site.btaНа този ден преди 25 години Китай и САЩ постигат споразумение за компенсации за бомбардировката срещу китайското посолство в Белград
На 16 декември 1999 г. Китай и Съединените американски щати постигат споразумение за компенсации за бомбардировката на НАТО срещу китайското посолство в Белград по време на въздушната кампания над Югославия. Според постигнатото споразумение САЩ се задължава да изплати на Пекин 28 милиона долара за нанесените щетите от ракетния удар и 4,5 милиона долара на семействата на тримата загинали китайски граждани. Китай, от своя страна, поема ангажимент да изплати на САЩ 2,87 милиона долара за щетите, нанесени на американското посолство в Пекин при антиамериканските демонстрации породени от инцидента в Белград.
По време на въздушните удари на НАТО срещу Югославия три ракети на НАТО попадат върху сградата на посолството на Китай в Белград. Според информация на отдел „Справочна“ загиват четирима души, над 20 са ранени, а сградата е почти напълно разрушена. На 8 май 1999 г. НАТО официално признава, че е ударила по погрешка китайското посолство, и че инцидентът се дължи на грешно зададена цел. Това е първият път от началото на бомбардировките през март 1999 г., когато НАТО официално признава, че е насочила оръжията си по грешна мишена. Заради инцидента на 10 май 1999 г. Китай прекъсва връзките си със САЩ в областта на предотвратяване на разпространението на оръжия за масово унищожение, контрола над оръжията и международната сигурност.
За ракетния удар на НАТО по китайското посолство и постигнатото на 16 декември 1999 г. споразумение за компенсации четем в бюлетина на БТА „Международна информация“:
НАТО удари посолството на Китай в Белград. В града се чуват експлозии
Белград, 8 май 1999 г. /БТА/ Посолството на Китай в Югославия бе засегнато тази нощ при въздушните удари на НАТО срещу Белград, съобщиха западните информационни агенции и ИТАР-ТАСС, позовавайки се на независимата югославска агенция Бета. Малко по-късно Горан Матич, министър без портфейл, заяви пред журналисти пред посолството, че 26 китайци са приети в болница, но никой не е сериозно ранен. Самолетите на НАТО удариха сградата на китайското посолство в Нови Белград малко преди полунощ. Изпод развалините вадят хора, предаде Бета. Според съобщението по
същото време били чути четири силни детонации в голям Белград и в Нови Белград.
Според АФП малко преди полунощ в центъра на Белград били чути седем силни експлозии. Журналист от агенцията видял дим в района, където се намира генералният щаб на югославската армия, който бе атакуван миналата седмица. Друг журналист от Франс прес, живеещ в Нови Белград, на левия бряг на Сава, видял ярко осветено небето по посока на централата на федералното правителство. Френската агенция смята, че експлозиите са предизвикани от крилати ракети.
ИТАР-ТАСС също съобщава за гъсти кълба дим над сградата на генщаба на улица Кнез Милош, както и над сградата на вътрешното министерство на същата улица.
По-рано Танюг съобщи, че самолети на НАТО отново са използвали гранитни бомби, за да блокират електроснабдяването в столицата. Според Танюг „почти цяла Черна гора“ и много градове в Сърбия са останали без ток, но час по-късно на много места електрозахранването били възстановено. Сръбската телевизия е предавала, използвайки резервен генератор.
***
Не стихват протестите около американските представителства в Китай
Пекин, 8 май 1999 г. /БТА/ С настъпването на вечерта се разраснаха протестните демонстрации около посолството на САЩ в Пекин. Нови демонстранти заприиждаха към посолството на Великобритания в китайската столица и към сградата на американското консулство в Шанхай.
Над 10 000 са вече демонстрантите в столичния район Цзянгомен, където се намират американското и британското посолства. Въпреки късния час наред със студентите в демонстриращите тълпи се забелязват и много ученици заедно с учителите си, отбелязва в репортаж от мястото на събитието Асошиейтед прес. (…)
Срещу прозорците на дипломатическите представителства се хвърляха камъни, тухли, празни бутилки и всичко, което попаднеше в ръцете на разгневената тълпа. Всяко счупено стъкло се посрещаше с бурна радост. Но истинско ликуване предизвика подпалването на американското знаме пред главния вход на посолството на САЩ. А демонстриращите в Шанхай се зарадваха силно на счупването на голямата лампа над входа на американското консулство. „Излезте или ние ще влезем“, скандираха демонстрантите необезпокоявани от полицията. Полицията държеше под контрол демонстрацията, но избягваше да се намесва, съобщават агенциите. Чуваха се призиви Китай да изпрати войски в помощ на Югославия.
В Шанхай демонстрант споделил пред кореспондента на Ройтерс, че Китай има от какво да се безпокои защото ако днес е Косово, то утре може да дойде ред на Тайван или на Тибет.
На малки групи демонстранти започнаха да се стичат към резиденцията на американския посланик в Пекин, но засега няма съобщения за насилие.
Анонимен мъжки глас съобщил по телефона в пекинското бюро на японската агенция Киодо, че утре, 9 май, срещу посолствата на САЩ и Великобритания ще бъдат хвърлени бутилки със запалителна смес. Мъжът, който се представил като китайски гражданин, борещ се за мир в целия свят, обяснил, че тази акция ще бъде в отговор на бомбардировката тази нощ на китайското посолство в Белград.
***
Американският посланик в Китай: „Ние сме заложници“
Вашингтон, 9 май 1999 г. /БТА/ Посланикът на САЩ в Китай Джеймс Сасър заяви днес, че персоналът на дипломатическото представителство в Пекин, както и собственото му семейство се намират в положението на заложници.
„Посолството е обсадено. Няма никакво съмнение, че ние сме заложници в посолството. Моето семейство е заложник в резиденцията“, каза посланикът по американската телевизия Си Би Ес, цитирана от АФП.
Тази вечер пред сградата на американското посолство е отново спокойно след 36 часа почти непрекъснати масови протести срещу бомбардирането на китайското посолство в Белград. Към 23 часа местно време пред оградата на посолството имало само още петдесетина демонстранти, след като през деня там протестирали над 100 000, отбелязва АФП.
Сасър обвини по Си Би Ес китайските власти за демонстрациите, които според него може да са били насърчени от правителството.
„Демонстрантите продължават да ни замерват с камъни. Това продължава вече 48 часа“, оплака се американският посланик.
Според него морски пехотинец успял да изгаси с пожарогасител започващия пожар, предизвикан от коктейл Молотов, който паднал в резиденцията.
Сасър уточни, че е разговарял по телефона за обстановката в Пекин с държавния секретар Мадлин Олбрайт.
***
След няколко инцидента породени от китайски демонстрации пред американското посолство в Пекин и след няколко кръга преговори между двете правителства, САЩ и Китай сключват споразумение за компенсации на щетите породени от ракетните удари. БТА съобщава:
Китай и САЩ постигнаха споразумение за компенсации за бомбардировката срещу китайското посолство в Белград
Пекин, 16 декември 1999 г. /БТА/ Китай и САЩ постигнаха съгласие по компенсациите за удара на НАТО срещу китайското посолство в Белград по време на войната с Югославия, предаде АФП, като се позова на говорителя на китайското външно министерство Чжу Банцзао. В краткото изявление за печата обаче не се съобщават подробности за клаузите на споразумението. Юридическият съветник на американския Държавен департамент Дейвид Андрюс, ръководител на американската делегация, не даде никакво изявление. Американски и китайски представители вчера започнаха в Пекин петия кръг от преговорите за компенсациите за инцидента с китайското посолство. Освен това двете страни преговаряха и за компенсации в полза на Вашингтон за щетите, нанесени на американското посолство в Пекин при антиамериканските демонстрации след удара на НАТО срещу китайското посолство в Белград.
В началото на август Пекин и Вашингтон се бяха разбрали за компенсация от 4,5 милиона долара за смъртта на тримата китайски граждани, които загинаха при удара срещу посолството в Белград.
***
САЩ ще платят на Китай 28 милиона долара заради удара срещу китайското посолство в Белград
Пекин, 16 декември 1999 г. /БТА/ САЩ ще изплати на Пекин 28 милиона долара компенсация за щетите, нанесени при бомбардировката срещу китайското посолство в Белград по време на операцията на НАТО срещу Югославия, предаде АП, като се позова на анонимни американски служители. В съобщение за споразумението китайската агенция Синхуа посочва същата сума.
От своя страна Китай поел ангажимент да изплати на САЩ 2,87 милиона долара за щетите, нанесени на американското посолство в Пекин при антиамериканските демонстрации заради инцидента в Белград. Съгласно предишно споразумение Вашингтон ще изплати и 4,5 милиона долара на семействата на тримата загинали китайски граждани.
Юридическият съветник в държавния департамент и ръководител на преговорите с Китай по въпроса за компенсациите Дейвид Андрюс изрази надежда, че споразумението ще сложи началото на положителна тенденция в американско-китайските отношения.
***
На 8 май 2024 г. китайският президент Си Дзинпин пристига в сръбската столица по повод 25-годишнината от бомбардировката на китайското посолство в Белград от страна на НАТО през 1999 г. Придружават го повече от 400 официални лица от Китай. По време на посещението в Сърбия са подписани повече от 30 споразумения между двете страни.
В Белград Си Дзинпин коментира инцидента от 1999 г. така: „Преди двадесет и пет години на днешния ден НАТО грубо бомбардира китайското посолство в Югославия, убивайки трима китайски журналисти“. Това никога не трябва да забравяме. Китайският народ цени мира, но ние никога няма да позволим такава трагична история да се повтори“. По отношение на сръбско-китайските отношение Си отбелязва: „Китайско-сръбското приятелство, изковано с кръвта на нашите сънародници, ще остане в споделената памет на китайския и сръбския народ“.
/ДС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text