site.btaСъветът на Европа приема Европейската конвенция за националността на 15 май 1997 г.
На 15 май 1997 г. Съветът на Европа приема Европейска конвенция за националността. Конвенцията включва принципи и правила, които позволяват да бъде получена по-лесно нова или да бъде възстановена предишна националност, регулира положението на лица, застрашени да останат без националност в резултат на разделянето на държави, третира въпроси като двойното гражданство, отбиване на военна повинност и др. Конвенцията отразява демографските и демократичните промени (по-специално миграцията и държавното наследяване, които са настъпили в Централна и Източна Европа от 1989 г. насам).
Конвенцията е открита за подписване на 6 ноември 1997 г. и влиза в сила на 2 март 2000 г., когато я ратифицират три от подписалите я държави.
В емисия „Международна информация“ на БТА четем за приемането на конвенцията:
Страсбург, 15 май 1997 г. /БТА/ Комитетът на министрите на Съвета на Европа прие Европейската конвенция за националността, съобщи пресслужбата на СЕ във факс до БТА. Тя включва принципи и правила, които позволяват да бъде получена по-лесно нова или възстановена предишна националност, регулират положението на лица, застрашени да останат без националност в резултат на разделянето на държави. Конвенцията третира също въпроси като двойна националност, отбиване на военна повинност и други. Документът ще бъде открит за подписване от страните членки на Съвета на Европа, както и от деветте държави, взели участие в подготовката му (Армения, Азербайджан, Беларус, Босна и Херцеговонина, Канада, Грузия, Ватикана, Киргизстан, САЩ). Това ще стане на 7 ноември 1997 г. на 101-та сесия на Комитета на министрите. Конвенцията влиза в сила, след като бъде ратифицирана от три страни-членки на СЕ.
***
Петнайсетина страни подписаха Конвенцията за националността
Страсбург, 6 ноември 1997 г. /БТА/ Петнайсетина страни подписаха днес в Страсбург новата Конвенция на Съвета на Европа за националността. Сред тях са Италия, скандинавските страни, Холандия, Австрия и Русия, предаде АФП. Франция и Германия засега не са подписали документа, който ще влезе в сила, след като бъде ратифициран най-малко от три държави.
Франция не се противопоставя принципно на документа, но в момента е в процес на изготвяне на ново законодателство за пребиваващите във Франция чужди граждани, посочи френският постоянен представител в Съвета на Европа Жак Варен.
Конвенцията се опира на три основни принципа. Първите два засягат предотвратяването на безотечествеността, както и на половата, религиозната, расовата дискриминация и на дискриминацията по цвят на кожата, национална или етническа принадлежност. Третият принцип се отнася до защитата на правата на хората, живеещи постоянно на териториите на съответните държави. Целта на документа е да улесни придобиването на националност и реинтеграцията към първоначалната националност, да ограничи възможностите за загуба на националност и да попречи на произволното й отнемане.
***
България подписва конвенцията на 15 януари 1998 г., в емисия "Международна информация" на БТА четем:
България подписа Европейската конвенция за националността
Страсбург, 15 януари 1998 г. /БТА/ България днес подписа Европейската конвенция за националността, съобщи пресслужбата на Съвета на Европа във факс до БТА. Текстът бе подписан в Страсбург от постоянния представител на България в Съвета на Европа Светлозар Раев в присъствието на генералния секретар на организацията Даниел Таршис.
Конвенцията съдържа принципи и правила, прилагани към всички аспекти на националността. Тя цели да направи по-лесно получаването на нова или възстановяването на предишна националност, да регулира положението на лица, застрашени да останат без националност в резултат на разделяне на държави, третира въпроси като двойната националност, отбиването на военна повинност и други.
Документът има също за цел да се намали броя на хората без отечество, като приканва правителствата да дадат гражданство на родените на тяхна територия, на законно пребиваващите дълго време и на лицата, сключили брак с техни граждани. Конвенцията също препоръчва на държавите да разрешат двойното гражданство. Тя е открита за подписване от 6 ноември 1997 г. и досега под нея са сложили подписите си 15 от общо 40 държави-членки на Съвета на Европа. Конвенцията ще влезе в сила, след като бъде ратифицирана от три държави-членки.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text