ОБЗОР

site.btaС новината за болестта на крал Чарлз Трети почитателите на британската монархия сякаш живеят в седми сезон на сериала "Короната"

С новината за болестта на крал Чарлз Трети почитателите на британската монархия сякаш живеят в седми сезон на сериала "Короната"
С новината за болестта на крал Чарлз Трети почитателите на британската монархия сякаш живеят в седми сезон на сериала "Короната"
Британският крал Чарлз Трети. Снимка: AP / Yoan Valat

Британският сериал „Короната” може и да е приключил след шест успешни сезона, донесли на създателите му много награди, в това число и американските телевизионни отличия „Еми” и „Златен глобус”. Но от 5 февруари почитателите на британската монархия по целия свят и любителите на пикантни истории, свързани с британското кралско семейство, живеят сякаш на живо в седми сезон на „Короната”.

На 5 февруари в следобедните часове Бъкингамският дворец съобщи, че британският крал Чарлз Трети страда от онкологично заболяване, открито му по време на безобидна операция на простатата. Дворецът уточни, че ракът е бил диагностициран в ранен стадий. Още същият ден кралят е започнал да получава съответното лечение и бе оповестено, че той ще се оттегли от публичните си изяви, но няма да престане да изпълнява задълженията си на държавен глава. След кратък престой в кралското имение в Сандрингам, в графство Норфолк, Чарлз Трети вчера се завърна в Лондон за продължаване на терапията, съобщиха световните агенции.

Новината за рака на британския монарх дойде като гръм от ясно небе за британците, обобщават Ройтерс и Франс прес. Още повече, че тя беше съобщена две седмици след новината за здравето на принцесата на Уелс – Катрин, която претърпя коремна операция и остана в болница 13 дни, откъдето беше изписана в края на януари и сега се възстановява в семейното имение в Сандрингам.

Официалните съобщения за заболяванията на две важни фигури в британското кралско семейство показаха на първо място едно нещо – британското кралско семейство е все по-открито с поданиците относно здравословните проблеми на членовете му. Целта е да се избегнат медийни спекулации и дезинформация. А в случая с Чарлз Трети и да се породи по-голямо внимание към страдащите от ракови заболявания по принцип. Всичко това показва, че британската монархия еволюира и се адаптира към 21 век, отбелязва Асошиейтед прес.

Онкологичното заболяване на Чарлз Трети  беше диагостицирано 18 месеца след като той се възкачи на престола след кончината на майка си, кралица Елизабет Втора на 8 септември 2022 г. и 9 месеца след церемонията по коронацията му на 6 май 2023 г. Новината дойде и след един труден за британската кралска династия период, изпълнен с горчивина заради автобиографичната книга на принц Хари, по-малкия син на Чарлз Трети и принцеса Даяна. В нея той не пести критиките си срещу знатните си роднини. В допълнение „Нетфликс” излъчи и документалната продукция „Хари и Меган”, в която отново имаше критики срещу британския кралски двор. Всичко това доведе до още по-голямо обтягане на отношенията в британското кралско семейство.

На фона на това семейно напрежение неотдавна социологически проучвания показаха, че  Чарлз Трети не е толкова популярен, колкото беше Елизабет Втора, нито колкото е сега по-големият му син, принц Уилям. Обществото остава добронамерено настроено към новия монарх, но в по-общ план опозицията и апатията към монархията нарастват,  посочва Асошиейтед прес. Допитване на Националния център за социални изследвания показа, че за едва 29 процента от анкетираните във Великобритания монархията си остава все още много значима. Това е най-ниското отчетено ниво от 40 години насам. Най-голямо противопоставяне на монархията има сред младите, констатира допитването.

В здравословен план Чарлз Трети, който навърши през ноември 75 години, в миналото е имал низ от злощастия, голяма част от които бяха в резултат на страстта му по спорта и приключенията, отбелязва Ройтерс. Някои едва не му костваха живота. През 1962 г., когато е на 13 години, Чарлз претърпява операция от апандисит, като по-късно той лично споделя, че е бил опериран точно преди „всичко в корема му да избухне”. През 1971 г. по време на първия му скок с парашут, краката на Чарлз се заплитат в ремъците и за него това изживяване се превръща, както той признава, в трудно изпитание. През 1980 г. по време на мач по поло в Уиндзор Чарлз е хвърлен от понито, което язди, и резултатът е рана на лицето, която се нуждае от няколко шева и от която му остава лек белег. По-късно същата година той припада след мач по поло в щата Флорида. През 1988 г. по време на ски ваканция близо до Клостерс в Швейцария Чарлз и още петима приятели са връхлетени от лавина. Чарлз оцелява, защото успява да скочи в последния момент върху скална издатина. При инцидента загива неговият приятел Хю Линдзи. През 1990 г. Чарлз пада от кон по време на мач по поло и си чупи ръката на две места. През 1991 г. Чарлз получава проблем с дискова херния.  През 1992 г. той е опериран заради разкъсване на коленния хрущял по време на мач по поло, допълва Ройтерс.  През 1994 г. Чарлз преживява самолетна катастрофа. Тогава кралският самолет „ВАе 146”, който той пилотира, се приземява насред силен вятър на писта в Шотландия, при което се пука гума на колесника му, а машината излиза от пистата. При катастрофата няма ранени, но на самолета са нанесени големи щети. През 1998 г. Чарлз си чупи ребро при падане от кон по време на лов, припомня Ройтерс. През 2001 г. ново падане от кон води до счупване на костица в рамото му. Същата година Чарлз изпада в безсъзнание по време на мач по поло.  През 2003 г. той се подлага на рутинна операция от херния.  През 2008 г. от лицето на знатната персона е отстранено нераково образувание. А по време на коронавирусната пандемия Чарлз се заразява на два пъти от Ковид-19 - през 2020 г. и през 2022 г., като втория път той е вече ваксиниран с антиковидна ваксина. И двата пъти симптомите му са леки. В автобиографичната си книга принц Хари говори за постоянни болки в областта на врата и на гърба, от които страдал баща му и които са приписвани на много му травми по време на мачове по поло. През годините се правят и много спекулации за вида на пръстите на ръцете на Чарлз, наподобяващи на наденички. Спекулациите варират от това, че той страда от артрит или от алергия до това, че има инфекция или оток, припомня Ройтерс.

Сега, когато беше съобщено, че монархът страда от рак, беше уточнено, че не става дума за рак на простатата, заради която беше опериран в края на януари. Но Бъкингамският дворец така и не каза от какъв точно рак страда Чарлз Трети. Което показва, че насред желанието за откритост,  което разчупва една многовековна традиция, кралският двор все пак оставя някои неща забулени в тайна. По същият начин се процедира сега и с уелската принцеса Катрин. След като бе съобщено, че тя е претърпяла операция на стомаха, която е била планирана, не беше уточнено за каква интервенция става дума. Очевидно обаче е нещо по-сериозно, защото, както съобщи кралският двор, Катрин няма да може да поднови официалните си задължения до Великден, припомнят световните агенции. Дворецът Кенсингтън (канцеларията на принца и принцесата на Уелс) поясни непосредствено след хирургическата интервенция, че операцията на принцесата е била успешна. Но британски издания започнаха да цитират медицински лица, които въз основа на опита си, намекнаха, че вероятно става дума за премълчан сериозен здравословен проблем. Светското издание „Стайл кастър” дори направи списък с причините за извършване на коремна операция, а именно от апандисит до чревни проблеми, бъбречни проблеми, проблем с черния дроб, панкреаса, пикочния мехур, матката, фалопиевите тръби, яйчниците, жлъчката и др. Спекулациите се разпространиха дори зад граница. В програмата „Фиеста” по испанската телевизия „Телесинко” журналистката Конча Калея заяви, че принцесата на Уелс е била подложена на хистеректомия, че после са възникнали усложнения, заради които тя е била поставена в медикаментозна кома и интубирана, че животът й е бил в голяма опасност. Дворецът „Кенсингтън“ не реагира директно на тези твърдения, но британският в. „Таймс”, цитирайки неназован източник от кралския двор, заяви, че става дума за напълно неверни твърдения, по които дори медиите не са направили проверка на фактите, преди да ги тиражират.

Относно заболяването на Чарлз Трети въпреки че Бъгингамският дворец не уточни за какъв рак става дума, ефектът беше незабавен. Британският Център за изследване на онкологични заболявания съобщи, че след като британците са разбрали, че монархът има рак, е било отчетено 42-процентно увеличение на посещаемостта на информационната страница за раковите заболявания, поддържана от центъра, предаде Асошиейтед прес. Този ръст показва, че случаите на рак при видни личности често пъти насърчават хората сами да потърсят информация за болестта и да се замислят за собственото си здраве, казва доктор Джулия Шарп, ръководител на отдела за здравна информация в Центъра за изследвания на онкологичните заболявания.

Във Великобритания всеки ден са диагностицирани около 1000 случая на рак, според британската Национална здравна служба, отбелязват Асошиейтед прес и Франс прес. В страната 3 милиона души сега живеят с раково заболяване. Най-честите случаи на рак са тези на гърдата, на белия дроб, на простата и на дебелото черво. Те представляват, взети заедно, общо 75 процента от  новооткритите случаи на рак в страната, отбелязва изследователският център „ Рак. Обединено кралство”, предаде Франс прес. Хората на възраст от и над 75 години съставляват 36 процента от новооткритите случаи на рак, диагностицирани всяка година в страната. А 50 процента от онкоболни преживяват над 10 години след диагностициране на заболяването, като това зависи и от много индивидуални фактори, посочва центърът „Рак. Обединено кралство”.

С частичното разкриване на болестта на Чарлз Трети Бъкингамският дворец наруши една многовековна традиция, отбелязва Асошиейтед прес. Мотото на покойната Елизабет Втора винаги е било „Никога не се оплаквай, никога не обяснявай”. В последните години от живота на кралицата, когато здравето й се влоши, от Бъкингамския дворец казаха само, че тя има проблеми с мобилността. А в смъртния й акт беше записано, че тя е умряла от старост. Но спекулации, че някакво скрито заболяване е причинило смъртта й имаше, включително и такива, че тя е страдала от форма на рак. А що се касае до дядото на Чарлз Трети – крал Джордж Шести, британската общественост научи, че той има белодробен рак малко преди смъртта му през февруари 1952 г. Според някои историци самият Джордж Шести, починал на 56-годишна възраст, не е бил информиран, че е бил терминално болен, посочва Асошиейтед прес.

Новината за рака на Чарлз Трети дойде около 20 дни след абдикацията на датската кралица Маргрете Втора, която изтъкна като аргумент за това свое решение и неотдавнашните си здравословни проблеми. Норвежкият крал Харалд Пети сега има също проблеми със здравето и също се заговори дали няма да абдикира. Засега той отхвърля този вариант. След абдикацията на Маргрете Втора някои издания дори коментираха, че това събитие трябва да бъде повод за Чарлз Трети да обмисли и своята абдикация. Според анализатори обаче монархът едва ли ще се откаже от престола, тъй като по време на коронацията той е положил клетва да управлява монархията до края на дните си, посочва Франс прес.

Темата за възрастта на управниците е особено актуална тези дни, когато в САЩ се  води предизборната кампания за президентските избори, на които се очертава повторение на дуела между Джо Байдън и Доналд Тръмп. Те са съответно на 81 и 77 години и се появиха коментари, че и двамата са прекалено стари, за да управляват. За Байдън в последно време зачестиха и информациите за моментни обърквания. А в доклад на американски магистрат, публикува миналата седмица, се споменаваше и за влошената памет на президента, припомнят Франс прес и Ройтерс.

За здравето на друг американски официален представител – министъра на отбраната Лойд Остин, също страдащ от рак, се заговори много активно в последно време. Особено за това, че той е пазел в тайна диагнозата и операцията, на която се е подложил. Самият той призна, че е допуснал грешка, а когато по-рано през седмицата здравето му отново се влоши и се наложи кратка хоспитализация, информацията веднага беше направена обществено достояние, припомня Асошиейтед прес.

