site.btaИспания първа провежда референдум за приемането на Европейската конституция преди 20 години

Испания първа провежда референдум за приемането на Европейската конституция преди 20 години
Испания първа провежда референдум за приемането на Европейската конституция преди 20 години
Снимка: Минко Чернев/БТА (архив)

Европейският парламент одобрява на пленарна сесия на 20 януари 2005 г. проекта за конституция на Европейския съюз (ЕС). Конституцията обаче влиза в сила едва след като всички 25 страни членки на ЕС я ратифицират, а в някои от тях това става с референдум, напомня Ройтерс. Испания е първата страна от ЕС, която провежда референдум за приемането на Европейската конституция. Сред 25-те дотогава само Литва и Унгария са ратифицирали документа, но чрез парламентарен вот. Съдбата на конституцията обаче се решава от референдуми в държави като Франция, Холандия, Великобритания, Дания, Чехия и Полша.

Испанското правителство насрочва провеждането на референдума за 20 февруари и започва голяма информационна кампания.  

В бюлетин „Международна информация“ на БТА четем за събитията: 

Испания първа ще се произнесе по въпроса за Европейската конституция

Мадрид, 16 февруари 2005 г. /Марина дьо Рус от АФП/ В неделя в Испания ще се състои първият референдум за Европейската конституция. Основните партии призоваха испанците да кажат "да". 34,6 милиона избиратели са приканени да дадат отговор на въпроса: "Одобрявате ли договора за Европейската конституция?".

Докато изходът от референдумите във Великобритания и Франция, които също избраха тази формула, изглежда несигурен, в Испания, която е проевропейски настроена след присъединяването й към Европейския съюз през 1986 г., се очакват положителни резултати. Според едно от последните проучвания, публикувано в събота във в. "Експансион", между 77 и 81 процента от испанците ще подкрепят Европейската конституция. Очаква се обаче да има и голям брой въздържали се - между 55 и 60 процента и това ще е рекорд в историята на младата испанска демокрация. Колкото и да е парадоксално, според проучването въздържането трябва да се тълкува като отражение на "силния социален консенсус по въпросите на европейското строителство", но също така трябва да се има предвид "комплексният характер" на договора и "липсата на информация."

Испанското правителство, което е на мнение, че 40 процентно участие ще е достатъчно, организира широка информационна кампания, в която разпространи безплатно 6 милиона екземпляра от конституцията. Идеята референдумът за конституцията да се произведе толкова рано е на министър-председателя социалиста Хосе Луис Родригес Сапатеро, който искаше да покаже по този начин "завръщането на Испания в сърцето на Европа" след атлантическия завой на предшественика му Хосе Мария Аснар. "Това ще бъде достоен принос за процеса на европейското изграждане, на който дължим много, от който сме получили много и за който сме допринесли", заяви Сапатеро на 11 януари пред депутати.

Испания стана модерна държава след влизането си в ЕС, благодарение на европейските фондове, които подпомогнаха испанската икономика с 105 милиарда евро. Ако изходът от референдума е положителен, испанският парламент трябва да ратифицира конституцията с устройствен закон. В противен случай, въпреки че референдума няма обвързваща сила, Испания няма да ратифицира конституцията, заяви Сапатеро. Испанската социалистическа работническа партия и Народната партия призоваха испанците да подкрепят конституцията. Двете партии се обединиха по въпроса за конституцията още през март 2004 г., въпреки несъгласието на предишния премиер Хосе Мария Аснар. Баската националистическа партия и Републиканската левица на Каталония също призоваха испанците да застанат зад конституцията. Обединената левица обаче, както и каталонските сепаратисти, радикалните баски сапаратисти от забранената партия Батасуна и Националистическия блок на Галисия, призоваха испанците да кажат "не" на европейската конституция. Сепаратистите смятат, че проектът на конституцията е предназначен за държавите, а не за народите на ЕС. Комунистите пък се обявяват против обединена Европа, която е "антисоциална, недемократична, военна и неолибералистка."

Двата основни синдиката, Общият съюз на трудещите се и Профсъюзът на конфедерацията на работническите комисии се обявиха "за" конституцията с аргумента, че тя ще гарантира професионалните и социалните права на европейците. Досега Унгария, Латвия и Словения са ратифицирали Европейската конституция по парламентарен път. 

