site.btaНовата Европейска комисия е ангажирана с разширяването на ЕС, заяви шефът на Делегация на ЕС в Сърбия Емануеле Жофре
Ръководителят на делегация на ЕС в Сърбия Емануеле Жофре каза днес, че новата Европейска комисия ще бъде ангажирана с разширяването на евросъюза и изтъкна, че сега е моментът да бъдат ускорени реформите в Сърбия, предаде агенция Танюг.
Жофре посочи на обща пресконференция със сръбския президент Александър Вучич, на когото връчи доклада на Европейската комисия за напредъка на Сърбия по пътя към членство в ЕС, че преговорите за присъединяване към блока отново имат водеща роля в дневния ред на Европейската комисия.
Разширяването не е само политическа цел, но също е и геополитически императив на ЕС спешната необходимост да се разшири към Западните Балкани и други страни, каза Жофре.
Шефът на Делегацията на ЕС в Белград посочи, че Сърбия е потвърдила, че членството й в евросъюза е стратегическа цел.
По повод напредъка на Сърбия в процеса на евроинтеграция Жофре каза, че диалогът за нормализация на отношенията с Косово и върховенството на закона са ключови за преговорите на Сърбия с ЕС, допълва сръбската секция на Радио Свободна Европа.
Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.
Очакваме от Сърбия да се синхронизира с външната политика и политиката на сигурност на ЕС, като благодарим на Сърбия за финансовата и хуманитарна помощ за Украйна, каза още Жофре.
Сърбия е страна кандидат за членство в ЕС и осъжда руската агресия срещу Украйна, но отказва да се присъедини към западните санкции срещу Москва.
Вучич посочи, че няма забележки по доклада на ЕК и на Сърбия й предстои „трудна и голяма работа“.
На европейския път сме, ЕС е нашият най-голям външнополитически партньор и сме си поставили за цел до 2027 година да изпълним всички критерии за членство, каза Вучич, цитиран от Радио Свободна Европа.
Той посочи още, че Сърбия и ЕС „виждат по различен начин“ въпроса да Косово и отговорността са сблъсъка между косовската полиция и въоръжени сърби в Северно Косово миналата година, когато беше убит косовски полицай. Вучич отбеляза, че Брюксел и Белград имат различия и по хармонизирането на външната си политика.
Жофре миналата седмица връчи доклада на ЕК на премиера Милош Вучевич и на председателката на парламента Ана Бърнабич, както и на представители на неправителствения сектор.
Сърбия започна преговорите за присъединяване към ЕС през 2014 година. През декември ще станат три години, откакто не е отворила нито една нова преговорна глава.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text