site.btaНавършват се 80 години от началото на Ялтенската конференция между Рузвелт, Сталин и Чърчил
Конференция между ръководителите на трите велики сили - САЩ, СССР и Великобритания започва на 4 февруари 1945 г. в черноморския курорт Ялта при строга секретност.
Събитието се организира в крайната фаза на Втората световна война (1939-1945), когато Червената армия е на по-малко от 100 километра от Берлин. В конференцията участват Франклин Д. Рузвелт (САЩ), Йосиф В. Сталин (СССР) и Уинстън Чърчил (Великобритания), сочи отдел "Справочна" на БТА.
Темата за тристранната среща се обсъжда седмици, преди тя да се случи. Съобщения за събитието може да се открият в “Български бюлетин” на БТА:
Вашингтон, 9 януари 1945 г. /Ройтер/ Специалният дописник на в. “Дейли Мейл” се научава от добър източник във Вашингтон, че председателят Рузвелт желае да се срещне по възможност в най-скоро време с г-н Чърчил и с г-н Сталин. Очаква се, че г-н Рузвелт ще отпътува за мястото на срещата почти непосредствено след официалното поемане на новия председателски мандат на 20 януари.
Една от темите, които вълнуват дипломатическите и журналистическите среди е участието в срещата на Франция и генерал де Гол:
Москва, 16 януари 1945 г. /ТАСС/ Американската осведомителна агенция Асошиейтед прес е разпространила едно съобщение, според което по искане на Франция, Съветският съюз е отправил искане до САЩ и Великобритания генерал де Гол да бъде поканен на предстоящата конференция между г-та Чърчил, Рузвелт и Сталин. (…)
Агенция ТАСС е упълномощена да заяви, че това съобщение не отговаря на действителността.
***
Вашингтон, 17 януари 1945 г. /Франс прес/ Срещата на тримата няма да се превърне в срещата на “четирима”, заяви вчера г-н Рузвелт (…).
Г-н Рузвелт отказа да отговори на въпроса за датата на срещата и за пътуването на неговия секретар (…) за Париж.
Британският премиер за срещата на “тримата големи”, както е известна по онова време конференцията:
Лондон, 19 януари 1945 г. /Ройтер/ В своята вчерашна реч, произнесена в Камарата на общините, г-н Чърчил е казал между другото и следното:
“Безсъмнено, срещат се и други опасности, но имайки предвид цялостното положение, аз никога не съм бил в състояние, както сега, да заявя пред Камарата, че мощта и нарастващото превъзходство на обединените народи, както и военната солидарност между тримата големи съюзници, са сигурни.
Вярно е, че ние се натъкваме на политически недоразумения и затруднения повече или по-малко важни. Ето защо аз съм толкова щастлив да чуя председателя на Съединените щати да заяви публично във вторник, че той желае в най-скоро време да се срещне с мен, както и с маршал Сталин. Министърът на външните работи и аз, заедно с нашите военни и технически сътрудници, ще присъстваме непременно на тая среща, и то веднага щом бъдем повикани.”
“Аз възлагам големи надежди на тая среща, и то именно в момента, когато ще може да се пристъпи към разглеждането на по-големите проблеми, които ще предстоят да бъдат разрешени от победителите (…). Мога да ви уверя, че с вашата подкрепа, каквото и да стане, британският народ и британското общежитие могат да бъдат сигурни, че нашето знаме ще продължи да се развява като знаме на свободата.”
Присъствието или отсъствието на Франция се запазва като постоянна червена нишка в коментарите преди конференцията:
Париж, 25 януари 1945 г. /Ройтер/ Генерал де Гол заяви тази сутрин на една важна конференция на печата, че Франция не е била поканена да участва в конференцията на “тримата големи водачи”.
Когато един от представителите на печата го запита дали Франция е получила покана за тази конференция, де Гол отговори: “Ние узнахме, че ще има среща между водачите на съюзените народи. Франция не е поканена на тази среща”.
В отговор на въпроса: “Франция направила ли е постъпки, за да бъде поканена?”, де Гол отговори: “Ние сме в отлични дипломатически отношения със СССР, Великобритания и Съединените щати. Тези отношения са така близки, че тия народи не могат да се съмняват в нашето желание да участваме на тяхната среща”. (…)
Мястото и времето на конференцията също се коментира много, а персийският шах предлага отново да е домакин на събитието:
Техеран, 26 януари 1945 г. /ТАСС/ Персийският шах е отправил телеграми до г-та Сталин, Чърчил и Рузвелт, заявявайки, че ще бъде много щастлив да приюти в своята столица новата конференция на “тримата”, и че за тази цел държи своите дворци на тяхното разположение.
***
Вашингтон, 29 януари 1945 г. /Франс прес/ В тукашните добре осведомени среди се очаква, че на конференцията на “тримата” ще бъде повдигнат въпросът за евентуалното влизане на СССР във войната срещу Япония. В същите среди се смята, че не се касае да се узнае дали СССР ще вземе участие в разгромяването на Япония, а кога СССР ще реши да се намеси в конфликта... (…)
Американски совалки в Европа преди срещата:
Лондон, 29 януари 1945 г. /Ройтер/ Съобщава се официално, че Хари Хопкинс, администратор на службата за “заемане или даване под наем” и личен пратеник на председателя Рузвелт, е бил неотдавна в Лондон.
Вярва се, че посещението на Хопкинс в Лондон е във връзка с приготовленията за предстоящите разговори Чърчил-Рузвелт-Сталин.
***
Париж, 29 януари 1945 г. /Франс прес/ Жеро Жуве, директор на политически отдел на агенция Франс прес, пише следното: Посещението на Хари Хопкинс, личен пратеник на г-н Рузвелт в Париж, запази строго личен характер.
Г-н Хопкинс, който извършва осведомително пътуване в големите столици, дойде от Лондон. Вярва се, че той е отпътувал за Рим, където ще посети предимно Светия Престол. (…)
Узнава се от добре осведомен източник, че в настоящия момент не се предвижда никаква промяна в предвидената конференция между водачите на великите съюзени народи.
Г-н Хари Хопкинс пристигна в Париж на 26 януари и в събота води разговор с генерал де Гол и след това с министъра на външните работи на Франция г-н Жорж Бидо, който даде обед в чест на представителя на г-н Рузвелт, присъстваха министри от френския кабинет и посланика на САЩ в Париж г-н Кафри. (…)
***
Рим, 30 януари 1945 г. /Ройтер/ Г-н Хари Хопкинс се срещна тая заран с Папата, след като вчера бе приет от италианския министър на външните работи де Гаспери.
***
Рим, 30 януари 1945 г. /Ройтер/ Г-н Хари Хопкинс, специалният пратеник на г-н Рузвелт, заяви днес на една журналистическа конференция в Рим: “Основните военни цели на “големите трима” не се различават, макар че има все още много и важни подробности, които трябва да се изгладят. Третирането на обширните територии, които бяха неотдавна завзети или освободени от армиите на обединените народи, представлява доста трънлив проблем. С този проблем повече, отколкото със сегашното водене на войната, конференцията на големите трима ще трябва да се занимае.” (…)
В информационния поток се прокрадват и слухове за организирането на срещата в района на Средиземноморието:
Кайро, 30 януари 1945 г. /Ройтер/ Предстоящата среща на “големите трима” даде повод на поток от слухове в Египет, които предизвикаха реквизирането с оглед на конференцията на големите хотели в Кайро “Хелуан” и “Асуан”. Разследването показа, че всички тия съобщения са засега неоснователни. Общото мнение на египетската публика е, че конференцията ще се състои някъде в Източен Египет, за да може Сталин да продължава да командва армиите си в сегашната критична фаза на войната.
***
Мадрид, 2 февруари /Ройтер/ Тук се носеха слухове, че министър-председателят Чърчил е пристигнал в Гибралтар със самолет в сряда вечерта.
Дори и след началото на разговорите в Ялта, неяснотите около конференцията витаят. Срещата е обгърната в тайнственост, официалното съобщение за провеждането ѝ е чак на 8 февруари:
Ню Йорк, 5 февруари 1945 г. /Ройтер/ В. “Ню Йорк Таймс” помества днес съобщения от Анкара, че според турските среди тримата големи водачи са на среща в руска територия в зоната на Черно море.
***
Вашингтон, 5 февруари 1945 г. /Ройтер/ Сълцбергер, главният чуждестранен кореспондент на “Ню Йорк Таймс”, съобщава днес от Анкара:
Срещата на “големите трима” става (…) някъде в Черно море, вероятно, в териториалните води на Съветския съюз. Според турски среди възможно е, щото част от срещата да се състои на някой параход, плуващ не под съветско знаме. Той добавя, че общото мнение в Анкара е, че срещата ще бъде вероятно удължена поради многобройните военни, стопански и политически проблеми, които ще трябва да бъдат разгледани. Това възрение не съвпада с декларацията, направена през последната седмица от Хари Хопкинс, според която срещата щяла да бъде кратка.
Според по-раншни сведения от Кайро, съюзнически морски и въздушни сили патрулират на мястото, където са събрани тримата, като по този начин упражняват най-строги мерки за сигурност. Тези сведения добавят, че само няколко доверени офицери, които са същевременно и специалисти радиотелеграфисти и свързочници, знаят къде са събрани тримата. (…)
***
Париж, 6 февруари 1945 г. /Франс прес/ Твърди се, че конференцията на тримата съюзнически водачи се е състояла в Сочи, в Кавказ. (…)
***
Лондон, 6 февруари 1945 г. /Ройтер/ Едно положително указание, че първият министър на Великобритания г-н Чърчил се намира в момента на конференция със Сталин и Рузвелт, бе дадено днес от сър Уолтър Ситрин на световната конференция на работническите синдикати. Той каза, че е било предвидено, Чърчил да поздрави въпросната конференция, обаче, междувременно “е била уредена срещата между трите велики сили, която се състоява точно в този момент.
***
Лондон, 6 февруари 1945 г. /Ройтер/ Политическият коментатор на агенция Ройтер в Лондон Фрзейзър Уайтън съобщава: Изявлението на сър Уолтър Ситрин, според което дългоочакваната среща между първия министър Чърчил, президента Рузвелт и маршал Сталин, се състоява в момента, идва точно две години и два месеца след конференцията в Техеран.
Мястото на срещата между тримата се все още държи в тайна, макар че сведения, произлизащи от чужбина, твърдят, че то е някъде в зоната на Черно море. Ефектът от срещата между тримата ще бъде от не по-малко значение, отколкото този през месец ноември и декември 1943 г. (…)
Официалното оповестяване на информация за конференцията идва на четвъртия ден от началото ѝ:
Москва, 8 февруари 1945 г. /ТACC/ Председателят на северноамериканските Съединени щати, маршалът на Съветския съюз и първият министър на Великобритания са на среща в настоящия момент в зоната на Черно море, придружени от съответните началници на щабовете, от тримата министри на външните работи и от други свои сътрудници. Тяхното намерение е да установят плановете за доизкарване докрай победата над общия неприятел и за установяването, заедно с техните съюзници, на здравите основи на един траен мир. Срещите между тримата продължават непрекъснато.
Конференцията започна с разисквания върху военното положение. Било е разгледано настоящото положение по всички европейски фронтове и са били разменени най-пълни взаимни сведения относно същите. Съществува пълно разбирателство за общите военни действия в крайната фаза на войната срещу нацистка Германия.
Военните щабове на трите правителства са заети в момента с изработването в съвместна работа на подробните планове.
Започнали също така разисквания върху проблемите за установяването на един сигурен мир. Тези разисквания ще обхванат общите планове за окупацията и контрола на Германия, политическите и стопански проблеми във връзка с освободена Европа, както и предложенията за най-бързото възможно установяване на една трайна международна организация за поддържаното на мира.
Комюнике ще бъде издадено при приключването на конференцията.
И коментарите:
Лондон, 8 февруари 1945 г. /Ройтер/ Пол Скот Ренкин, специален дописник на агенция Ройтер във Вашингтон, съобщава: Новината за срещата на “големите трима” дойде като завършек на усилената печатна кампания в Съединените щати срещу тайната, заобикаляща срещата. Новината бе съобщена на полупразната зала на приемане на представителите на печата в Белия дом. Във Вашингтон се смята, че най-важният от въпросите на дневния ред е тоя във връзка с третирането на Германия.
Хари Хопкинс, съветник на председателя поясни, че Рузвелт възнамерява да наложи някои строго определени възгледи във връзка с европейското уреждане и освободените зони. Съобщава се от меродавен източник, че председателят има намерение да настоява енергично за прекратяването на едностранната дейност в освободена Европа и да се позове за общото съюзническо разглеждане на тия въпроси.
***
Ню Йорк, 8 февруари 1945 г. /Ройтер/ Дописникът на в. “Дейли Мейл” съобщава следното: Във Вашингтон се очаква, че конференцията на “големите трима” ще продължи вероятно и през първите дни на идната седмица. (…)
Общото мнение тук е, че това е последната зима на войната и англичани, и американци сега очакват, че установената вече връзка с руското военно командване ще продължи и занапред, като в тази специална комисия вземат участие представители и на САЩ.
***
Вашингтон, 9 февруари 1945 г. /Франс прес/ В уводна статия в. "Ню Хералд” се занимава с обстоятелството, че г-та Рузвелт, Чърчил и Сталин са разглеждали предимно въпросите, свързани с отношението към Германия, политиката, която ще се следва спрямо освободените страни, както и със създаването на един международен ред. Вестникът се надява, че резултатите, които ще се постигнат, ще бъдат същевременно и окончателни и напълно известни на целия свят. Последното си остава все пак само една надежда.
Вестникът добавя, че “г-н Рузвелт никога не е държал Съединените щати в течение на тайните на своята лична политика, въпреки че сега ние бихме могли добре да го подпомогнем. Рузвелт носи пълна отговорност за резултата от тази конференция, която е може би най-значителната в нашето време.
За наш интерес и в интерес на целия свят, ние му пожелаваме да успее”, заключава вестникът.
***
Ню Йорк, 9 февруари 1945 г. /Ройтер/ В. “Ню Йорк Таймс” в уводна статия за конференцията на големите трима пише днес: “Присъствието на голям брой генерал-щабни експерти показва, че решенията на конференцията ще бъдат взети с по-голяма точност, отколкото в Техеран, където опущението да се изяснят по-конкретните подробности подготви пътя за недоразумения. Самото това обстоятелство трябва да даде на каквито и споразумения да бъдат постигнати характер на рамки за идещия мир, които мъчно биха могли да бъдат изменени по-късно. В тоя смисъл, събранието може да бъде наистина по-важно от всяка конференция за мир, която ще последва.” (…)
***
Вашингтон 10 февруари 1945 г. /Франс прес/ В. “Вашингтон пост” очаква резултатите от разговорите между големите трима да станат известни след около шест дни. Вестникът подчертава, че САЩ навлизат в една нова ера с решението cи да поемат своята отговорност по отношение на международните планове и по-специално при уреждана на европейските въпроси. Във Франция незадоволството от неучастието на Франция в срещата продължава, казва вестникът (…).
Срещата приключва на 11 февруари 1945 г. Сталин, Рузвелт и Чърчил разглеждат и начертават военните планове на трите съюзнически държави за окончателния разгром на нацистка Германия и набелязват основните принципи на следвоенния международен ред след Втората световна война с прякото участие на трите държави. Съставена е и подписана Декларация за освобождението на Европа, която предвижда хармонизиране на политиките на трите държави и съвместните им действия при решаване на политически и икономически проблеми на освободена Европа в съответствие с демократичните принципи. Взето е решение за създаването на ООН, както и СССР да се включи във войната с Япония след капитулацията на Германия и края на военните действия в Европа.
Официално комюнике за разговорите е разпространено ден след края ѝ:
Лондон, 12 февруари 1945 г. /Ройтер/ В издаденото тази вечер общо комюнике от страна на г-та Чърчил, Рузвелт и Сталин се казва, че са били установени обширни планове за окончателната победа над Германия, за нейната окупация и разоръжение, включително “унищожаването завинаги на германския генерален щаб”.
От съобщението личи, че “големите трима” са се срещнали на една осемдневна конференция в Ялта, в Крим. То предвижда унищожението на цялата германска военна екипировка, контрол над германската индустрия и призоваването на военните престъпници на съд. Франция ще има да играе своята роля при изпълнението на тези планове заедно с Великобритания, СССР и САЩ. Национал-социалистическата партия и всички нацистки организации ще бъдат издъно изкоренени. В съобщението се казва по-нататък, че cа одобрени плановете за установяването на следвоенна Полша и за бързото възстановяване на Югославия. (…)
В общата декларация се казва:
През изтеклите осем дни на полуостров Крим се срещнаха Уинстън Чърчил, министър-председател на Великобритания, Франклин Д. Рузвелт, председател на северноамериканските Съединени щати и маршал Сталин, председател на съвета на народните комисари на СССР, заедно с външните министри и началниците на щабовете, както и с други свои сътрудници. Пълни взаимни сведения бяха разменени. Бе установено времето, както и съгласуването на нови и още по-силни удари, които нашите армии и въздушни войски ще нанесат в самото сърце на Германия откъм изток, запад, север и юг, като се постигна пълно разбирателство и се изработиха подробни планове. Нашите съгласувани военни планове ще бъдат известени само тогава, когато ние ги изпълним, обаче вярваме, че тясното сътрудничество, постигнато между трите щаба на тази конференция, ще успее да скъси войната. (…)
Ние сме решени за възможно най-ранното установяване с нашите съюзници на общата международна организация за запазване на мира и сигурността. Ние вярваме, че това е от съществено значение, за да се предотврати нападението и да се отстранят политическите, стопанските и социалните причини за войната чрез тясно и продължително сътрудничество на всички миролюбиви народи. (…) Ние се споразумяхме конференцията на съединените народи да бъде свикана да се събере в Сан Франциско в САЩ, на 25 април 1945 г. (…).
***
Лондон, 13 февруари 1945 г. /Ройтер/ /Продължение на съобщението на агенция Ройтер от 12 февруари във връзка с разговорите между маршал Сталин, г-н Рузвелт и г-н Чърчил/ (…)
Ние изработихме и преподписахме декларация, отнасяща се до статута на бъдеща освободена Европа. Тази декларация предвижда една съгласувана политика на трите сили и съвместно действаме от тяхна страна за разрешаване на политическите и стопански проблеми в освободена Европа, съобразно принципите на демокрацията. (…)
Само чрез непрекъснато и засилено сътрудничество и разбирателство между нашите три страни и между всички миролюбиви народи, може да бъде осъществена най-високата мечта на човечеството - здрав и траен мир, който по текста на Атлантическата харта, “ще даде възможност на всички хора във всички земи да живеят освободени от всякакъв страх и бедствия”.
Подписали: Уинстън Чърчил, Франклин Д. Рузвелт, Й. В. Сталин.” (…)
Агенция Ройтер узнава, че г-н Чърчил е пътувал до Ялта със самолет. От друга страна, на път за Ялта, г-н Рузвелт е посетил о. Малта.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text