***

Мощна информационна кампания тече в Испания преди референдума за Европейската конституция

Сантяго де Компостела, 16 февруари 2005 г. /Михайлина Димитрова от БТА/ Броени дни преди насрочения за 20 февруари референдум, Испания е залята от мощна информационна вълна в подкрепа на Европейската конституция. Както управляващата Испанска социалистическа работническа партия /ИСРП/, така и основната опозиционна формация, консервативната Народна партия, призовават сънародниците си да дадат своя вот "за". Кампанията се води чрез телевизиите, вестниците, радиостанциите, билбордове, с листовки, разяснителни брошури и дори по пощата. Испания е първата държава от ЕС, в която ще има референдум за ратифициране на Европейската конституция. Премиерът социалист Хосе Луис Родригес Сапатеро застана начело на агитационната кампания на управляващите. Той направи няколко обиколки из цялата страна заедно с най-известните членове на кабинета и на ръководните органи на ИСРП.

Кампанията започна със специално интервю, дадено за първи канал на обществената телевизия, в което премиерът призова испанците да гласуват за новата Европейска конституция, защото тя ще препотвърди принадлежността на Испания към съюза и ще бъде гаранция за по-нататъшния просперитет на страната, който тук се свързва основно с икономическата подкрепа на Европа. От своя страна дясната опозиция, начело с лидера си Мариано Рахой, също има наситена програма от събрания, митинги и срещи из цяла Испания, за да призовава симпатизантите си да гласуват за конституцията на ЕС. Те са приканени да оставят на заден план вътрешнопартийните различия и не допуснат смесване на евентуалния вот "против " с наказателен вот срещу правителството на Хосе Луис Родригес Сапатеро.

В специални вечерни емисии след централните новини общественият канал TVE1 отразява всички свързани с референдума акции на политическите сили, представени в парламента. Така възможност да обяснят своето решение да се гласува "против" Европейската конституция има и Обединената левица, според която Европа е силна и без новия си основен документ. Според Обединената левица новата конституция не дава достатъчно социални гаранции, не защитава равенството на половете и е прекалено милитаристична. Освен крайно левите против конституцията са и повечето от националистическите партии - и леви, и десни - в автономните области Каталония, Галисия и Страната на баските. Испанците имаха възможност да получат безплатно текста на Европейската конституция заедно с един от неделните брой на основните национални всекидневници. Могат да си го поръчат и по пощата, също напълно безплатно.

Вотът е важен, тъй като е първият в ЕС, който ще се проведе чрез национално допитване и така ще предопредели в известна степен общественото мнение в останалите държави членки, където предстоят референдуми. Управляващите в Испания социалисти водят силно проевропейска политика и резултатът от референдума ще е и мерило доколко се ползват с подкрепата на избирателите близо година, след като дойдоха на власт.

***

Какво представлява конституцията на ЕС

Мадрид, 20 февруари 2005 г. /БТА/ Днес Испания ще стане първата страна от ЕС, която ще подложи евроконституцията на референдум. Проучванията на общественото мнение сочат голяма преднина на подкрепящите я, предаде Ройтерс. Конституцията бе приета от лидерите на ЕС миналата година. Целта й е гладко функциониране на евросъюза, който през май м.г. се разшири от 15 на 25 страни членки. Новите са главно от Централна и Източна Европа.

КАКВО СЪДЪРЖА КОНСТИТУЦИЯТА?

*Повечето решения ще се вземат с квалифицирано мнозинство от страните членки, а единодушие ще е необходимо в по-малко случаи. Страните с по-голямо население ще имат и по-голяма тежест при гласуванията вместо досегашната несъразмерна тежест на по-малките страни.

*Председател на Европейския съвет от национални лидери ще се избира с мнозинство за две години и половина, вместо сегашните шест месеца. Мандатът му ще може да се подновява веднъж.

*Ще се назначава външен министър с петгодишен мандат. Той ще развива зараждащата се външна политика и политика на сигурността на ЕС и ще повишава значението й на световната сцена.

*Изпълнителният орган - Европейската комисия - ще бъде в по-малък състав от 2014 г.

*Европейската Харта на Основните права ще стане част от законодателството на ЕС и ще се прилага в националните законодателства.

СПОРОВЕ

Много части от текста на конституцията са били предмет на спорове. Последните въпроси, които бяха уредени чрез преговори през юни м.г. от Ирландия, която тогава председателстваше ЕС, бяха:

*Изменения в процедурите за гласуване. В първоначалния текст се предвиждаше повечето решения да се вземат с "двойно мнозинство" от над половината страни членки, представляващи над 60 процента от населението на ЕС. Испания и Полша се опасяваха, че това ще затрудни средно големите и малките страни да блокират предложенията на големите страни и изтъкнаха аргумента, че за вземане на решения е нужен по-голям процент от населението на ЕС. В окончателната версия квалифицираното мнозинство се определя като най-малко 55 процента от страните членки, включващи най-малко 15 от тях и представляващи най-малко 65 процента от населението на ЕС. За блокиране на решение ще са необходими най-малко четири страни членки.

*По-висока минимална бройка депутати в Европейския парламент. В първоначалното предложение на най-малките страни се отпускаха по четирима депутати. Сега те вече са шест. Няма да има повече от 750 евродепутати и никоя страна няма да има повече от 96 места, с което бройката на Германия намалява три пъти. Това ще важи и за Турция, ако тя се присъедини към ЕС.

*Намаляване състава на Европейската комисия. Комисията ще се състои от представители на две трети от членките на ЕС след 2014 г. Ако България и Румъния станат членки на ЕС през 2007 г., както е предвидено, ЕС ще има 27 членки, така че след 2014 г. ще има 18 еврокомисари. В 15-членния ЕС те бяха 20, петте най-големи държави имаха по двама комисари, а останалите 10 - по един. 

***

Референдумът за Евроконституцията започна в Испания

Мадрид, 20 февруари 2005 г. /БТА/ Избирателните бюра бяха отворени днес в Испания за първия референдум за Европейската конституция, организиран в страна от Европейския съюз, съобщиха световните агенции. Участниците в референдума са призовани да отговорят на въпроса: "Одобрявате ли договора учредяващ конституция за Европа?". Социологическите проучвания прогнозират положителен отговор на този въпрос, но също така слабо участие. Според анкета 90 процента от испанците знаят малко или не знаят нищо за документа, който е подложен на гласуване, отбелязва ДПА. 

***

Испанските избиратели одобриха европейската конституция с близо 77 на сто

Мадрид, 20 февруари 2005 г. /БТА/ Близо 77 процента от испанските избиратели /76,49 на сто/одобриха европейската конституция на днешния референдум, съобщи министерството на вътрешните работи въз основа на преброени 93,54 процента от гласовете, предаде Франс прес. Избирателната активност е била 42,43 процента, но се очаква да нарасне, защото трябва да се преброят гласовете на испанците в чужбина. Испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро каза, че е много доволен от резултата от допитването и прикани гражданите от останалите страни от ЕС да последват пътя на испанските избиратели. Днес ние можем да кажем, че сме първите в Европа, първите с Европа, каза испанският вицепремиер Мария Тереса Фернандес де ла Вега по националната телевизия. Госпожа Де ла Вега поздрави испанците за мощното"да", казано на конституцията.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу приветства тази вечер резултатите от референдума за европейската конституция в Испания, като ги нарече "силен сигнал" за останалите европейски граждани, призовани да се произнесат по текста на референдум. Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана изрази увереност, че изказаното от испанците одобрение за европейската конституция ще има положително влияние върху другите страни от ЕС, където текстът също ще бъде подложен на допитване. Френският президент Жак Ширак също поздрави резултата от референдума и заяви, че "да"-то на испанците показва пътя на другите страни, които предстои да се произнесат по конституцията.

Испания е първата страна от ЕС, която подложи евроконституцията на референдум. 

***

Испанските избиратели одобриха европейската конституция със 76,73 на сто

Мадрид, 21 февруари 2005 г. /БТА/ Испанските избиратели одобриха на референдума вчера европейската конституция със 76,73 на сто, сочат официалните данни на министерството на вътрешните работи въз основа на 100 процента от преброените гласове, предаде Франс прес. Избирателната активност е била 42,32 на сто. "Не" на конституцията са казали 17,24 на сто от испанците. 34,6 милиона избиратели трябваше да отговорят на въпроса - "Одобрявате ли договора, учредяващ конституция за Европа?". Това е първият от десетте референдума, предвидени в страни от ЕС за европейската конституция. Испанският парламент трябва да ратифицира официално европейската конституция през пролетта. 

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 15:41 на 21.02.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация