site.btaПреди 25 години президентът Петър Стоянов утвърждава новите области на България
На 5 януари 1999 г. президентът на Република България Петър Стоянов утвърждава с първия за годината издаден указ, действащите и до днес 28 административни области на България. На 4 януари с. г. Министерският съвет внася предложение, в което са определени новите граници и административни центрове на областите и общините, включени в тях.
В бюлетина „Вътрешна информация“ на БТА четем:
Правителството предложи на президента да утвърди границите и административните центрове на новите области
София, 4 януари 1999 г. /БТА/ Днес, 4 януари 1999 година, правителството прие и изпрати на президента Петър Стоянов за утвърждаване Решение № 1 за определяне на границите и административни центрове на новите области и общините, включени в тях. Решението е взето на основание на член 6 от Закона за изменение и допълнение на закона за административно-териториалното устройство на Република България, според който територията на страната се разделя на 28 области. Техните граници и административни центрове се утвърждават с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Предложението на правителството за границите и административните центрове на областите е във вида, в който беше заложено в проектозакона за изменение и допълнение на Закона за административно-териториалното устройство на Република България, внесен от Министерския съвет в Народното събрание.
***
Президентът утвърди областите и административните центрове
София, 5 януари 1999 г. /БТА/ Днес, 5 януари, президентът на Републиката издаде Указ № 1 за 1999 година:
На основание член 98, точка 5 от Конституцията на Република България и член 6, алинея 2 от Закона за административно-териториалното устройство на Републиката, държавният глава утвърди границите и административните центрове на новите 28 области, по предложение на Министерския съвет.
В указа на Президента не се определят наименованията на областите, тъй като според член 98, точка 13 от Конституцията Президентът има правомощие да наименува само обекти с национално значение и населени места, но не и административно-териториалните единици (областите).
Прессекретариат на Президента на Република България.
Утвърждаването на Указ №1 от президента Петър Стоянов за новите 28 административни области предизвиква широк отзвук сред българските медии, част от които БТА публикува в бюлетина „Преглед на печата“:
Коментар за президентския указ, с който се утвърждават новите 28 области
София, 6 януари 1999 г. /БТА/ Печатът прави коментари на издадения вчера от президента Петър Стоянов указ, с който се утвърждават границите на новите 28 области на страната. Под заглавие „последно сито за областни шефове” на цяла страница в. „Труд” прогнозира имената на бъдещите управители на областите, позовавайки се на кореспондентите си в страната.
„Пак скандал за имената на областите предизвика решението на президента да не даде названия на 28-те нови териториални единици”, пише „24 часа”. Отказът на Стоянов да именува изправи на нокти правителствени чиновници и депутати вчера, коментира вестникът.
„Кой ще е кръстникът на областите?” – пита в заглавие официозът „Демокрация”. Проблемът с наименованието се е появил с преправянето на Закона за административно-териториалното устройство в края на миналата година и пропускът на депутатите да определят кой ще кръщава новите области, се посочва в публикацията. Като единствен изход според юристите се посочва парламентът да промени Закона. С поправките трябва или да се посочи кой държавен орган да наименува областите, или да съкрати текста, според който новите области могат да носят и имена, различни от тези на центъра им.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text