site.btaКакви разходи са декларирали за кампанията си участниците в анулираните президентски избори в Румъния: Чолаку – над 11 милиона евро, Джорджеску – нула
Постоянният изборен орган на Румъния публикува днес данни за приходите и разходите на партиите и независимите кандидати в кампанията за президентските избори в Румъния, които в петък бяха анулирани с решение на Конституционния съд.
Най-много пари са били похарчени в кампанията за президентските избори на двама кандидати, които не успяха да стигнат до втория кръг – Марчел Чолаку от Социалдемократическата партия (СДП) и Николае Чука от Национално-либералната партия (НЛП), отбелязва сайтът Хотнюз. Следват Елена Ласкони от Съюз за спасение на Румъния (ССР), която се класира на втория кръг, и независимият кандидат Мирча Джоана.
Калин Джордеску, крайнодесният независим кандидат, който се класира първи, продължава да твърди, че не е похарчил нито една лея за предизборната си кампания, отбелязва изданието. Също нулеви разходи декларира и партия "Нова Румъния", чийто кандидат Себастиан Попеску внесе една от жалбите в Конституционния съд с искане за анулиране на вота, посочва телевизия Диджи 24.
Постоянният изборен орган съобщава, че днес е бил крайният срок за подаване на подробните доклади за приходите и разходите на кандидатите за президентските избори и че всички 14 кандидати са подали изискваните документи.
Данните сочат, че най-много пари са похарчили двете управляващи в момента партии – СДП и НЛП. Така за кампанията на настоящия премиер Марчел Чолаку, който беше кандидатът на СДП за президентските избори, са били похарчени над 11 милиона евро, а за кампанията на Николае Чука (настоящ председател на Сената) от НЛП – над 3,5 милиона евро. Чолаку се класира на трето място, а Чука – на пето. За кампанията на лидерката на опозиционния ССР Елена Ласкони, която се класира на второ място, са похарчени 3,3 милиона евро.
Калин Джорджеску декларира нулеви разходи за предизборната си кампания, въпреки че изненадващо спечели състоялия се на 24 ноември първи кръг на президентските избори. Постоянният изборен орган съобщи на 28 ноември, че е сезирал прокуратурата и полицията, за да проверят начина на финансиране на предизборната му кампания.
Конституционният съд на Румъния взе решение на 6 декември да анулира президентските избори, като предстои целият процес да започне от начало догодина.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text