ОБЗОР

site.btaИзраел и Нидерландия предприеха спешни мерки след насилието над евреи в Амстердам в навечерието на годишнината от "Кристалната нощ"

Израел и Нидерландия предприеха спешни мерки след насилието над евреи в Амстердам в навечерието на годишнината от "Кристалната нощ"
Израел и Нидерландия предприеха спешни мерки след насилието над евреи в Амстердам в навечерието на годишнината от "Кристалната нощ"
Стопкадър от видеоклип, на който се вижда как демонстранти от пропалестинско шествие събарят метално заграждение в близост до стадиона на Аякс "Йохан Кройф" в Амстердам, 7 ноември 2024 г. (Телевизия Ер Те Ел чрез АП)

Израел и Нидерландия предприеха спешни мерки след насилствените прояви на антисемитизъм, насочени срещу израелски граждани в Амстердам в четвъртък, информираха световните агенции, които проследиха "изключително жестокия инцидент", както го нарече израелският министър-председател Бенямин Нетаняху, с футболни привърженици на футболния клуб Макаби (Тел Авив) в четвъртък.

Безредиците се разразиха покрай срещата между Аякс и Макаби (5:0) в турнира Лига Европа. Световните агенции за пореден път отбелязаха, че откакто на 7 октомври миналата година започна войната в ивицата Газа между радикалната палестинска групировка "Хамас" и Израел, в Европа се наблюдават ръст на антисемитската агитация и на проявите на вандализъм и насилие срещу евреи. 

Кметицата на Амстердам Фемке Халсема каза, че нападателите в четвъртък са нанасяли удари и ритници на израелските фенове, след което са напускали местопрестъплението бързо, за да не бъдат заловени от полицията. По думите ѝ в социалната мрежа "Телеграм" "все още има хора, които казват, че отиват на "лов за евреи". "Това е толкова шокиращо и отвратително, че не мога да го проумея", допълни тя. 

Канцеларията на Нетаняху обяви рано сутринта в петък, че премиерът е бил информиран за инцидента, свързан с насилие срещу израелски граждани в Амстердам, предаде Ройтерс. Израелски фенове са били нападнати на няколко места в града, като са били мишена на пропалестински демонстранти, информира ДПА. Министър-председателят е наредил веднага да бъдат изпратени два самолета с екипи от медици и спасители, както и консумативи. По-късно в петък бе обявено, че още самолети са отлетели от Израел за Нидерландия, като спасителната мисия е  включвала събиране на израелските футболни привърженици от местата, на които се намират, и прибирането им в Израел, посочват Ройтерс и ДПА.

Министерството на националната сигурност на Израел, оглавявано от крайнодесния политик Итамар Бен-Гвир, призова израелските граждани в Амстердам да не напускат хотелите си след нападенията. Израелският външен министър Гидеон Саар, който междувременно отлетя за Нидерландия, поиска от нидерландското правителство да помогне на израелски граждани да се придвижат невредими до летището в Амстердам.

Властите в Амстердам забраниха демонстрации в града през целия уикенд и дадоха право на служителите на реда да спират по своя преценка абсолютно всеки за внезапна проверка на личните документи и основанието за пребиваване в града, посочи Ройтерс.

Нападението, след което има между петима и десетима ранени, а задържаните от полицията са десетки, е станало в навечерието на 86-ата годишнина от "Кристалната нощ" - погромите над евреи от страна на нацистите в Германия и Австрия в нощта на 9 срещу 10 ноември 1938 г.

"Много е тревожно, че са минали 86 години, а отново сме свидетели на акт на тежко, инициирано и планирано насилие срещу евреи, което се упражнява безпрепятствено“, заяви ръководителят на "Яд Вашем“ - Световния център за възпоменание на Холокоста, Дани Даян, цитиран от израелската агенция ТПС, която е в партньорство с БТА.

"Това беше погром. Ако през 1938 година имаше интернет, щеше да се види, че случилото се сега изглежда като в "Кристалната нощ", казва един от футболните фенове, жертва на насилието в Нидерландия, пред израелския в. "Таймс ъв Израел", на който се позовава агенция Ройтерс.

Насилието

Полицията в Нидерландия съобщи, че инцидентите са започнали в ранния следобед в четвъртък, деня на футболния мач, за който в Амстердам за пристигнали около три хиляди привърженици на Макаби (Тел Авив).

Според информациите на световните агенции от петък тежко пострадали са между петима и десетима души. Според Ройтерс ранени са най-малко петима привърженици на Макаби, като всички са били изписани от болницата, в която им е била оказана спешна медицинска помощ, в петък. Между двайсет и трийсет души са получили леки наранявания, съобщиха силите на реда, цитирани от АП. 

По последни данни от нидерландската полиция арестуваните при действията за потушаване на безредиците са шейсет и трима души. Полицията съобщи вчера, че от първоначалната бройка задържани в ареста остават четирима души, информира Ройтерс.

Към петък трима души бяха в неизвестност съгласно информацията на световната агенция. В тази връзка властите отбелязаха, че разследват и съобщения за предполагаемо задържане на заложници. Това обаче не бе потвърдено от страна на правоприлагащите органи в Амстердам.

Видеоклипове в социалните медии показаха полицаи от частите за борба с безредиците в действие, като се чуваше как някои от участниците в нападенията над израелските футболни фенове крещят антиизраелски обиди. Чуваха се и скандирания на антиарабски послания от страна на привърженици на Макаби (Тел Авив), информира Ройтерс.

Властите в Амстердам бяха забранили събирането на пропалестински демонстранти в района на стадион "Йохан Кройф", където се състоя футболният мач. Демонстрантите, сред които е имало по информация полицията членове на "антисемитски банди", са се опитали да достигнат до пряк сблъсък с футболните привърженици от Израел и пред стадиона, посочва Ройтерс.

Канцеларията на министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху обяви, че "видяното на кадрите насилие над израелски граждани в Амстердам няма да бъде подминато“, посочи ДПА.

Спасителната мисия бе организирана от Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ), но те обявиха, че на целия личен им състав е било забранено да стъпват на нидерландска територия до второ нареждане. 

Разследването

Министърът на правосъдието на Нидерландия Давид ван Вел, който в петък обеща, че извършителите на насилствени актове спрямо израелски граждани в Амстердам ще бъдат открити и наказани, уведоми с писмо парламента на Нидерландия, че правителството разследва дали не са били пропуснати предупредителни сигнали от Израел за възможни прояви на насилие на основата на антисемитизъм покрай футболния мач в четвъртък вечер, предаде Ройтерс.

"Все още се провежда разследване за предполагаемото получаване на предупредителни сигнали от Израел“, казва Ван Вел в писмото, изпратено до парламента на Нидерландия късно в петък.

"Прокуратурата обяви, че си е поставила за цел да прилага възможно най-бързо съдебно производство“, отбеляза Ван Вел, добавяйки, че е "абсолютен приоритет“ да се разпознае всеки заподозрян. Той каза, че разследването ще установи и дали нападенията са били организирани с антисемитски мотив, предаде Ройтерс.

Реакциите

Световни лидери заклеймиха насилието над израелските футболни привърженици на Макаби (Тел Авив) в Амстердам като ужасни прояви на антисемитизъм.

"Ние предадохме доверието на еврейската общност по време на Втората световна война, а сега го направихме отново“, е казал нидерландският крал Вилем-Александър на израелския президент Ицхак Херцог в телефонен разговор, информира ТПС. Херцог на свой ред определи случилото се като "антисемитски погром“, предаде Франс прес.

Министър-председателят на Нидерландия Дик Схоф заяви, че е уверил в телефонен разговор израелския си колега Нетаняху, че "виновните ще бъдат идентифицирани и преследвани". Схоф каза, че "се ужасява от антисемитските нападения над израелски граждани“, като нарече случилото се "недопустимо“.

Нидерландският крайнодесен лидер Герт Вилдерс, предвождащ управляващата Партия на свободата, изрази своя "гняв и срам“ от атаките срещу израелски футболни фенове в Амстердам. Вилдерс също е разговарял по телефона с израелския премиер, предаде Ройтерс.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш беше шокиран от насилието в Амстердам, а нападенията бяха осъдени и от президента на САЩ Джо Байдън, който ги определи като "ужасни и напомнящи за мрачни времена от историята, когато евреите бяха преследвани", предаде Ройтерс. "Ние сме длъжни да се борим непоколебимо с антисемитизмът, където и да се появи той", написа Байдън в социалната платформа "Екс".

"Възмутена съм от потресаващите нападения над израелски граждани в Амстердам. Антисемитизмът няма абсолютно никакво място в Европа", написа в "Екс" председателката на Европейската комисия - Урсула фон дер Лайен,  като уточни, че е обсъдила въпросите около случилото се с нидерландския премиер Схоф.

От своя страна германската министърка на външните работи Аналена Бербок изрази шока и отвращението си от сцените на насилие в Амстердам. "Кадрите са ужасни и дълбоко засрамващи нас, европейците", написа Бербок в "Екс". "Избухването на такова насилие срещу евреи прекрачва всякакви граници", добави тя.

Германският канцлер Олаф Шолц също осъди проявеното насилие. "Не можем да приемем това. Евреите трябва да се чувстват в безопасност в Европа. Този, който напада евреи, напада всички нас“, отбеляза Шолц, цитиран от Франс Прес.

В същия ден в Германия

В деня на проявеното насилие над евреи в Нидерландия - в четвъртък, в съседна Германия долната камара на парламента (Бундестагът) одобри проект за борба с антисемитизма, предаде ДПА. Проектът е наречен: Когато казваме "Никога повече" това означава сега: да защитаваме, да съхраняваме и да подсигуряваме живота на евреите в Германия" и беше одобрен с голямо мнозинство. 

По думите на председателката на Бундестага Барбел Бас опозиционният консервативен блок на Християндемократически и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС), левоцентриската Германска социалдемократическа партия на канцлера Олаф Шолц (ГСДП), "Зелените" ("Съюз 90"/"Зелени"), ориентираната към бизнеса Свободна демократическа партия (СвДП) и крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) са гласували в подкрепа на проекта.

Съвместната инициатива на управляващите социалдемократи, свободните демократи и опозиционният блок ХДС/ХСС има за цел да се бори с антисемитизма, призовавайки за "затваряне на вратичките в закона" и за "последователно използване на лостовете за наказание срещу нарушителите", най-вече в областта на наказателното право, отбелязва ДПА.

Освен това партиите, застанали зад проекта, окуражават местната власт - в германските провинции и в отделните общини - да обмисли прилагането на определението на Международния алианс за възпоменание на Холокоста (МАВХ) за антисемитизма като решаващ критерий за действие, например при взимането на решение за финансирането на даден проект.

Налице е обаче спор по въпроса за съдържанието на понятието "антисемитизъм", посочва ДПА. В дефиницията на МАВХ се казва: "Проявите на антисемитизъм са насочени и към Държавата Израел, която по смисъла си е еврейска общност“, отбелязва ДПА, като цитира мнението на Барбара Щолберг-Рилингер от Института за напреднали изследвания в Берлин, според която определението на МАВХ е неясно и "води до предпоставки за злоупотреба".

/ГГ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 05:42 на 23.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация