site.btaНа 3 август 2004 г. Статуята на свободата е отворена отново за посетители след атентата от 2001 г.
На 11 септември 2001 г., терористи от ислямската военна групировка „Ал-Кайда“ отвличат 4 пътнически самолета и похитителите умишлено разбиват два от тях в двете кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. Статуята на свободата е затворена за посещения, след което се предприемат реставрация и извънредни мерки за сигурност.
На 3 август 2004 г. Статуята на свободат е отворена отново за посетители.
Статуята на свободата е издигната на остров Либърти в Горния залив на Ню Йорк, САЩ, в чест на добрите взаимоотношения между Съединените щати и Франция. Тя е висока 93 метра, включително пиедестала, тя представлява жена, която държи факел във вдигнатата си дясна ръка и табличка с датата на приемане на Декларацията за независимост (4 юли 1776 г.) в лявата. Факелът, който е с размери 8,8 метра от върха на пламъка до дъното на дръжката, е достъпен чрез 12,8-метрова стълба вътре в ръката. Асансьор превозва посетителите до площадката за наблюдение в пиедестала, до която може да се стигне и по стълбище, а вита стълба води до платформа за наблюдение в короната на фигурата.
Идеята за издигането на статуята е на френския историк, Едуард дьо Лабуле, който прави предложението за статуята през 1865 г. Средствата са предоставени от френската държава и изграждането ѝ започва във Франция през 1875 г. под ръководството на скулптора Фредерик-Огюст Бартолди.
През средата на 80-те години на миналия век, статуята е ремонтирана и реставрирана от американски и френски екипи по повод на стогодишнината от създаването ѝ, проведено през юли 1986 г. Мястото е добавено към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 1984 г.
Първоначално статуята се управлява от борда на фаровете на САЩ, тъй като светещият факел е помощно средство за навигация. Тъй като Форт Ууд все още е оперативен военен пост, отговорността за поддръжката и експлоатацията на статуята е прехвърлена през 1901 г. на Военното министерство. Обявен е за национален паметник през 1924 г., а през 1933 г. управлението на статуята е поставено под Националната паркова служба. Форт Ууд е деактивиран през 1937 г. и останалата част от острова е включена в паметника. През 1956 г. остров Бедлоу е преименуван на остров Либърти, а през 1965 г. близкият остров Елис, някога главната имиграционна станция в страната, е добавен към юрисдикцията на паметника, с което общата му площ достига около около 24 хектара. Експонати за историята на Статуята на свободата, включително оригиналния факел се съхраняват в музея на Статуята на свободата.
В емисията на БТА четем:
Един месец по-късно Ню Йорк е завинаги различен
Ню Йорк, 10 октомври 2001 г. /Мишел Муто от АФП/ Статуята на свободата продължава да бъде затворена за посещения, крайцерите на бреговата охрана патрулират из пристанището с тежки картечници на борда: месец след драмата в Световния търговски център жителите на Ню Йорк се събуждат всяка сутрин в един град, който никога няма за бъде същият.
Ако околностите на квартала, в който се случи зловещата трагедия, приличат на всеки друг квартал, то огромната площадка на разрушените сгради и острият мирис на пушека, който продължава да се издига от недрата на чудовищната грамада от отломки, продължават да напомнят на жителите на южната част на Манхатън, че раната остава широко отворена.
Ще бъдат нужни месеци, дори година, докато тя бъде затворена (…)
***
Ню Йорк застрашен от нови терористични нападения
Ню Йорк, 22 май 2002 г. /БТА/ Властите в Ню Йорк са били предупредени за опасност от нови големи терористични нападения в скоро време, съобщи Ройтерс. Според информацията, получена във ФРБ застрашени са някои забележителности на града, на първо място Статуята на свободата и Бруклинският мост. Предприети са засилени мерки за сигурността на тези обекти.
