site.btaАлександър Вучич обяви, че според доклад на ФБР на протеста на 15 март в Белград не е използвано звуково оръдие


В извънредно обръщение към обществеността сръбският президент Александър Вучич обяви, че според доклад на ФБР на 15 март в Белград не е използвано звуково оръдие на протеста, свикан от студенти, които от месеци блокират над 60 факултета в страната.
В обръщението, излъчено от националната сръбска телевизия РТС, Вучич каза, че според заключенията в доклада на ФБР акустичните устройства на сръбската полиция не са били използвани на 15 март.
Тогава сръбските власти обявиха, че няма доказателства за употреба на звуково оръдие срещу многохилядните демонстранти в столицата.
След като 3000 граждани се свързаха с няколко неправителствени организации в Сърбия, за да съобщят, че са станали свидетели на инцидент по време на протеста на 15 март, който е причинил паника, дезориентация, световъртеж и други оплаквания, различни представители на правителството отрекоха да са използвали и двата вида звуково оръдие, закупено от министерството на вътрешните работи през 2021 г.
По повод твърденията на гражданите вицепремиерът и министър на вътрешните работи Ивица Дачич каза, че американският производител "Genasys" ("Дженесис") е потвърдил, че продуктът LRAD450XL, който са продали на сръбските власти, не поддържа системата с въздушни или звукови вълни на т.нар. звуково оръдие.
"Какво друго е необходимо, за да спрат лъжите, освен да се твърди, че дори производителите не знаят какво произвеждат и продават“, каза Дачич и допълни, че според него "това е краят на всички лъжи и измами".
По същото време тогавашния министър-председател Милош Вучевич написа писмо до американските и руските служби с молба да разследват дали е имало употреба на нерегламентирани средства срещу демонстрантите на 15 март.
Социалното напрежение в Сърбия се покачи след трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември миналата година загинаха 16 души при рухване на козирката на наскоро ремонтираната жп гара в северния сръбски град.
По този повод нестихващите повече от пет месеца протести, организирани главно от студенти, които блокират над 60 факултета в страната, отправят обвинения в корупция и непотизъм към управляващите и и сръбския президент Александър Вучич.
Заради социалното напрежение двама министри подадоха оставки, но обявиха, че не се чувстват виновни за трагедията в Нови Сад.
Прокуратурата повдигна обвинение срещу 13 души, като един от тях е бившият министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич.
Министър-председателят Милош Вучевич също подаде оставка, а от днес страната има ново правителство, начело на което застана непартиен кандидат, лекар по образование.
Проф. д-р Джуро Мацут се появи за първи в публичното пространство през януари, когато взе участие в създаването на надпартийното народно движение в Ягодина (Централна Сърбия), инициирано от президента Александър Вучич.
Днес Вучич поздрави новото правителство и призова всички сръбски граждани да го подкрепят.
"С подкрепата на всеки от нас страната може да бъде освободена от терора, така че хората да се гордеят със страната си“, каза Вучич тази вечер в извънредното си обръщение в ефира по РТС.
/ПК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина