site.btaПреди 13 години светът посреща 7-милиардния човек на Земята

Преди 13 години светът посреща 7-милиардния човек на Земята
Преди 13 години светът посреща 7-милиардния човек на Земята
Снимка: БТА/Архив

Хората на земята стават 7 милиарда на днешния ден през 2011 г., според данните на ООН.  Шестмилиардният жител на Земята, роден през октомври 1999 г., е посрещнат с послание за толерантност и разбирателство между народите от тогавашния генерален секретар на ООН Кофи Анан. При раждането на седеммилиардния човек Бан Ки-мун, генерален секретар на ООН по това време, поставя въпроса за контрастите в света.  „В нашия свят има ужасни контрасти. От изобилно хранене до един милиард души, които нямат какво да ядат. От охолен начин на живот за малцина до бедност за много други“, казва Бан Ки-мун на пресконференция в Ню Йорк, цитиран в информация в международната емисия на БТА от 31 октомври 2011 г.  „… В какъв свят се ражда седеммилиардният жител? Каква планета искаме за нашите деца в бъдеще?“, посочва той и призовава заедно да направим така, че тези седем милиарда да бъдат силни и да работят солидарно за един по-добър свят за всички.

Как към този момент изглеждат предизвикателствата и какви са нуждите за седем милиарда души – в международната си емисия БТА публикува коментари по темата: 

Населението на земята става 7 милиарда  души 

Ню Йорк, 31 октомври 2011 г. /БТА/ Населението на земята достига днес 7 милиарда души според изчисления на ООН, която отбелязва по този повод нарастващите неравенства на планетата и необходимото разпределение на богатствата за предотвратяването им, предаде Франс прес.

Населението достигна 6 милиарда души през 1999 година. ООН избра Аднан Невич – бебе, родено в Сараево, за шестмилиардния жител на планетата. Сега ООН се въздържа да определи предварително „победител“.

Според генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, който ще отбележи събитието с пресконференция, достигането на прага от седем милиарда жители не трябва да се пренебрегва. „Това не са просто цифри. Това е човешка история“, заяви Бан в нюйоркско училище преди седмица. „Седем милиарда души имат нужда от храна. От енергия. От предложения за работа и образование. От права и свободи. От свобода на изразяване. Свободата да могат да отгледат децата си в мир и сигурност. Всичко, което всеки иска за себе си, умножено по 7 милиарда“, подчерта той.

Това е посланието, което генералният секретар ще представи пред срещата на върха на Г-20 в Кан по-късно тази седмица: при увеличаващото се население в контекста на световната икономическа криза, световните ръководители трябва да очакват повече бунтове.

Фондът на ООН за населението, който публикува в петък най-новия си доклад, предвижда, че населението на планетата ще продължи да се увеличава и ще достигне 9,3 милиарда души през 2050 г. и над 10 милиарда до края на века.

ООН предвижда, че до 2025 г. Индия ще стане най-многочислената страна в света с близо 1,5 милиарда жители и ще изпревари Китай.

Експерти предупреждават в доклада за предизвикателствата, които светът може да очаква. В най-бедните страни правителствата ще срещнат трудности при осигуряването на работни места на огромния брой младежи, които излизат на пазара на труда. В Япония, подобно на други богати страни, ще се наблюдава застаряване на населението. В Северна Европа броят на хората над 60 години не спира да се увеличава през последните 20 години, като очакванията са, че продължителността на живота ще достигне 80 години срещу 54 години в субсахарска Африка.

Хората над 60 години, които през 1980 г. бяха 384 милиона, днес са 893 милиона и ще станат 2,4 милиарда през 2050 г., отбелязва Фондът на ООН за населението.

„Това ще е световен успех, но застаряването на населението поставя нови предизвикателства за икономическото развитие, медицинските грижи и сигурността на възрастните хора“, подчертава ООН.

В най-развитите региони, един на всеки четирима жители в момента е над 60 години. До 2050 г. съотношението ще бъде един на всеки трима.

Фондът на ООН за населението допълва, че броят на хората, които живеят с по-малко от 1,25 долара на ден, е намалял от 1,8 милиарда през 1990 г. до 1,4 милиарда през 2005 година. Броят на гладните също е намалял от 1990 г., но в абсолютни цифри броят им се е увеличил от 815 милиона през 1990 г. на 925 милиона днес.

Според Бан Ки-мун седеммилиардното бебе, независимо къде ще се роди, ще е дете на един свят на противоречия, в който има и изобилие на храна, и милиард души, които всяка вечер си лягат гладни.

