site.btaСърбия е най-заинтересована от мира в региона, заяви сръбският премиер
Сърбия е най-заинтересована от мира в региона. Дейтънското споразумение поддържа мира в Босна в продължение на 29 години, а всички точки на Декларацията, приета на Общосръбския събор, са в съответствие с него, заяви сръбският премиер Милош Вучевич в интервю за сръбската национална телевизия РТС.
След междуетническата война в Босна 1992-95 година, съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, страната бе разделена на две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и мюсюлманско-хърватската Федерация Босна и Херцеговина, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати.
Сръбският премиер Вучевич коментира реакциите в региона на Общосръбския събор, организиран в събота от Сърбия и босненската Република Сръбска. Той отбеляза, че се е изненадал от демонстрираното неразбиране на Дейтънското споразумение от страна на американското посолство в Сараево. По думите му именно то е поддържало мира в Босна в продължение на 29 години.
„Това как републиките са уредили разпределянето на наследството на Югославия е един въпрос. И съвсем друг въпрос е как е уредено ползването, т.е. правото на собственост върху публично имущество в самата Босна и Херцеговина, ако говорим за нея. И това беше точно регламентирано чрез Дейтънското споразумение“, посочи Вучевич.
Според него трябва да се подхожда с разговори, защото всичко останало води към ескалация на напрежението.
„Сигурен съм, че ако имахме възможност сами да разговаряме – сърби, хървати, бошняци, албанци – щяхме много по-лесно да постигнем договорености, вместо когато някой постоянно ни натрапва примери за добри практики или опитите си за посредничество. Аз вярвам в договарянето и вярвам в разговора, вярвам, че Босна и Херцеговина трябва да спазва Дейтънското споразумение“, подчерта Вучевич.
Той допълни, че мирът в Босна и Херцеговина е необходим и на сърбите, и на бошняците, и на хърватите. Затова Сърбия „вярва в Босна и Херцеговина с Република Сръбска“.
„Вярвам, че сме достатъчно зрели, за да не се връщаме в онези години, когато всички платихме огромна цена“, отбеляза Вучевич и допълни, че е време всички да разговарят и заедно да работят за повишаване на заплатите, пенсиите, ремонтиране на пътищата и повишаване на инвестициите.
„Това е задачата, около която трябва да се обединим – инициативата „Отворени Балкани“ или евроинтеграцията на целите Западни Балкани. Това трябва да ни обедини“, подчерта сръбският премиер.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text