site.btaКонсерваторите в Бундестага искат президентът да се намеси, след като коалиционното правителство отново затъна в икономически спорове
Управляващата в Германия тройна коалиция отново изпадна в криза заради разногласия около икономическата политика, което накара консервативната опозиция да призове президента Франк-Валтер Щайнмайер да се намеси и ако се наложи да разпусне правителството, предаде в. „Франкфуртер рундшау“. В хода на съвместното си управление Германската социалдемократическа партия (ГСДП), „Съюз 90/Зелените“ и Свободната демократическа партия (СвДП) неведнъж имаха спорове по въпроси като топлоподаването, ограничаването на външния дълг, законодателството в областта на закрилата на детето и още много други проблеми. Но опозицията вече се умори от тези дебати и сега настоява Щайнмайер да вземе нещата в свои ръце, посочва изданието.
Почти няма ден, в който да не се съобщят лоши новини за германската икономика, допълва телевизия Ве Де Ер. Вместо да постига чудеса в сферата на зелената икономика, Германия затъва в рецесия. Международният валутен фонд отново публикува мрачна прогноза за тази година и вече очаква единствено нулев икономически растеж на страната. Ориентираният към износа икономически модел е поставен под въпрос и има опасност част от индустрията да се изнесе в чужбина, добавя сп. „Тагесанцайгер“. Политическата несигурност на свой ред допринася за кризата, защото парализира потреблението и инвестициите.
Планът за инвестиции на Роберт Хабек
Повод за поредната криза в т. нар. „светофарна коалиция“ стана новият план за инвестиции на министъра на икономиката Роберт Хабек, който е представител на „Съюз 90/Зелени“. Хабек иска държавата да отпусне средства за субсидирането на частни предприятия. В сряда той предложи „да се насърчат инвестициите чрез предоставянето на небюрократични инвестиционни премии от 10% на всички предприятия, особено на занаятчиите и малките и средните предприятия“, пише в. „Тагесшпигел“. Парите ще идват от „Фонд Германия“, който ще е оглавяван от федералното правителство и в ръководството му ще участват и властите в отделните провинции. Програмата предвижда и модернизация на енергийните и комуникационните мрежи, транспортните маршрути и учебните заведения.
Освен това Хабек иска намаляване на разходите за електроенергия, включително и за частните потребители. Според икономическия министър това може да се постигне чрез всеобщо намаляване на данъка върху електроенергията до минимално изискуемия от европейското законодателство размер. Таксите за електропреносната мрежа също трябва да бъдат значително понижени, смята Хабек.
Министърът обаче не пожела да определи размера на държавния фонд. Миналата седмица той каза, че според изчисления на Федералния съюз на германската индустрия през следващите години икономиката на страната ще се нуждае от стотици милиарди евро. „Следователно тук говорим за голям (финансов) обем, който обаче ще бъде изразходван в продължение на много години“, обясни Хабек. Той подчерта, че става въпрос за модернизирането на условията за развитие на бизнеса в Германия. „Според мен главният въпрос не е дали става дума за 200, 300 или 400 милиарда, а по-скоро дали искаме да започнем да работим в тази посока“, допълни икономическият министър, цитиран от „Тагесшпигел“.
Разногласия по върховете
Миналата седмица финансовият министър Кристиан Линдер, икономическият министър Хабек и канцлерът Шолц влязоха в задочен спор чрез различни интервюта за медиите, отбелязва телевизия А Ер Де. След като Хабек предложи създаването „Фонд Германия“, Линдер заяви, че въпросната идея се дължи на „концептуална безпомощност“.
Освен това преди две седмици канцлерът обяви пред парламента, че на 29 октомври ще се срещне с лидерите на браншови асоциации, синдикати и на определени предприятия, за да обсъди начини за преодоляване на икономическия спад. Целта на Шолц е да представи „нова програма в областта на индустриалната политика“, коментира А Ер Де. Tой обеща, че ще представи решенията от срещата си пред Бундестага, за да може депутатите да започнат работа по тях.
Линдер и Хабек обаче не бяха поканени да участват във форума.
Финансовият министър заяви пред журналисти, че не е запознат с политиката на канцлера за отправяне на покани, нито пък с политическата му програма в областта на индустрията. Впоследствие Линдер обяви, че и той ще се срещне с представители на бизнеса на 29 октомври, предаде радио „Дойчланд рундфунк“. Председателят на парламентарната група на СвДП Кристиан Дюр обясни, че Шолц е загрижен за едрата промишленост, а тази перспектива е прекалено тясна за свободните демократи. Трябва да се мисли в по-широк план и да се помогне и на средните предприятия, подчерта Дюр.
Съпредседателката на ГСДП Заския Ескен каза, цитирана от А Ер Де, че решението на Линдер да насрочи среща с бизнеса в същия ден, в който и канцлерът провежда подобен форум, е „детинска проява“. Кандидатът за канцлер на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц обвини федералното правителство, че разиграва „игри от детската градина“.
Време е президентът да се намеси, смятат консерваторите в Бундестага
Ръководителят на парламентарната група на ХДС Александер Добринт миналата седмица заяви пред в. „Билд ам зонтаг“, че коалиционните партньори са се заклели да пазят германския народ от всякакви вреди. „Към това спада и готовността да се разпусне една провалена коалиция. Ако хаотичният светофар не е в състояние да направи това, тогава федералният президент трябва да разговаря с париите от светофарната коалиция и да им посочи възможностите да се разделят“, подчерта Добринт.
Матиас Миделберг, заместник-председател на фракцията на ХДС в Бундестага, каза пред изданието: „При тази постоянна липса на гъвкавост в правителството федералният президент трябва да се намеси, да отправи ултиматум и да постави ясен срок: или програмата за съживяване на икономиката ще стартира още сега, или светофарът трябва да бъде премахнат от пътя“.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text