site.btaСръбското правителство прие проектозакон за компетентностите на сръбските съдебни органи при преследване на престъпления, извършени в Косово
Сръбското правителство прие законопроект за организацията и компетентностите на правосъдните органи при наказателното преследване на престъпления, извършени на територията на Косово, съобщи сръбската секция на Радио Свободна Европа.
Приемането на този закон беше обявено от президента на Сърбия Александър Вучич в средата на септември. Тогава той каза, че специална прокуратура и специален съдебен състав "ще преследват всички, които участват в преследването на сръбското население" в Косово.
Сърбия смята някогашната си област Косово, която обяви независимост през 2008 година, за част от своята територия. Двете държави водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.
Както беше обявено от сръбското правителство вчера, предложените законови решения предвиждат компетентностите по наказателни дела на първа инстанция да бъдат поверени на Висшата прокуратура и Висшия съд в Белград, а за производствата на втора инстанция – от Апелативната прокуратура и Апелативния съд в Белград.
„Също така се планира във Висшата прокуратура в Белград да бъде създаден специален отдел за наказателно преследване на престъпления, извършени на територията на Косово и Метохия“, посочва правителството.
На 13 септември президентът на Сърбия обяви, че законът за организацията на компетенциите на сръбските съдебни органи за Косово ще бъде приет от сръбския парламент в рамките на 45 дни. Вучич уточни, че прокуратурата ще има "специална задача да разследва и преследва престъпни и незаконни действия на служители и официални лица на институции в Прищина".
На правителственото заседание вчера беше приет и проектозакон за обявяване на Косово за район със специална социална защита.
Както се посочва в прессъобщението на правителството, този законопроект цели да се осигури "финансова подкрепа на категориите население, предвидени в закона, с цел тяхното оцеляване на тази територия и насърчава опазването на културно-историческото наследство с акцент върху демографските, икономическо и културно развитие".
Отношенията между Белград и Прищина се обтегнаха, след като през последните седмици косовските власти затвориха смятаните от тях за незаконни паралелни сръбски институции в населеното предимно с косовски сърби Северно Косово.
Белград квалифицира тези действия като "престъпни“ и насочени към "преследване на сърбите".
ЕС и САЩ разкритикуваха Косово заради, както ги определиха, едностранните и некоординирани действия в северната част на страната.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text