site.btaПървата сесия на Европейското парламентарно събрание се провежда в Страсбург на 19 март 1958 г.
В Страсбург, Франция, на 19 март 1958 г. се провежда първото заседание на Европейското парламентарно събрание, известно още като Европейска парламентарна асамблея (дн. Европейски парламент). В учредяването му участват 142 членове, изпратени от националните парламенти на страните-членки. Днес броят на членовете достига 705.
Европейският парламент е основан в резултат на подписването на Договора за създаване на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС), който влиза в сила на 25 юли 1952 г. Подписан е в Париж от шест европейски държави – Белгия, Франция, Италия, Федерална република Германия, Люксембург и Нидерландия.
През 1958 г. влизат в сила договорите, подписани в Рим на 25 март 1957 г., с тях се създава Европейската икономическа общност (ЕИО) и Европейската общност за атомна енергия (Евратом), предпоставка за учредяването на Общата асамблея, която да обединява трите Общности, т.е. Европейска парламентарна асамблея, а по-късно, на 30 март 1962 г. – на Европейски парламент.
Първата среща на Европейското парламентарно събрание се провежда на 19 март 1958 г. и продължава до 21 март с.г.
В „Служебен бюлетин” на БТА четем за провеждането на първото съвещание:
Съвещание на Европейското събрание в Страсбург
Страсбург, 19 март 1958 г. /Франс прес/ Първото съвещание на новото събрание на трите европейски обединения придоби характер на голяма европейска манифестация. Присъствието на голям брой министри, на голям брой чужди наблюдатели и любопитна тълпа подчертаваше неговото значение.
Особено важен е първият жест на новия парламент на шестте. За председател с акламации бе избран Робер Шуман, чието име изразява вяра в обединението на Европа. В същото време с това единодушно гласуване Събранието изрази волята си наистина да играе ролята на независим парламент.
Това желание за създаване на истински парламент на шест страни впрочем пролича във всички речи, включително речта на Виктор Ларок. От името на министрите на вътрешните работи на шестте Ларок направи категоричен намек за бъдещи преки избори с всеобщо гласоподаване, които ще засилят демократичния характер на европейските институции. Той подчерта наистина политическата, а не вече академичната дейност, на трите големи групи, които представляват три главни политически тенденции в шестте страни. Може да се каже, че днес се родиха три политически партии в европейски мащаб.
Преди да се пристъпи към работа сега остава да бъдат създадени комисиите на новото събрание. Утре то ще се занимае с този въпрос.
***
За работата на Европейското парламентарно събрание
Страсбург, 20 март 1958 г. /Франс прес/ След като избра своя председател и след произнесените при откриването вчера речи, Европейското парламентарно събрание (така занапред ще се нарича то) днес започна своята работа. Направени бяха две големи програмни изложения от Валтер Халщайн, председател на Комисията за общия пазар, и от Меди, председател на Комисията за Евратом.
Халщайн прояви разбиране към компромисно разрешение на въпроса за зоната за свободна търговия.
Меди подчерта спешната необходимост да бъдат насърчени научните изследвания.
Дебати започнаха по тези две декларации. Изказаха се Фернан Деус (социалист, Белгия), който изтъкна перспективите за бъдеща политическа общност, включваща трите съществуващи обединения, Пиер Анри Тетжен (Народнорепубликанско движение, Франция), който предложи създаването на орган, представляващ отвъдморските територии пред Общия пазар, Ален Савари (социалист, Франция), който наблегна на социалната страна на договорите от Рим и ролята на събранието в тази област, Жан Лаборд (Франция, от партията на селяните), който поиска бързото определяне на земеделска политика.
Батиста (християндемократ, Италия) поиска бързото създаване на общ център за атомни изследвания.
Халщайн, Фине и Меди накратко отговориха на тези бележки.
Освен това събранието избра свое бюро с 8 подпредседатели. Що се отнася до състава на тринадесетте комисии с този въпрос събранието ще се занимава утре.
В качеството си на председател на събранието, Робер Шуман проведе своята първа пресконференция с цел да установи връзка с големия брой журналисти, които присъстваха на тази сесия. Шуман отговори на всички зададени въпроси.
***
За образуване на Европейски партии
Страсбург, 21 март 1958 г. /АП/ Днес събранието на общоевропейския пазар приключи своята първа сесия, като взе някои нови мерки с оглед да се образуват европейски политически партии.
В събранието има 142 представители от Франция, Западна Германия, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург, които гласуваха единодушно от сега нататък местата в събранието да се разпределят на партийна основа между трите главни групировки – християндемократите, социалистите и либералите.
При откриване на сесията в сряда членовете на „Европейското парламентарно събрание”, така както официално се нарича този орган, спазваха традициите на другите европейски събрания, като подредиха местата си по азбучен ред без оглед на националност или партийна принадлежност.
Днес ръководителите на трите партии излязоха с общо предложение тази традиция да се изостави и да се разреши на членовете да образуват свои партийни групи в събранието. Обаче в рамките на партийните групи ще се запази азбучният ред като символ на европейския характер на всяка партия.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text