site.btaШокът от изборите в ключовия американски съюзник – Япония, може да окуражи Китай и други съперници
Шокът от изборните резултати в Япония, която е ключов азиатски съюзник на САЩ в областта на сигурността, както и потенциалната дестабилизация на САЩ след президентските избори следващата седмица, дават възможност на Китай и други съперници да подложат на изпитание решимостта на Запада в Източна Азия.
Според някои анализатори Китай може да увеличи навлизанията си в японското въздушно пространство и нарушенията в морето и да засили натиска си върху Тайван, докато Северна Корея, която задълбочава сътрудничеството си с Русия в сферата на сигурността, би могла да интензифицира изпитанията си на балистични ракети.
Произведените в неделя парламентарни избори в Япония нанесоха най-тежкото поражение за последните 15 години на коалицията, която отдавна управлява страната. За да запази контрола си върху влиятелната долна камара на парламента, сега тя трябва да разчита на подкрепата на опозиционни партии.
"От гледна точка на Пекин този (изборен резултат) дава сигнал за един идеален сценарий: политическа демобилизация на Япония“, каза Томохико Танигучи, бивш съветник на покойния премиер Шиндзо Абе, който отклони страната от десетилетната ѝ пацифистка политика.
"Нарушаванията на въздушното пространство и водите на Япония вероятно ще се засилят, а военните провокации към Тайван могат да станат рутина“, допълни той.
В началото на изборите както Токио, така и Вашингтон, заявиха ангажимента си към японско-американското сътрудничество в областта на сигурността. Пекин каза, че вотът е "вътрешен въпрос“ на Япония.
Либерално-демократическа партия (ЛДП) почти неотклонно управлява Япония от края на Втората световна война насам. Но тя и коалиционният ѝ партньор не успяха да си осигурят мнозинство в новия парламент, а това е поредният признак, че недоволните избиратели отхвърлят утвърдени партии в съюзнически на САЩ страни. Това се видя и в неотдавнашните избори във Франция и Германия.
Докато въпросните две държави са жизненоважни за отбраната на Европа, осигурявана от НАТО, Япония е от критично значение за стратегията на Вашингтон за сигурността в Азия. В Япония са разположени най-многочислените американски сили зад граница. Островният архипелаг се простира от Тайван до руския Далечен изток и може да послужи като челна линия за защита от севернокорейски ракети.
Действията на китайската армия около Тайван и принадлежащите му територии ескалират. Освен това тя провежда все повече редовни съвместни учения с Русия, а през август за първи път наруши японското въздушно пространство. В отговор на всичко това Токио предприе най-голямото увеличаване на капацитета на армията си от Втората световна война насам. През 2022 година японското правителство представи план, който предвижда удвояване на разходите за нови оръжия, включително и ракети с голям обсег, способни да поразяват цели в континенталната част на Китай.
"Ако Япония даде каквато и да е индикация, че инициативите ѝ в отбранителната политика могат да се забавят или да станат по-малко амбициозни, това ще окуражи Китай и Северна Корея да заявят, че Япония е слаба и да омаловажат усилията на Вашингтон да подсили американско-японския съюз“, каза Николас Сечени, експерт по американско-японските отношения в американския мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания.
Това се случва преди възможното избиране на републиканеца Доналд Тръмп за президент. По време на президентския си мандат в периода между 2017 и 2021 г. Тръмп се опита да накара Токио да плаща повече за американската военна подкрепа. Проучванията на общественото мнение показват, че разликата в подкрепата между него и съперничката му от Демократическата партия Камала Харис е изключително малка.
След като загуби изборите през 2020 г., поддръжници на Тръмп щурмуваха Капитолия, като част от опита му да подмени резултатите от вота. Той заяви, че един нов провал би се дължал на измама и че няма да приеме резултатите.
СЪПЕРНИЦИТЕ СЕ УСМИХВАТ
"Не мисля, че Япония ще отстъпи от защитата на националната си сигурност, но няма съмнение, че отвличането на вниманието ѝ би я затруднило да предприема активни действия“, смята Джозеф Крафт, анализатор в сферата на финансовата политика в консултантската компания "Роршах“ в Токио. "Сигурен съм, че съперниците на Запада се усмихват“, допълни той.
Японският премиер Шигеру Ишиба вчера заяви на пресконференция, че ще спазва ангажимента на ЛДП по отношение на разходите за отбрана и задълбочаването на връзките с Вашингтон в областта на сигурността.
Говорителят на американския Държавен департамент Матю Милър изрази същата позиция, като отбеляза, че отношенията между САЩ и Япония са "крайъгълен камък“ на мира и сигурността по целия свят и че не очаква резултатите от изборите в която и да е от двете държави да променят това.
Вашингтон разчита все повече на Токио на фона на разрастването на китайската военна мощ. През април двете съюзнически страни обявиха историческо обновяване на военния си съюз, което включва и планове за съвместната разработка на ракети и обновяване на структурата на американското военно командване в Япония.
Сега възможността за постигането на споразумения за поделяне на властта между ЛДП и по-малките партии, които спечелиха гласовете на много избиратели с обещанията си за намаляване на данъците, допълнително ще усложни трудния въпрос как Япония да финансира ключови отбранителни проекти, смята Тобиас Харис, експерт в консултантска компания за политически риск “Джъпан форсайт“.
"Правителствата, които се формират при подобни условия, са от такъв тип, че няма да могат да повишават данъците“, обясни Харис.
Демократичната партия за хората – една от опозиционните формации, които донякъде могат да подкрепят ЛДП в парламента, обеща по време на предизборната си кампания да намали 10-процентния данък върху продажбите, да понижи данъците върху доходите, да съкрати социалните вноски и да премахне таксите за средно образование.
Но след като планът за изграждането на японската отбрана вече е изпълнен на повече от 50%, ЛДП трябва да започне да обсъжда и следващите стъпки от отбранителна стратегия на Япония и да реши колко още средства трябва да бъдат изразходвани, каза Кевин Махер, консултант, който преди това е ръководил Службата по въпросите на Япония към Държавния департамент на САЩ.
"Въпросът е доколко правителството... ще може да поеме инициативата, тъй като процесът ще започне съвсем скоро", добави Махер.
"Добре е, когато САЩ са разделени, в Япония да има стабилност", заключи американският експерт.
(Превод от английски език: Николай Велев, БТА)
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text