site.btaНа 20 февруари 1962 г. е осъществен първият пилотиран орбитален полет от американски космонавт
Джон Глен е първият американски астронавт, който на 20 февруари 1962 г. извършва орбитален полет около Земята. От космодрума „Кейп Канаверал”, щата Флорида, САЩ, излита „Френдшип-7”, американски космически кораб от първо поколение. Полетът продължава 4 часа, 55 минути и 23 секунди, като прави три пълни обиколки около Земята.
Корабът, наричан още „Мъркюри-6” или „Мъркюри-Атлас 6”, е част от американската програма „Мъркюри” за пилотирани космически полети и се провежда в периода 1958 - 1963 г.
Програмата има за цел да изпрати човек в земна орбита, който да се върне безопасно. Екипажът се състои от седем астронавти, известни като „Меркурий Седем”. Всеки от тях дава име на летателния си апарат последвано от цифрата 7. Джон Глен лети на „Френдшип-7”, като първият старт е планиран за 16 януари 1962 г., но поради технически проблеми или лоши атмосферни условия е отлаган четири пъти.
На 20 февруари 1962 г. Джон Глен се качва на борда. По време на първата обиколка инженерите установяват техническа грешка в автоматичните системи, поради това от втората обиколка Глен управлява космическия кораб ръчно. Тъй като проблемът не е сериозен, Джон Глен успява да направи три пълни обиколки около Земята. „Мъркюри-6” успешно се приводнява в Атлантическия океан, след което е качен на американския разрушител „Ноа”.
В бюлетин „Международна информация” на БТА се проследява полетът на Джон Глен:
Американски космонавт в космоса
Ню Йорк, 20 февруари 1962 г. /БТА/ Днес в САЩ в 9:48 часа местно време (16:48 часа българско време) от опитния ракетен полигон в Кейп Канаверал (щата Флорида) бе пусната ракетна система „Мъркюри-Атлас 6”, в носовата част, на която се намира капсулата с човек. На височина около 160 км капсулата се е отделила от последната степен на ракетната система и е влязла в орбита около Земята. Космонавтът е 40-годишният подполковник от морската пехота Джон Глен. Той трябва да направи 3 обиколки около Земята за 4 часа и 50 минути и да се приземи в Атлантическия океан на 800 мили югоизточно от брега на Флорида.
***
Полетът на американския космонавт
Ню Йорк, 20 февруари 1962 г. /ТАСС/ Според съобщенията от Кейп Канаверал, американският космически кораб „Френдшип-7”, на чийто борд се намира космонавтът Джон Глен, е извършил първата си обиколка около Земята за 89 минути по орбита със следните параметри: Апогей – 256 км, Перигей – 160 км.
По радиото е бил предаван гласът на Глен от космоса. „Потресаваща гледка”, е казал той. Глен е съобщил, че когато е настъпило състоянието на безтегловност, той се е чувствал прекрасно. Той е казал също така, че полетът преминава нормално.
Както съобщават информационните агенции, Глен е приел храна, когато е изминал една четвърт от обиколката около Земята и се е намирал над Нигерия. Той се е хранил със специално приготвена храна, поставена в пластмасови туби.
Информационните агенции предава също, че президентът на САЩ Кенеди е изразил задоволството си, че първата фаза от космическия полет на Джон Глен е преминала успешно.
***
Ню Йорк, 20 февруари 1962 г. /ТАСС/ Националното управление за аеронавтика и изследване на космическото пространство съобщи, че в 12:34 часа нюйоркско време (20:34 часа московско време) космическият кораб „Френдшип-7” с подполковника от морската пехота Джон Глен на борда е завършил втората обиколка около Земята. Представители на управлението са заявили, че всички системи на кораба работят нормално, но в края на първата обиколка са били констатирани „малки неизправности” в автоматичната система за ориентиране на кораба. На Глен е било препоръчано от Земята да премине към ръчна система за ориентиране на кораба. След известно време американският космонавт е съобщил на станциите на Земята, че той лесно ориентира кораба в космоса с помощта на ръчната система.
