site.btaПървото балетно училище в България е открито на 5 февруари 1951 година
На 5 февруари 1951 г. тържествено се открива първото по рода си в България Държавно средно балетно училище. Идеята за основаването на такова училище дава Анастас Петров, основоположник на българския балет, съвместно с руския балетен педагог Владимир Белий, който става художествен ръководител на училището.
Училището е вдъхновено от балетната школа при Болшой театър. Освен специализирани часове за танци и изкуства има и общообразователни часове. В училището преподават едни от най-известните имена в българския балет, сред които Нина Кираджиева – през 1961 г. става директор на Националния балет; Люба Колчакова – примабалерина на Софийската народна опера, Валя Вербева – примабалерина на Софийската народна опера и др. Те предават своите знания и умения на новите таланти в българския балет.
За официалното откриване на Държавното балетно училище четем в бюлетина „Централна информация“ на БТА:
Първото държавно средно балетно училище в страната бе открито днес
София, 5 февруари 1951 г. /БТА/ Днес преди обед в столицата се състоя тържество по случай откриването на първото у нас Държавно средно балетно училище, създадено по образеца на балетното училище при Болшой театър в СССР.
На тържественото откриване присъстваха: подпредседателят на Комитета за наука, изкуство и култура др. Георги Михайлов, директорът на Народната опера др. Стоян Стоянов, главният балет-майстор на Операта Н. Холфин – заслужил деятел на изкуствата на Тюркменската ССР, съветският филмов и театрален режисьор и народният артист на СССР Борис Бабочкин – лауреат на Сталинова премия, ректорът на Държавната музикална академия др. проф. Георги Златев-Черкин, артисти от балета при Народната опера, ученици от балетното училище и много граждани.
Др. Георги Михайлов произнесе слово, в което изтъкна, че откриването на Държавното средно балетно училище у нас… ще подпомогне постепенното и непрекъснато попълване нашия национален балет с млади, квалифицирани кадри.
Художественият ръководител на училището – видният съветски балетмайстор – педагог Владимир Бельий изнесе обстоен доклад за бъдещата дейност на училището. В училището са приети момчета и момичета на десетгодишна възраст, завършили трето отделение. В плана на обучението е предвидено да бъдат включени преподаваните в средните училища в страната общообразователни дисциплини, както и специални дисциплини. В отдела за специални дисциплини са предвидени: класически, характерни и исторически танци, танци на народите на Съветския съюз и български народни танци, ритмика, актьорско майсторство, дуетен танц, фехтовка, грим и пиано. Учениците ще изучват и теоретичните науки: история на изкуството, история на театъра и балета.
След завършване на училището, чийто срок е осемгодишен, учениците получават звание „артист от балета“ и им се признава завършено средно образование. При следване във висшите учебни заведения по изкуствата, завършилите училището ще бъдат приемани на общо основание.
Учениците ще преминат производствена практика в Народната опера – чрез участие в детски роли и танци в оперния балет, а в края на всяка учебна година ще изнасят пред публиката самостоятелен концерт.
Освен редовният клас, в училището е създаден и експериментален клас от деца с известна професионална подготовка. Обучението в експерименталния клас ще трае пет години с изучаване на всички художествени дисциплини, предвидени в редовния курс на обучението.
Като преподаватели в Държавното средно балетно училище са предвидени видни наши балетни артисти. Преподавател по актьорско майсторство ще бъде бележитият съветски артист Б. Бабочкин.
Директорът на училището др. Стоян Желев обеща от името на преподавателите и учениците, че те ще положат всички усилия за успешното произвеждане и завършване на обучението, за по-скорошната подготовка на необходимите за нашата страна квалифицирани, млади балетни кадри.
Изпратена бе поздравителна телеграма до председателя на Министерския съвет и генерален секретар на БКП др. Вълко Червенков.
Откриването на първото у нас Държавно средно балетно училище е ново доказателство за огромните грижи, които Българската комунистическа партия и народното правителство полагат за развитието на изкуствата, за растежа и успехите на нашата нова, национална по форма, социалистическа култура.
През 1958 г. завършва първият випуск на Държавното балетно училище. Абсолвентите изнасят концерт в Софийската народна опера. С него те отпразнуват своето успешно дипломиране. В този първи випуск завършва и световно признатата балерина – Вера Кирова.
Тържественият концерт на първия випуск е отразен в бюлетин „Вътрешна информация“ на БТА:
Тържествен концерт на първия випуск на балетното училище
София, 31 май 1958 г. /БТА/ - Дни наред, с ентусиазъм, усърдия и любов, учениците от последните класове на Държавното средно балетно училище в София и техните преподаватели се готвиха за тържествения концерт на първия випуск. Днес в единственото у нас средно балетно училище, създадено през 1951 година, се учат 150 младежи и девойки – утрешни надеждни кадри на нашето младо балетно изкуство. И ето – след дългогодишна упорита работа 39 възпитаници – момчета и момичета, от редовния курс и от профила за българско характерни танци завършиха успешно балетното училище.
Тази вечер на сцената на Софийската народна опера абсолвентите показаха пред своите преподаватели и родители пред столичната културна общественост своето изкуство. В програмата на концерта бяха включени солови и ансамблови изпълнения на класически балет и на национални танци, поставени от преподавателите при училището Н. Изов, Н. Кираджиева, Л. Колчакова, Ас. Гаврилов, В. Вербева.
Всяко изпълнение на младите балетисти бе посрещнато с бурни овации от публиката. В „Шопениана“, в сцена от „Лебедово езеро“, в „Етюд“ от Глиер и в испанския танц „Реймонда“, в „Умиращият лебед“, във вариации от „Лауренсия“ и ви българския танц „Спомен“ випускниците Б. Ризова, Р. Минчева, Л. Парашкевов, И. Трифонов, В. Кирова, Е. Драгостинова, М. Коцева, Ц. Коларова, И. Йотова, К. Лозанов и други разкриха своите възможности на бъдещи балетни артисти. Възторг предизвика изпълнението на жизнерадостния валс „Мошковски“ от Р. Минчева и Д. Ценов. С темперамент бяха изпълнени и народни танци под ръководството на К. Харалампиев.
Концертът завърши със специалния номер „Валс на випускниците“, който отново предизвика бурни ръкопляскания.
На абсолвентите и преподавателите от балетното училище бяха поднесени много цветя.
През 2001 г. Държавното балетно училище навършва 50 години и получава статут на национална институция и приема името Национално училище за танцово изкуство (НУТИ). Днес, 73 години по-късно, НУТИ продължава да съществува и да обучава родните ни таланти.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text