Началникът на полицейското управление на Ню Йорк Реймънд Кели заяви, че полицията е готова за всякакъв развой на събитията и е в тясно сътрудничество с федералните власти. Забранено е плавателни съдове да се доближават на по-малко от 150 метра до Статуята на Свободата, до съседния остров-музей Елис Айлънд и до сградата на Секретариата на ООН на Ийст Ривър. Специален режим на контрол и наблюдение е установен и около други брегови обекти.
Данните за възможна нова терористична вълна срещу Ню Йорк са били получени при разпита на лица, задържани по подозрение в участие в терористични организации. Тези данни не са потвърдени от други източници.
***
Статуята на свободата отново ще стане достъпна за туристи
Москва, 1 юли 2004 г. /БТА/ За радост на туристите от 3 август тази година достъпът до Статуята на свободата в Ню Йорк отново е разрешен, предаде МИГнюз.
Нека припомним, че той бе забранен след терористичните атаки на 11 септември.
Желаещите да посетят най-прочутата дама на САЩ обаче ще са принудени да изтърпят някои неудобства. Така например туристите ще трябва предварително да си поръчват билети, позволяващи им достъп вътре в статуята. Освен това поради засилените мерки за сигурност проверките на посетителите ще водят до образуване на големи опашки. Няма да бъде разрешено и изкачването до короната на статуята. Открит е достъпът единствено до долната част на комплекса.
През миналата година за укрепване на системите за сигурност на Статуята на свободата са били изразходвани около 7 млн. долара.
***
Статуята на свободата в Ню Йорк отново ще приема посетители
Ню Йорк, 21 юли 2004 г. /БТА/ Статуята на свободата в Ню Йорк отново ще приема посетители от 3 август нататък, след като реставрационните работи приключиха и бе подобрена сигурността, оповести американската служба за националните паркове, цитирана от АФП. Статуята на свободата бе затворена за посещения след атентатите от 11 септември 2001 г. в САЩ.
Посетителите досега можеха единствено да се разхождат на Либърти айлънд, където е издигната статуята, но в бъдеще ще могат да влизат във вътрешността на нейния пиедестал. Там благодарение на стъкления таван и новата система за вътрешно осветление те ще могат да разгледат вътрешната структура на монумента. Освен това ще могат да се качат до горната част на пиедестала и да стигнат до тераса с панорамен изглед. Достъпът до короната на главата на женската фигура обаче ще е забранен, тъй като стълбите са прекалено тесни и при нужда не гарантират бърза евакуация, а това означава, че не съответстват на нормите за сигурност.
При реставрационните работи бе взет предвид евентуалният риск от терористични актове и пожари. Затова бяха създадени евакуационни изходи и система за контрол на посетителите. За да се избегнат опашките, желаещите да посетят монумента ще могат от утре да си направят резервация за входен билет по телефона. Освен това ще могат да си купят билет на място и или в интернет.
***
Статуята на свободата от днес отново ще бъде открита за посетители
Ню Йорк, 3 август 2004 г. /БТА/ Статуята на свободата, символът на най-големия град в Съединените щати - Ню Йорк, от днес отново ще бъде отворена за посетители, съобщават световните агенции.
Достъпът до статуята, намираща се в нюйоркското пристанище срещу долния край на Манхатън, бе забранен след терористичните атаки през 2001 г., при които бяха унищожени двата небостъргача на Световния търговски център. Въпреки най-новите предупреждения за терористична заплаха към финансовите институции в Ню Йорк, съответните градски власти решиха да пристъпят към плановете си за откриването на статуята за посетители. Във вътрешността на монумента бяха извършени подобрения с оглед безопасността и модернизацията му на стойност милиони долари. Подобрени са аварийните изходи, направени са нови, усъвършенствани са мерките за сигурност и за противопожарната охрана. Ще останат в сила обаче някои ограничения за туристите; те ще бъдат допускани само на две площадки - едната в основата на пиедестала и другата на височината на прасеца на фигурата. Остава забранено изкачването на 350-те стъпала до короната на медната фигура, висока 46 метра. Целият монумент е с височина 93 метра.
Лейди Либърти, както я наричат, е подарък, направен на Съединените щати от Франция през 1886 г. и превърнал се в символ на Америка за пристигащите по море имигранти.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text