139 700 през 1973 година. Майчината смъртност у нас през миналата година е сведена до два случая на 10 000 раждания - една от най-ниските в света, а пренаталната смъртност - до 19 на хиляда раждания. Всичко това поставя България в челната тройка измежду близо тридесет европейски страни. (...) Тържествената вечер завърши с богата концертна програма, посветена на жената майка на големия празник на родилната помощ у нас.
***
София, 21 януари 1975 г. /БТА/ Денят на родилната помощ отново е повод за положителна равносметка. Тази година този празник ще бъде още по-тържествено отбелязан, защото съвпада с международната година на жената. Жената у нас заема достойно място в социалистическото изграждане на страната в различните отрасли на производството. (…)
До девети септември 1944 година във Великотърновски окръг няма обособено родилно отделение. Сега функционират шест специални отделения с 363 легла. Широк размах получи детското строителство. В детските ясли са обхванати 2000 деца до тригодишна възраст. Непрекъснатите грижи спомогнаха за повишаване на раждаемостта. От 11,5 на хиляда през 1967 година раждаемостта през миналата година достигна 15 на хиляда.
За раждащите се ежегодно 4200 деца във Врачански окръг и за техните майки полагат топли грижи над 650 висококвалифицирани здравни работници. Особено е вниманието към новородените.
Домът „Майка и дете“ във Враца разполага със 170 легла за малки деца на онези родители, на които работното време не позволява да гледат децата си през нощта. Внедряват се и новости - в окръга преминаха към образуване на кърмачески групи.
В Сливенски окръг непрекъснато се подобрява базата на акушеро-гинекологичните отделения. Легловият фонд в майчиното и детското здравеопазване достигна норматива за 1990 година. Показателят раждаемост е над средния за страната - 19,4 на хиляда.
***
А ето и как се отбелязва Денят на родилната помощ в наши дни:
За всяка родилка е нужен индивидуален подход, твърди младата акушерка от Сливен Магдалена Симеонова
Сливен, 21 януари 2020 г. /Велина Василева, БТА/ За всяка родилка е нужен индивидуален подход. Това каза в интервю за БТА младата акушерка от областната болница „Д-р Иван Селимински“ в Сливен Магдалена Симеонова. Тя работи по професията си малко повече от месец, но това, което я отличава от останалите й колеги, е трудният път от ромското гето „Надежда“ до работата в най-голямото лечебно заведение в областта.
„За този един месец съм много удовлетворена от това, което върша, чувствам, че съм сбъднала мечтата си, сподели тя. Очаквам с нетърпение да бъда в родилна зала и сама да водя раждане.“
29-годишната Магдалена през 2019 година се дипломира с много добър успех във Филиала на Медицинския университет - Варна в Сливен. Тя е първата висшистка от махалата от десетилетия. За завършването на образованието й - първо вечерно, а след това и висше, я насърчават съпругът й, нейният свекър и редица приятели. Към акушерството я е насочил и друг, неприятен за нея момент - постъпването й в болница за раждане на второто й дете. Отношението на акушерката към нея било обидно. „Това беше сред основните ми мотиви да избера акушерството, коментира младата жена. Искам да променя това лошо отношение към моя етнос. Аз няма да деля хората по етнос, раса, възраст... Ще гледам на всеки като на човек, а не като етническа принадлежност или образователна квалификация. Искам на това място да бъда полезна и за своя етнос, и за всички хора.“
Сега Магдалена има възможност да приложи на практика намерението си и се опитва да намери подход към всяка една от пациентките си. „Човек сам решава на какво място да бъде и какво да работи, смята тя. Всяка родилка е специфична и към всяка трябва да се отнасяш различно, за да стигнеш до нея, да влезеш в синхрон с нея, за да върви раждането по-леко. Търся индивидуален подход към всяка една, спрямо нейния капацитет, но в никакъв случай да не бъде с негативизъм.“
Акушеро-гинекологичното отделение в сливенската областна болница е сред най-натоварените в областните градове, заради спецификата на региона. Голямата концентрация на ромско население нарежда областта сред тези с висока раждаемост, най-много млади родилки, както и проблеми, свързани с недоносени бебета, ранна бременност и др. Магдалена е запозната с тази статистика, но от нейната човешка гледна точка, тя е част от нея и това е една от причините да избере точно тази професия, разчупвайки стереотипа за ромските момичета и давайки пример за това как има надежда те да излязат от гетото.
Натовареността в отделението и специфичните случаи Магдалена възприема като предизвикателство и възможност да натрупа опит. „Трудностите ме мотивират, защото искам да се развивам в тази специалност и смятам, че колкото повече пациенти има, толкова повече опит ще придобия, споделя тя. Ще имам възможност да се сблъсквам с различни случаи, в които в друга болница няма да има. Не ме притеснява, че е голяма раждаемостта, че има повече работа. Приемам го като предизвикателство.“
На въпрос дали съветва постъпилите в болница непълнолетни родилки, тя отговори: „Опитвам се да говоря с такива момичета, които раждат на 13, 14 години, да им обясня, че е необходимо бременностите да се планират. Ако не друго, поне следващата бременност да е през по-дълъг интервал от време, да не настъпи още следващата година. Тяхно решение е дали ще ме послушат.“
Магдалена е доволна и от примера, който дава на своите съкварталци. В момента от квартал „Надежда“ има 8-9 студенти в различни специалности. Двама от тях завършват тази година.
В областната болница в Сливен отбелязват вече десета година Бабинден на 21 януари с награждаване на победителите от фотоконкурс за бебета, родени в лечебното заведение през годината. Празникът е съпътстван с ритуал, в който старшата акушерка ръси присъстващите с Бабинденска вода и нарича плодовитост в семействата и през следващата година.
През 2019 година в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ - Сливен са родени 1188 бебета, съобщиха от Отделението по акушерство и гинекология. В сравнение с предходната 2018 година, те са по-малко, като тогава общият брой на новородените е бил 1245.
***
Реплика на златна перпера от Второто българско царство получи първото бебе на 2020 година във Велико Търново
Велико Търново, 21 януари 2020 г. /Марина Петрова, БТА/ Реплика на златна перпера от Второто българско царство получи първото бебе на 2020 година на празника на родилната помощ във Великотърновската болница.
Малкият Васил, роден в първия ден на новата година беше орисан от дарителите от Зонта клуб, а родителите му получиха поздравителен адрес от името на община Велико Търново.
От началото на годината във Великотърновската болница са се родили 47 бебета, съобщи началникът на Акушеро-гинекологичното отделение доц. Светлозар Стойков.
Той отбеляза, че през миналата година ражданията са над 1000, като най-възрастната родилка е била на 48 години, а най-младата на 14 години. Все повече жени избират да раждат със секцио, посочи той и уточни, че тази тенденция се затвърждава.
В отделението работят 10 лекари и 16 акушерки, през миналата година са постъпили и четири млади специалисти по здравни грижи, възпитаници на първия випуск на Филиала на Варненския медицински университет във Велико Търново.
Началникът на Отделението по неонатология д-р Кина Николова благодари на всички дарители, с чиято помощ през миналата година е била набавена съвременна апаратура.
В рамките на празника беше връчена грамота на акушерката Евшен Мехмедова, номинирана и отличена от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи при областната болница.
***
Д-р Димитър Божилов от „Майчин дом“ е отличен с Почетен плакет за специален принос в родилната помощ
София, 21 януари 2022 г. /Десислава Пеева, БТА/ Д-р Димитър Божилов, който 35 години работи в „Майчин дом“, беше награден с Почетен плакет за специален принос в родилната помощ. На днешния Ден на родилната помощ - Бабинден, бременна жена поля вода за измиването на ръцете на д-р Божилов - ритуал, с който всяка година се отбелязва този ден.
Директорът на болницата проф. Иван Костов каза, че без самоотвержеността на акушерките тази болница няма как да работи и пожела „Майчин дом“ да пребъде чрез хората, които работят в нея.
Другият лекар, награден с Почетен плакет, беше д-р Васил Димов.
Акушерките Катя Сталева, Йорданка Иванова и Марияна Спиридонова - Евдокимова получиха Почетен плакет за принос в родилната помощ и борбата с COVID-19.
***
Възстановка на народния празник Бабинден направиха силистренски самодейци
Силистра, 21 януари 2022 г. /Пеню Николов, БТА/ Възстановка на народния празник Бабинден направиха днес силистренски самодейци в дома на 79-годишната Мария Христова - организатор на фолклорна група „Добруджа“ към народното читалище „Доростол“ в Силистра.
Такива възстановки групата прави вече трийсет години.
Мария Христова е носител на отличие за граждански принос на Силистренската община. (…)
Малко е известно, че Силистра е един от първите български градове, в които още в края на 19-и век е работила дипломирана акушерка - Христина Хранова. Тя е възпитаничка на първия курс на Повивалния институт при Имперския университет „Свети Владимир в Киев. Назначена е в Силистра през 1886 година. Христина Хранова обикаля по домовете. В спомените на съвременниците си остава като рядко отзивчив човек. Тя допринася много и за здравната просвета в Силистра по онова време.
По последни данни на Национален статистически институт (НСИ) към 2022 г. практикуващите специалисти в лечебни и здравни заведения, общо за страната, са 1756 акушер-гинеколози и 3285 акушерки.
Последните данни за живородени бебета в България са 57 197 за 2023 г., от които 29 318 са момчета а 27 879 момичета.
Към 2017 г. средната възраст на акушерките е 48 години, а близо 25 % от регистрираните акушерки са на възраст над 60 години. Най-много акушерки са регистрирани в София – близо 1000, най-малко са във Видин, Ловеч и Перник.
/ДС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text