За три града, в които символично посрещат седеммилиардния жител на планетата, информира БТА на 31 октомври 2011 г.:

Азия приветства раждането на седеммилиардния жител на планетата

Манила, 31 октомври 2011 г. /БТА/  Азия, където живеят две трети от населението на света, символично посрещна тази нощ седеммилиардното човешко същество – малка филипинка, чието раждане беше посрещнато празнично в Манила, но и също така напомни за предизвикателствата за планетата поради демографския растеж, предаде АФП.

Прагът от 6 милиарда беше преодолян през 1999 г. ООН тогава избраха Аднан Невич, роден в Сараево, като бебето, представляващо шестмилиардният жител на планетата. Този път Обединените нации се въздържаха да определят „победител“ предварително, за разлика от доста страни, които планират да провъзгласят щастливия избраник измежду своето население. 

Даника Мей Камачо, родена две минути преди полунощ във Филипините, една от най-бедните страни в света, е прелестно бебе с тегло 2,5 кг. Родителите й, Флоранте Камачо и Камил Далура, бяха поздравени от представители на ООН, които донесоха подарък за случая в родилното отделение на болница в Манила, обсадена от журналистите.  

Даника получи спестовна книжка със стипендия за образование, а родителите ѝ – сума, за да открият свой магазин.

Светът и неговите седемте милиарда жители образуват сложен комплекс от тенденции и парадокси, но демографският растеж е част от най-важните фактори на глобално равнище, изтъкна представителят на Фонда на ООН за населението във Филипините Угочи Даниелс. 

Според Фонда Филипините са 12-ата най-многолюдна страна в света с 94,9 млн. жители, 54 процента от които са на възраст под 25 години. Китай има най-голямото население – 1,35 млрд., а Индия е втора с 1,24 млрд. души (...)

***

7-милиардният жител на Земята се роди в Калининград

Калининград, 31 октомври 2011 г. /БТА/ Населението на Земята достигна днес 7 милиарда души, след като юбилейният младенец се роди в Калининград, предаде ИТАР-ТАСС. Щастливецът се казва Пьотр Алексеевич Николаев с ръст 50 см и тегло 3 кг и 60 грама, съобщи телевизионният канал „Росия 24“.

Лекарите и наблюдателите на ООН зафиксираха точно кога бебето се е появило на бял свят – в 00:02 ч. местно време. Майката и детето се чувстват добре. Днес на щастливата майка ще бъде връчен възпоменателен сертификат „Роден в деня на седемте милиарда“. 

Обявяването на раждането на седеммилиардния жител на планетата бе предвидено да съвпадне с презентацията на Световния доклад за населението на планетата, който Фондът на ООН за населението ще представи днес в Калининград.

Днес ще се състои и кръгла маса на тема „Русия от край до край: демографски портрет на страната“, организирана от Фонда на ООН за населението и Федералната статистическа служба.

***

Седеммилиардният жител на планетата се роди в Индия, провъзгласи неправителствена организация за грижи за децата

Лакнау, Утар Прадеш, Индия, 31 октомври 2011 г. /БТА/ Благотворителна организация, посветена на грижите за децата, заяви днес, че малко момиченце, родено в най-многолюдния индийски щат Утар Прадеш, е седеммилиардният обитател на планетата, съобщи Франс прес.

Неправителствената организация „План интернешънъл“, базирана в Лондон, избра бебето, родено в село Мал, на около 30 км от столицата на щата Лакнау. Наргис е родена в 7:20 ч. местно време (01:50 ч. по Гринуич) и има 23-годишна майка и 25-годишен баща, съобщи говорителката на благотворителната организация Шомпа Махнати.

Организацията наблюдавала седем бременни, които се очаквало да родят днес. Тя избрала Утар Прадеш поради високата раждаемост и прогнози на ООН, според които седеммилиардният жител щяло да се роди в Индия. С 1,2 млрд. жители страната е втората по брой на населението в света и се очаква да надмине Китай до 2025 г. според американското статистическо бюро. Индийското правителство избра милиардния индиец през 2000 г., но не планира да претендира официално за раждането на седеммилиардното бебе.

Тогавашният генерален секретар на ООН отбелязва преминаването на границата от 7 милиарда на населението на Земята със специална пресконференция, на която поставя въпроса за „ужасните контрасти“ в света и отправя апел да се работи за един по-добър свят за всички:

Човечеството е изправено пред ужасни контрасти, заяви Бан Ки-мун

Ню Йорк, 31 октомври 2011 г. /БТА/ Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун разкритикува днес „света на ужасните контрасти“ между бедни и богати –  в момент,  когато населението на земята достига 7 милиарда души, предаде Франс прес.

„Огледайте се около себе си. Прегледайте водещите заглавия. Гладът в Африканския рог, боеве в Сирия и на други места, демонстрации срещу задълбочаващото се икономическо неравенство, срещу Уолстрийт по четирите посоки на света“, заяви генералният секретар на ООН.