Възрастта на папа Франциск, а и здравословните му проблеми, също в последно време пораждат спекулации дали той ще реши да се оттегли от  поста. Неотдавна той заяви в италианска телевизионна програма, че оттеглянето му е вероятност, която обаче няма да се случи точно сега, припомня „Кориере дела сера”.

С наближаването на президентските избори в Русия западни издания припомнят и възрастта на руския президент Владимир Путин – 71 години. Редица медийни спекулации имаше и за неговото здраве.

Що се касае до работните задължения на британския монарх, привърженици и критици на Чарлз Трети са съгласни по един въпрос -  той никога не спира да работи, посочва Ройтерс. Принц Уилям в документален филм по повод 70-ата годишнина на баща си, казва, че баща му отмята купища работа всеки ден, като едва има време да пожелае на близките си „Лека нощ”. Така че сега мнозина очакват, че той няма да спре да работи заради онкологичното си заболяване.

Но какво точно работи британският крал по принцип? Чарлз Трети е държавен глава на Великобритания и на още 14 страни  от Общността на нациите (Австралия, Нова Зеландия, Канада, Ямайка, Гренада, Папуа Нова Гвинея, Антигуа и Барбуда,  Бахамските острови, Белиз, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Лусия, Сейнт Винсент и Гренадини, Тувалу, Соломонови острови), припомня Франс прес.  Чарлз Трети оглавява и международната организация Общност на нациите, включваща 56 държави, повечето от които са били част от Британската империя, припомня  Асошиейтед прес. И двете му роли са до голяма степен церемониални.

Сред задълженията на британския монарх са разпускане на парламента преди изборите, подписване на законопроектите, окончателно одобряване на назначенията за премиер и за членове на правителството. След изборите обичайно монархът се среща с лидера на партията, спечелила парламентарни избори и го кани да състави правителство, отбелязва Асошиейтед прес. Сред по-големите задачи на монарха са да произнесе тронното слово – зрелищна церемония, изискваща обличане на пищни тоалети, носене на кралски регалии, пътуване с една от внушителните кралски каляски. С тронното слово се открива сесията на парламента.  Речта е написана от правителството и представлява резюме на законодателните актове, които то ще внесе за обсъждане в парламента по време на пленарната сесия. Първото си тронно слово като монарх Чарлз Трети произнесе миналия ноември.

Кралят произнася и обръщение за Коледа, което се излъчва по телевизията и което е много следено от британските поданици. Той играе ключова роля и по време на церемониите за Деня на възпоменанието през ноември, на който се отдава почит на всички британски военни, загинали във военни конфликти.

Монархът по принцип е политически неутрален. Всяка седмица той приема премиера, като по време на тази среща той може да изразява политически мнения, но всичко това става при закрити врата, припомня Асошиейтед прес. Всеки ден монархът получава и държавни документи, които да прегледа и парафира, като те му се доставят в червена, тапицирана с кожа кутия. Всеки месец той ръководи и среща с кралския консултативен съвет, съветващ монарха относно въпросите, по които той трябва да се произнесе.

Ако монархът вече е неспособен да изпълнява задълженията си на крал, то той може да упълномощи един или двама държавни съветници, които да го заместят и които са избирани измежду онези членове на кралското семейство, попадащи в най-близкото обкръжение на монарха.  В случая с Чарлз Трети това са съпругата му, кралица Камила, принц Уилям, сестрата на краля – принцеса Ан, най-малкият му брат - принц Едуард. Технически в това обкръжение попадат и другият брат на Чарлз Трети – принц Андрю, и принц Хари, както и най-голямата дъщеря на Андрю от брака му със Сара Фъргюсън - принцеса Беатрис. Принц Хари и съпругата му Меган обаче сами избраха да не изпълняват официални кралски задължения още преди няколко години и заминаха за САЩ. Принц Андрю се оказа познат на скандалния американски магнат Джефри Ъпстийн и дори беше въвлечен в сексскандал заради това си познанство, поради което беше лишен от правото да изпълнява официални кралски задължения. Още в края на 2022 г. британското кралско семейство разясни пред британския парламент, че само активните членове на кралското семейство могат да действат като държавни съветници, с което де факто Андрю и Хари бяха лишени от тази възможност, предаде Франс прес.

Списъка на потенциалните държавни съветници показва още, че Камила, която е на 76 години, е на възраст, в която е по-уязвима в здравословен план, а и вероятно тя ще трябва да обгрижва краля в идните месеци, докато той се бори с коварното заболяване. Принц Уилям е на  41 години и сега се грижи за възстановяващата се от операция принцеса Катрин и за трите им деца. Заради това той дори отмени част от задълженията си на престолонаследник.  Самата Катрин, която е на 42 години, преди операцията беше един от най-активните изпълнители на официални кралски задължения, но сега за кратко е извън строя. Така че на разположение, както изглежда, остава принцеса Ан, която обаче е на 73 години и която и досега е образно казано рекордьор по изпълнение на официални кралски задължения, припомня Ройтерс. На разположение е и 59-годишният Едуард, който вероятно ще бъде подпомаган от съпругата си Софи.  Принцеса Беатрис, за която мнозина често пъти забравят, че попада в най-близкото обкръжение на краля, е на 35 години, но е и млада майка – дъщеричката й Сиена се роди през септември 2021 г., което означава, че ще има по-малко време за официални кралски занимания.

Членовете на кралското семейство, което не са се отказали или не са били отстранени от  изпълнение на кралските си задължения, трябва да изпълняват над 2000 ангажимента годишно във Великобритания и зад граница, които варират от посещения в различни населени места по разни поводи до участие в инициативи на местно ниво, от приемане на държавни глави до посрещане на гости на официални градински партита, от церемонии по откриване на разнородни обекти до церемонии по награждаване на отличили се британци. Активните членове на кралското семейство също така пътуват зад граница, за да укрепват британските дипломатически и икономически връзки, припомня Ройтерс. Самият Чарлз Трети например направи няколко големи задгранични пътувания. Той беше на държавни визити в Германия и Франция, участва в конференцията за климата КОП 28 в Дубай и посети Кения, а също така прие и редица гостуващи държавни лидери, отбелязва Франс прес. Само през първата година на престола Чарлз Трети е посветил на изпълнение на кралски задължения 161 дни. Според Робърт Хардман, биограф на британското кралско семейство, болестта на Чарлз Трети няма да промени поне на първо време начина, по който функционира монархията.

Заради заболяването на британския крал още на 6 февруари в Лондон се появи блудният син -  принц Хари, пристигнал от САЩ, за да се види с баща си. Мнозина очакваха затопляне на отношенията между двамата, но срещата е продължила едва около 30 минути, след което Хари се е върнал в САЩ. По време на това кратко пътуване дори не е имало опит за затопляне на отношенията между принцовете Хари и Уилям. Двамата братя , едно време сплотени след смъртта на майка си, са все по-отчуждени. Особено след като в автобиографичната си книга Хари обрисува брат си като холеричен и дори намекна, че бракът на Уилям и Катрин не е бил по любов, посочва Франс прес. Според експерта по британската монархия Ричард Фицпатрик обаче сближаване между отчуждените членове на британското кралско семейство все пак може да има в идните седмици, защо пред изпитание, каквото е ракът, всяко семейство се сплотява, предаде Франс прес. А едно сплотено кралско семейство сплотява и страната, която вече е една мултикултурна държава и в която в училищата има деца, говорещи на над 300 езика, пише Асошиейтед прес. Но критиците на монархията ще използват повода на заболяването на краля да подчертаят, че става дума за една отживяла система, напомняща за колониалното минало и  за робството. Не бива да се забравя, че първи критики в тази насока дойдоха именно от Хари и Меган Маркъл, когато преди четири години в интервю за Опра Уинфри те говориха за неосъзнат расизъм в британското кралско семейство, без да споменават конкретни имена, отбелязва Асошиейтед прес.

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 03:08 на 25.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация