site.btaВ България няма кодекс на вещите лица, каза проф. Станимир Карапетков
В България няма кодекс на вещите лица и ние сме една от малкото страни. Това каза председателят на Съюза на независимите автотехнически експерти в България проф. Станимир Карапетков. Той участва в кръгла маса на тема: „Борбата срещу шофирането в нетрезво състояние и конфискацията на превозни средства. Ефективни мерки срещу шофирането в нетрезво състояние и законови санкции и последствия“, а организатори са Европейският център за транспортни политики и Сдружение „Ангели на пътя“.
По думите му една от причините за това у нас да няма кодекс е, че липсват експерти. Те работят като самоосигуряващи се и това е негатив, защото автоекспертите са без договор. Според Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) тези хора нямат право да откажат изготвянето на експертизи, коментира той.
Има проблем и с качеството на заключенията, каза още Карапетков и добави, че специализирани дознатели има само в София.
Протоколите за оглед са лоши, отчете също председателят на Съюза на независимите автотехнически експерти в България. Няма определение за предвидимо препятствие, човекът не разбира закона, посочи още Станимир Карапетков. Така според него всеки тълкува закона по собствено убеждение.
Той се обяви за създаване на звено за обучение на автоексперти, както и за специализирана прокуратура и съд, които да се занимават само с такива дела. Професорът каза и, че само в България има разпит на вещи лица.
По думите на адвокат Димитър Марковски решителното в делата за катастрофи са именно експертизите. Според него дори да бъде отменен от Конституционния съд текстът за конфискация на автомобили на шофьори, употребили алкохол и наркотици, то има възможност уредбата да бъде поправена.
Фигурата на главния прокурор е разменна монета за политически цели, посочи Марковски.
Градският прокурор на София Илияна Кирилова каза, че депутатите трябва да устоят на всички, които се борят срещу промените, коментирани на форума. Тя припомни, че Софийската градска прокуратура (СГС) е направила промени в Наказателния кодекс (НК).
Трябва да се вземат незабавни мерки по отношение на вещите лица. Ако у нас се създаде национално бюро за вещи лица, ще има качествено обучение. Вещите лица трябва да носят и морала за това, което правят, коментира също Кирилова и добави, че може да се мисли и за закон за вещите лица.
Според нея експертите трябва да се допускат веднага на мястото на инцидента, а случилото се на пътя да може да бъде заснето с дрон.
Илияна Кирилова е на мнение, че трябва да бъдат обучени вещи лица, като да има създадени звена, които да се занимават с експертизи при катастрофи. Трудно, според нея, ще е да има профилирани прокурори, които да разследват само катастрофи.
Тя призова редица министерства да се включат в разговорите по тази тема.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text