Преди 60 години

site.btaЗа първи път в българската волейболна история отборът на "Левски" печели Купата на Европейските шампиони

Зала "Универсиада", София, България (20 февруари 1964) Волейболна среща между „Левски“ – София и „Динамо“ – Берлин. Среща за Купата на Европейските шампиони. На снимката: Забива Корн - „Динамо“ – Берлин. Пресфото-БТА, снимка: Владимир Иванов/архив

Българският женски волейболен отбор на „Левски" печели за първи път Купата на Европейските шампиони /КЕШ/ на финала на турнира. КЕШ за жени е основана през 1960 г. и остава с това име до 2000 г. когато е преименувана на Шампионска лига. Провежда се всяка година, а организатор на турнира е Европейската конфедерация по волейбол.

Волейболният отбор на „Левски" печели купата, след мач-реванш срещу „Динамо“ (Берлин). Въпреки, че го губи с 1:3, българският отбор събира достатъчно точки от първата игра срещу германския си съперник, състояла се на 20 февруари 1964 г., където побеждава с 3:0. Така крайния резултат е 4:3 и „Левски" повежда и печели Купата.

В бюлетина „Спортна информация" на БТА четем за двата мача и как са протекли те:

Турнирът за Купата на Европейските шампиони по волейбол

Нов триумф на „Левски" (София)

София, 20 февруари 1964 г. /БТА/ 3:0! Нов триумф на женския волейболен отбор на „Левски". Още една крачка, вече решаваща, до най-високото стъпало в турнира за Купата на Европейските шампиони. Когато прозвуча и последният съдийски сигнал на първия финален мач между шампионите на България“  – „Левски" и на Германската демократична република – „Динамо" (Берлин), хилядната публика, изпълнила до краен предел тази вечер трибуните на зала „Универсиада" с бурни овации аплодира победителя. Много радост и благодарност грееше по лицата на любителите на този динамичен спорт: „Левски" бе постигнал максималното, което можеше да се желае – не само победа, но и категорична – 3:0. Сега за втория финален мач, на 7 март в Берлин, на нашите волейболистки е достатъчно да спечелят само един гейм и да донесат големия трофей – Купата на Европа.

Как се разви двубоят?

На Холяфким (Турция) – главен съдия и Кетнер (Чехословакия), помощник, двата отбора се представиха в следните шесторки: „Динамо" – Маан, Корн, Ланге, Плезе, Бранденбург и Цимтас; „Левски" – Берковска, Радева, Маркова, Найденова, Паунова и Андонова.

След няколко размени на начални удари, първи получиха увереност нашите спортистки. С хубави начални удари, добри пасове и силни забивания на Берковска, Радева и Маркова поведохме – 3:1, 6:1, 9:5. Очевидно бе, че домакините бяха по-стабилния отбор, разполагаха с повече средства и в нападение, и в защита. Гостенките обаче бяха не само упорит съперник, но и добре подготвен състав, с много силно нападение. Няколко отлични прояви на високите Плезе и Корн донесоха известно колебание в редиците на „Левски". Постепенно авансът започна да се топи и –11:11. Изравняването сякаш мобилизира нашия отбор и следващите точки бяха негови – 15:12.

В началото на втория гейм германките започнаха добре. Те поведоха с 3:0, но това сякаш стресна нашите състезателки. Те затегнаха защита си и организираха неотразими нападения. Това им донесе 12 поредни точки. Едно малко отпускане бе умело използвано от берлинчанки, но освен няколко точки друго не можаха да направят – 15:8 за „Левски".

При драматична борба протече третата част на мача. След известен успех на „Левски" – 7:3, последва натиск на „Динамо" и съотношението се обърна в тяхна полза – 7:9. Последва изравняване – 9:9, 12:12. Сега напред излязоха гостенките – 12:14. Нима ще загубим гейма? Този въпрос сви сърцата на зрителите, притаили дъх от напрежение. Волейболистките на „Левски" обаче с много увереност хвърлиха всички сили. И успяха! Краят на гейма дойде при 16:14 в тяхна полза. А от тук и победата.

***

Волейболистките на „Левски:" – носители на купата на европейските шампиони

Берлин, 7 март 1964 г. /кор. на БТА/ Българският спорт зарегистрира още един голям успех. Във втората финална среща за купата на Европейските шампиони по волейбол тази вечер женският отбор на „Левски" (София), макар че загуби с 1:3 срещу шампиона на ГДР – „Динамо" (Берлин), стана носител на ценния трофей за 1964 г. с общ резултат от двете срещи 4:3 гейма.

Пред многобройната нетърпелива публика в спортната зала на „Динамо", между която присъства и българският посланик в Берлин др. Данчо Димитров, двата отбора се представиха на съдиите Пруша и Абачек от Чехословакия в следите шесторки:

„Левски" – Берковска, Паунова, Маркова, Радева, Андонова, Найденова.

„Динамо" – Маан, Ланге, Бранденбург, Плезе, Цимтас, Корн.

Отборът на германките започна срещата напълно мобилизиран с желание да изтръгне решителна победа. В началото на първия гейм те поведоха с 4:1, но нашите волейболистки бързо се окопитиха, изравниха при 5:5 и поведоха с 8:5. Последваха нови изравнявания – 8:8, 10:10. После отборът на „Динамо" взе аванс от три точки и успя да спечели гейма с 15:11.

Изходът на оспорвания двубой беше решен във втората част. Германските състезателки поведоха с 2:0. Сега нашите момичета показаха на какво са способни. С много разнообразна и находчива игра, за която имат еднаква заслуга всички състезателки, те на три пъти изравниха резултата – 2:2, 3:3, 4:4, след което решително поведоха, без да могат да бъдат догонени от своите съпернички. Геймът завърши при резултат 15:12 за нашия отбор и с това Купата на Европа беше вече спечелена. На подиума състезателките на „Левски" се прегръщаха и плачеха от радост.

В следващите два гейма в нашия отбор настъпи обяснимо, но неоправдано отпускане. Това позволи на бойките и мобилизирани германски волейболистки да спечелят геймовете с резултат 15:5, 15:5.

След мача купата беше тържествено връчена на победителя под звуците на българския национален химн от члена на бюрото на Европейската федерация по волейбол Бързашки (България).

Волейболният отбор представя Купата на Европейските шампиони пред публиката на приятелска среща по футбол между отборите на „Спартак" (Москва) и „Левски".

В „Спортна информация" на БТА четем за посрещането на волейболният отбор от българската публика:

Купата на Европа във волейболистките на „Левски"

София, 11 март /БТА/ Незаличими следи оставят такива минути, каквито днес преживяха тридесет хиляди любители на футбола, дошли на стадион „Васил Левски" да наблюдават приятелската среща по футбол между отборите на „Спартак" (Москва) и „Левски".

След завършването на първата част на играта медни фанфари възвестиха, че Купата на Европа по волейбол за жени има нов адрес – София, Физкултурно дружество „Левски". Под дълго нестихващите аплодисменти на зрителите капитанът на волейболния отбор на „Левски" – Цветана Берковска рапортува, че достойно са представили нашата родина, като са завоювали Купата на европейските шампиони по волейбол. (…) От името на своя отбор Цветана Берковска обеща и занапред да не жалят сили за още по-достойно представяне на нашата страна, на родния спорт на международното спортно поле.

От името на Централния съвет на Българския съюз за физическа култура и спорт А. Бързашки приветства волейболистките на „Левски" и им пожела нови още по-големи успехи. Сърдечни приветствия към новите европейски шампионки поднесоха и представители на „Спартак" (Москва), на столични физкултурни дружества, пионери и пионерки. Многохилядната публика дълго и топло приветства волейболистките на „Левски" – най-добрите в Европа.

От своето основаване през 1960 г. до сега Шампионската лига за жени на Европейската конфедерация по волейбол, се провежда всяка година. През тези 64 години България печели купата 3 пъти. Първият е през 1964 г.. Другите две победи са на отбора ЦСКА (София) през 1979 г. срещу Унгария и 1984 г. срещу Италия.