site.btaДжеймс О'Брайън, Габриел Ескобар и Мирослав Лайчак са координирали стратегиите си за напредък в диалога Косово – Сърбия
Помощник-държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Джеймс О'Брайън заяви, че заедно със специалния пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар и специалния пратеник на ЕС за диалога Белград – Прищина Мирослав Лайчак са координирали стратегиите си, за да може диалогът за нормализиране на отношенията Косово – Сърбия под егидата на ЕС да продължи, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Детайли за стратегиите обаче не бяха споменати, отбелязва медията.
„САЩ подкрепя силно диалога (Косово – Сърбия) като път за мирни и продуктивни отношения“, написа О'Брайън вчера в „Екс“.
В отделна публикация в платформата Лайчак написа, че по време на срещата между тримата във Вашингтон е бил обсъден напредъкът на диалога Косово – Сърбия, както и други регионални въпроси в Западните Балкани.
„Потвърдихме отличното сътрудничество между ЕС и САЩ“, написа Лайчак в „Екс“.
Международната общност оказва натиск върху Косово и Сърбия да изпълнят Охридското споразумение за нормализиране на отношенията помежду си, за което двете страни се договориха през март миналата година, отбелязва Радио Свободна Европа.
Косово е подложено на натиск да формира Съюза на сръбските общини, докато Сърбия – да признае „де факто“ Косово.
Международната общност настоява Косово да създаде Съюз на сръбските общини, който произтича от споразумение между Косово и Сърбия от 2013 г. и който да обедини около себе си общините в Косово със сръбско мнозинство. Неговото създаване се разглежда от международния фактор като „условие на условията“ за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия в рамките на диалога между тях, воден от ЕС.
Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на Косово. Двете страни водят диалог за нормализация на отношенията под егидата на ЕС.
Прищина е против основаването на Съюза, тъй като се опасява, че той би могъл да се превърне в един вид Република Сръбска като тази в Босна и Херцеговина и да придобие изпълнителни правомощия. Освен това Конституционният съд на Косово постанови по-рано, че създаването на такъв съюз е противоконституционно, тъй като не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text