„В нашия свят има ужасни контрасти. От изобилно хранене до един милиард души, които нямат какво да ядат. От охолен начин на живот за малцина до бедност за много други“, каза Бан на пресконференция в Ню Йорк. „Милиарди, похарчени за оръжия, за да се убиват хора, вместо да се защитават. В какъв свят се ражда седеммилиардният жител? Каква планета искаме за нашите деца в бъдеще?“, попита генералният секретар на ООН и допълни, че заминава за срещата на Г-20 в Кан в четвъртък с „ясно и силно послание“.

„Помислете за нашите деца. Помислете за бъдещето. Изправени сме пред тежка икономическа криза. За по-голямата част от света, на дневен ред са бюджетните икономии. Но дори и в тези трудни времена, не можем да си позволим да загубим онези, които са най-тежко засегнати“, отбеляза Бан.

Днес казваме „Добре дошъл“ на седеммилиардния жител на планетата. Трябва да признаем, че сме длъжни да направим каквото трябва за него или нея, изтъкна генералният секретар на ООН. „Аз съм един от тези седем милиарда. Вие също. Заедно можем да направим така, че тези седем милиарда да бъдат силни, да работят солидарно за един по-добър свят за всички“, каза Бан Ки-мун.

Как е посрещнато детето, което символично е определено за шестмилиардния жител на планетата, пише БТА в емисията си „Балкани“ на 12 октомври 1999 г.:

Кофи Анан провъзгласи новородено в Сараево за шестмилиардния жител на планетата

Сараево, 12 октомври 1999 г. /БТА/ Генералният секретар на ООН Кофи Анан провъзгласи на официална церемония раждането на шестмилиардния жител на планетата – бебе, родено две минути след полунощ в Сараево, предадоха осведомителните агенции.

Както съобщават сараевските медии, бебето е дълго 52 см и тежи три килограма. Това е първото дете на семейство Фатима и Ясминко Мевич. Раждането днес на шестмилиардния жител на планетата – едно красиво момченце – в град, който се преражда за живота, сред хора, които наново строят домовете си, в район, който преоткрива културата на съжителството след десетилетие войни, трябва да разчисти пътя към толерантността и разбирателството за всички народи, изтъкна Анан в болницата в Кошево, където бе родено бебето.

Надявам се да празнувате раждането на шестмилиардния жител, гарантирайки възраждането на толерантността и мултирелигиозната атмосфера, която в миналото характеризираше Босна и Сараево. Това трябва да е общият ни подарък за шестмилиардния жител на Земята, каза Кофи Анан, цитиран от АФП. 

Обединените нации изчислиха миналия месец, че населението на Земята ще достигне 6 милиарда на 12 октомври. Световната организация призна, че става дума по-скоро за предположение, тъй като поради непрекъснато променящия се темп на раждаемост и смъртност точните изчисления са невъзможни.

През 2022 г. населението на света вече минава 8 милиарда души, информира БТА. На 15 ноември 2022 г. официално беше обявено раждането на 8-милиардния жител. 

Населението на света надхвърли днес 8 милиарда души, според официалните оценки на ООН

Ню Йорк, 15 ноември 2022 г. /БТА/ Населението на света надхвърли днес 8 милиарда души, според официалните оценки на ООН, предадоха световните агенции.

Световната организация отбелязва, че това е важен етап в човешкото развитие, но и повод за припомняне, че хората имат споделена отговорност да се грижат за планетата.

За ООН този безпрецедентен растеж е резултат от прогресивно нарастване на продължителността на живота благодарение на напредъка, реализиран в областта на общественото здравеопазване, прехраната, личната хигиена и медицината, посочва Франс прес. През 1950 г. на планетата живееха едва 2,5 милиарда души, припомня още агенцията. Само за дванадесет години населението на Земята скочи от 7 на 8 милиарда души. Според данни на ООН ще са нужни още 15 години, за да достигне то 9 милиарда души през 2037 г. Световната организация прогнозира пик в увеличаване на населението от 10,4 милиарда души през 80-те години на века и после стагнация до края на хилядолетието.

Демографският растеж сега води до големи предизвикателства за най-бедните страни, където е съсредоточена голямата част от населението на планетата ни (…)

„Демографският растеж увеличава въздействието на икономическото развитие върху околната среда. Но страните, в които потреблението на природни ресурси и в които парниковите емисии на глава от населението са по-високи, са общо взето и онези страни, в които доходът на глава от населението е по-висок, а не онези, в които населението нараства най-бързо“, отбелязва ООН.

„Нашето въздействие върху планетата се определя много повече от нашето поведение, отколкото от броя ни“, обобщава Дженифър Шуба, изследователка в мозъчния тръст „Център Уилсън“.

/МВ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 18:41 на 02.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация