site.btaПрез 1951 г. на 20 март е ограничена купонната система в България
В България купонната система функционира от края на 1940 г. и е въведена от правителството на Богадан Филов. Причина за нея е Втората световна война, която е в разгара си и оказва силно влияние на световната икономика. Купонната система е практика за контролиране на разпределението на дефицитна стока при възникнало извънредно положение в една държава. Чрез тази система се ограничава опасността от пълното изчезване на намалелия ресурс.
След септември 1944 г. купонната система се запазва, а държавното управление започва процес по премахването ѝ.
На 20 март 1951 г. Министерският съвет приема Постановление № 272, с което отпадат купоните за промишлени стоки. От този момент те стават обект на свободна търговия с фиксирани цени.
В бюлетин „Дневни вести“ БТА публикува приетото постановление, части, от което поместваме:
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
№ 272 от 20.111.1951 г.
На Министерския съвет и ЦК на БКП за премахване на купоните за промишлените стоки. Преминаване към открита свободна търговия с тях по единни държавни цени и повишаването на заплатите на работниците и служителите.
Министерският съвет и ЦК на БКП, считат, че в резултат на успешното изпълнение през 1949-1950 година на поставените от петгодишния план задачи и годишните планове по промишленото производство, в това число и производството на стоки за широко потребление, а също така, благодарение на проведените от правителството мероприятия за всестранно увеличение пазарните стокови фондове за продажба на населението, са създадени реални условия за отменяне на купоните за всички промишлени стоки и преминаване към открита свободна търговия с тях по единни държавни цени.
Взимайки предвид увеличението на производството, определено за 1951 година на стоки за широко потребление и пазарните фондове за продажба на населението, Министерският съвет и ЦК на БКП
ПОСТАНОВЯВАТ:
1. Отменят се разпределителните карти за памучните, вълнените, копринените и ленените тъкани, готовото облекло от тях, вълнените и памучни одеяла, памучния, вълнения и копринен трикотаж, чорапите, дюшеците, юрганите и обувките и същите стоки се пускат в свободна продажба по единни държавни цени на дребно, с което се завършва премахването на купоните за всички промишлени стоки в страната.
2. Установяват се единни държавни цени на дребно на памучните, вълнените, копринените и ленените тъкани, готовото облекло от тях и одеялата, памучния, вълнения и копринения трикотаж, чорапите, шевните конци, юрганите, дюшеците и обувките, като се намаляват досегашните им свободни цени, както следва:
на памучните тъкани – средно с 25%
на вълнените тъкани – средно с 20%
на копринените тъкани – средно с 22% (...)
3. Намаляват се досегашните единни цени на пресованите гумени цървули, детски шушони и ботушки, дамските шушони, електрическите крушки, тръбните легла и кушетки, както следва: (…)
4. Намаляват се свободните цени на олиото, свинската мас, строителните гвоздеи и стъклата за прозорците, както следва: (…)
5. Утвърждават се разработените от Министерството на вътрешната търговия ценоразписи:
а/ за единните държавни цени на дребно на тъканите, трикотажа, чорапите и шевните конци;
б/ за единните държавни цени на дребно на готовото облекло;
в/ за единните държавни цени на дребно на обувките;
г/ за отпусканите цени на производител на тъканите, трикотажа, чорапите и шевните конци;
д/ за продажните свободни цени на едро и на дребно, на други стоки, съгласно приложение №1.
6. Възлага се на Министерството на вътрешната търговия да доведе до знанието на търговските организации утвърдените цени по ценоразписите и да обезпечи продажба на горните стоки по новите цени от 21 март тази година във всички магазини в страната.
7. Увеличават се:
а/ заплатите на работниците и служителите по единния бюджет на държавата, от държавните предприятия и организации на самоиздръжка, от кооперативните организации, от обществено-политическите организации и от частните предприятия (...)
б/ пенсиите на работниците и служителите, народните пенсии на борците против фашизма, народните пенсии на заслужили лица, военно-инвалидните пенсии, гражданските пенсии и стипендиите на учащите се вътре в страната (...)
Заплатите на работниците и служителите, както и пенсиите и стипендиите се разбират по техните основни размери, без установените прибавки и увеличения.
Изхождайки от определените годишни повишения на заплатите, задължават се ЦС на ОРПС и Министерството на финансите, съвместно с съответните министерства и ведомства, да определят размерите на повишенията върху месечните заплати, надниците и съответно на разценачните тарифи.
8. Задължават се Министерството на вътрешната търговия и Централния кооперативен съюз коренно да подобрят търговията в града и селото, редовно и навреме да доставят в магазините достатъчно количество доброкачествени стоки в разнообразен и широк асортимент за удовлетворяване нарастващите нужди на градското и селско население, да осигурят културно, внимателно и вежливо обслужване на трудещите се и постоянно да поддържат магазините в образцов вид.
9. Задължава се Министерството на промишлеността да осигури решително подобрение на качеството и асортимента на стоките:
а/ мъжките обувки да се изработват най-малко в 6 цвята и в 10 модела, дамските обувки да се изработват най-малкото в 12 цвята и в 40 модела, детските да се изработват в 10 модела и разноцветни.
Продаването на обувките на търгуващите организации да става след тяхното пълно изсушаване;
б/ постановките, десените, ефектите и цветовете на всички тъкани и изработването им по сезони да съгласува с Министерство на вътрешната търговия;
в/ в срок от един месец да представи в Министерския съвет за утвърждаване 15 нови видове постановки на подобрени и омекотени вълнени тъкани с различни ефекти и десени, съгласувани с Министерството на вътрешната търговия.
10. Премахват се досегашните бележки за парцали при покупки на вълнените тъкани. (…)
Настоящето постановление влиза в сила от деня на приемането му.
Председател на Министерския съвет: Вълко Червенков
Секретар на ЦК на БКП: Г. Чанков
Отново в бюлетин „Дневни вести“ БТА съобщава за реакциите на гражданите, подготовката и адаптацията към отменените купони и новите цени на промишлените стоки:
В ЦС на ОРПС
Разширено заседание на Бюрото на ЦС на ОРПС във връзка с Постановлението за премахване купоните за промишлените стоки
София, 21, март 1951 г. /БТА/ Днес, в салона на ЦС на ОРПС се състоя разширено заседание на Бюрото на ЦС на ОРПС с бюрата на ЦР на професионалните съюзи. Дневният ред бе – разглеждане постановлението на Министерския съвет и ЦК на БКП за премахване купоните за промишлените стоки и предстоящите задачи на профсъюзите.
На заседанието говори секретарят на ЦС на ОРПС др. Мария Кирилова. Тя подчерта, че решението на партията и правителството за преминаване към открита свободна търговия с промишлените стоки дойде в резултат на героичните трудови успехи на нашата работническа класа през последните две години (…)
След това др. Кирилова разясни постановлението и посочи основните задачи на профсъюзите за неговото изпълнение.
Всички профсъюзни организации в страната трябва да проведат широка разяснителна работа сред работниците и служещите за значението на постановлението, като използват отчетно-изборната кампания на профсъюзите. (…) Профсъюзните комитети и организации трябва да мобилизират работниците и служителите при търговските организации в борба за продажбата на качествени стоки, за осигуряване културно, внимателно и вежливо обслужване на трудещите се. (…)
***
С нови сили към още по-големи успехи
София, 24 март 1951 г. /БТА/ Постановлението на Министерския съвет и Централния комитет на Българската комунистическа партия за отменяне на купоните за промишлените стоки се посрещна със задоволство от трудещите се от цялата страна. (…)
Снощи, в салона на Еврейския народен дом, (…) се състоя голямо публично събрание. (…)
С голям интерес, гражданите зададоха много въпроси във връзка с премахване на купоните за промишлените стоки и начина на получаване безплатна медицинска помощ. (…)
***
VII пленум на Централното ръководство на Профсъюза на работниците по кредита и размяната
София, 27 март 1951 г. /БТА/ На 26 и 27 т.м. в салона на Банковия дом се състоя VII-ия пленум на Централното ръководство на Профсъюза на работниците по кредита и размяната, с участието на председателите на окръжните комитети на профсъюза и ръководствата на профкомитетите при търговските предприятия в столицата. Пленумът прецени хода на отчетно-изборната профсъюзна кампания и разгледа предложенията на Бюрото на ЦР на профсъюза за свикване на III редовен конгрес и за изменение на профсъюзния устав. Пленумът разгледа постановлението на Министерския съвет и ЦК на БКП за премахване на купоните за промишлените стоки.
На днешното заседание доклад за преминаването към свободна, открита търговия с промишлените стоки по единни държавни цени, изнесе министърът на вътрешната търговия др. Пело Пеловски. Др. министър Пеловски направи задълбочен анализ на новото постановление на Министерския съвет и ЦК на БКП за премахване купоните за промишлените стоки и увеличение заплатите, пенсиите и стипендиите, чрез което се създадоха пълни условия за повишаване жизнения уровен на трудещите се.
Профсъюзните организации - изтъкна др. министър Пеловски, трябва да проведат широка разяснителна работа на постановлението, да водят борба за продажбата на качествени и разнообразни по видове стоки, да съдействат за откриването на нови, богато уредени магазини в градовете и селата и за повишаване квалификацията на търговските работници, (…)
След това пленумът прие решения за работата на окръжните, околийски и районни профсъюзни комитети и профсъюзните организации в изпълнение постановлението на Министерския съвет и ЦК на БКП за премахване на купоните.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text