site.btaДелото за румънската Революция от 1989 г. е върнато за трети път в прокуратурата
Делото "Революцията", по което бившият румънски президент Йон Илиеску и бившият вицепремиер Джелу Войкан Войкулску са обвинени в престъпления срещу човечеството, беше върнато на Военната прокуратура, съобщава телевизия Диджи 24, като отбелязва, че това е третото му поред връщане към прокуратурата.
Решението е на Върховния касационен съд и е окончателно, а сред мотивите е посочена "невъзможността обвинителният акт да бъде внесен в съда, тъй като не е възможно да се определят предметът и границите на отсъждането".
"Намираме се в ситуацията, в която бяхме преди четири години, когато беше изпратено в съда същото дело, за което говорим днес. След цели две години Върховният съд го върна, а прокуратурата не извърши разследване и не изпълни решенията на Върховния съд (…) Имаме два пъти една и съща грешка, която прокурорът по делото е направил, според мен, умишлено", заяви за телевизията Теодор Мариеш, председател на Асоциация "21 декември 1989 г.", която защитава правата на жертвите.
По думите му, ако делото беше разследвано правилно през тези четири години, "престъпниците вече можеше да бъдат осъдени и да са в затвора".
Близо 35 години след падането на комунизма правосъдието в Румъния не успява да хвърли светлина върху събитията от Революцията през декември 1989 г., отбелязва Диджи 24. По тази причина Румъния беше осъдена и в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) през 2011 г. по жалба на Асоциация "21 декември 1989 г." Делото "Революцията" беше връщано към прокуратурата също през 2020 г. и 2021 г., след като първоначално беше прекратено през 2015 г.
Бившият президент на Румъния Йон Илиеску и бившият вицепремиер Джелу Войкан Войкулеску бяха обвинени по делото "Революцията" в престъпления срещу човечеството.
По-конкретно прокурорите твърдят, че двамата са дезинформирали населението чрез телевизионни изяви и са създали "генерализирана терористична психоза", довела до "множество ситуации на братоубийствен огън, хаотична стрелба или противоречиви военни заповеди". Според прокурорите целта на водената от Йон Илиеску група е била "отстраняване от власт на Николае Чаушеску, но запазването на Румъния в зоната на влияние на СССР".
Според данните по делото около 1150 души са загинали по време на Революцията през декември 1989 г., като се започне от 15 декември, а други 4500 са били ранени, като най-много жертви са дадени на 22 декември, след като Чаушеску загуби властта напълно. В периода 22-30 декември 857 души са били убити, 2382 са били ранени, 585 са лишени от свобода в нарушение на международното право, а 409 души са понесли тежки страдания, посочват прокурорите.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text