site.btaСловения привика сръбския шарже д'афер заради изявления на президента на Сърбия
Словенското министерство на външните работи привика сръбския шарже д'афер в Любляна заради неотдавнашните обидни изявления на сръбския президент Александър Вучич за Словения след заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на Косово, съобщи сайтът „Словения таймс“
Стъпката е предприета, след като във вторник Вучич каза, че Сърбия е попаднала в капан, заложен от САЩ, Швейцария и Словения в Съвета за сигурност на ООН. Словения е непостоянен член на Съвет за сигурност на ООН.
„Не се знае кой е по-отвратителен – Словения или някой друг“, каза Вучич.
Външният министър на Словения Таня Файон определи вчера изявленията на сръбския президент като обидни, неприемливи и неверни.
"Искаме обяснение, извинение. Това не е в духа на съседските или приятелските отношения", каза Файон и добави, че не може да си представи добро сътрудничество, ако някой използва такива думи и обижда цяла нация.
Премиерът Роберт Голоб каза, че подобна реторика не подхожда на държавен глава и на приятелски отношения между словенци и сърби.
"Ако съм обидил някого в Словения, се извинявам, но няма да се извинявам на словенските политици," каза вчера от Ню Йорк Вучич.
Той допълни, че за словенците като народ мисли само най-доброто и има много приятели и роднини в Словения.
„Казах, че словенците са отвратителни, визирайки заседанието на Съвета за сигурност. Имаше тема и на всеки беше ясно, че се отнася за отделни лица и тяхната политика. Със сигурност не е речникът, който трябва да се използва, но човешки казах какво мисля за тяхната политика“, каза Вучич в обръщение към журналисти.
Вучич беше раздразнен от това, че президентът на Косово Вьоса Османи доведе на заседанието на Съвета за сигурност на ООН на 22 април няколко етнически албанки от Косово, които са били изнасилени по време на войната в Косово, за да свидетелстват за сръбските военни престъпления.
Обвинявайки Османи, че е излъгала, че жените са членове на кабинета ѝ, Вучич каза, че след като станало ясно, че не са, не им е било позволено да присъстват на сесията съгласно протокола на ООН. Въпреки това "една от суперсилите се намеси", за да може в крайна сметка те да участват в сесията, добави той по повод "капана", в който е паднала Сърбия.
На заседанието Османи призова сръбския президент да се извини на жертвите на бившия сръбски режим, част от който, по думите ѝ, е Вучич.
Това, което също разбуни духовете в Сърбия, е проекторезолюция, внесена в ООН миналата седмица, която призовава да бъде установен международен ден в памет на геноцида в Сребреница. Словения, която е непостоянен член на Съвета за сигурност, участва в изготвянето на предложението.
Сръбското посолство в Любляна се управлява от Горан Маркович като шарже д'афер. Словения не одобрила кандидата на Сърбия за посланик, Зоран Джорджевич, заради, както се твърди, опасения, изразени от кръгове от сигурността и разузнаването.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text