Глен е съобщил също така, че когато корабът е прелитал над Тихия океан, той е забелязал хиляди дребни, светещи на слънцето частици, които са се носели със скоростта на кораба.
В Кейп Канаверал е било съобщено, че въпреки неизправностите в автоматичната система за ориентиране на космическия кораб, Глен ще извърши и трета обиколка около Земята.
***
Космическият полет на Джон Глен завършил
Ню Йорк, 20 февруари 1962 г. /ТАСС/ Според съобщения на американските информационни агенции, космическият кораб „Френдшип-7”, на борда, на който се е намирал подполковникът от морската пехота Джон Глен, след като направил три обиколки около Земята, е слязъл в Атлантическия океан. В 22:30 часа московско време, когато корабът се е намирал на 600 мили западно от Лос Анжелос, са заработили спирачните ракети и „Френдшип-7” е започнал да се спуска.
В 22:43 часа московско време корабът е слязъл на 800 мили югоизточно от Кейп Канаверал.
***
Ню Йорк, 20 февруари 1962 г. /ТАСС/ Според съобщения на американските агенции, в 23:01 часа „Френдшип-7” е бил прибран от ескадрения миноносец „Ноа”. След като космическият кораб е бил вдигнат на борда на ескадрения миноносец, Глен след известни затруднения е излязъл от кабината.
Джон Глен е посрещнат като национален герой. Той осъществява третия орбитален космически полет в историята на космонавтиката, след Восток 1 (Юрий Гагарин) и Восток 2 (Герман Титов).
В „Служебен бюлетин” на БТА са публикувани част от коментарите на световните информационни агенции за полета:
Заключения на френски експерти
Париж, 21 февруари 1962 г. /Франс прес/ Френските научни наблюдатели правят следните заключения във връзка с успеха на космическия полет на американския астронавт Глен:
1. Американците притежават готова ракета-носител, нещо, което е много важно поради обстоятелството, че при няколкото предвиждани: през тази година опити да бъде използвана същата ракета „Атлас”.
2. Американците овладяваха операциите за пускане и прибиране на ракета.
3. Системите за стабилизация и насочване на капсулата работеха добре и космонавтът игра известена активна роля в полета – нещо извънредно важно във връзка с бъдещите пътувания в Космоса.
4. Мрежата от сухопътните и морските наблюдателни постове, разположени из целия свят, следеше непрекъснато полета на Глен.
5. Връзките между „Френдшип-7” и Земята бяха отлични.
6. Условията за живот в кабината са задоволителни.
7. Подготовката на имигрантския космонавт изглежда много добра, като се има предвид нервното напрежение, което въпреки десетте отлагания на полета, Глен можа да издържи.
Съревнованието между двете най-добри в областта на космическите проучвания страни е да бъде занапред по-напрегнато.
***
Мнението на британските среди
Лондон, 20 февруари 1962 г. /ЮПИ/ Британският министър на отбраната Харолд Уоткинсън днес заяви: „Великобритания следи с възхищение огромните технически успехи на САЩ в областта на космическите полети. Техните постижения са принос за Запада като цяло и ние се радваме на успеха им, като се гордеем с Глен. Той си спечели топло място в сърцата на британците с голямата си смелост”.
В Щутгарт германският ракетен експерт д-р Ойген Зангер окачестви обиколката на Глен като „изключително историческо събитие за западния свят”, а в Далечния Изток официален представител на националистическия Китай приветства успешния американски опит като мощно средство за издигане престижа на САЩ и като победа за свободния свят.
***
Лондон 20 февруари 1962 г. /ЛПС/ В-к „Дейли телеграф” пише: „Макар, че обиколката на подполковник Глен не счупва никакви рекорди, тя все пак е величествено постижение. То дойде като връхна точка след многократни отлагания когато американската наука беше положена на голямо изпитание. Никой обаче не е съмнявал, че САЩ ще успеят да осъществят плановете си за разширяване господството на човека отвъд земните предели”.
Джон Глен остава в историята като третия астронавт, който осъществява орбитален полет. На 29 октомври 1998 г. лети на борда на совалката „Дискавъри”, като това го прави най-възрастния човек, летял в Космоса.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text