site.btaОЛАФ направи независимо разследване за злоупотреба с евросредства в Унгария и откри нередности, посочи Брюксел
Европейска служба за борба с измамите (ОЛАФ) направи независимо разследване за злоупотреба с евросредства в Унгария и откри нередности, каза еврокомисарят за борба с измамите пред Европейския парламент във връзка с медийни публикации в които се твърди, че унгарското разузнаване е шпионирало европейски служители, разследвали измами в страната.
Според белгийски и унгарски медии следователи от ОЛАФ и други служители на ЕС са били следени от унгарски шпиони. ОЛАФ е предприела няколко мисии за установяване на фактите в Унгария между 2015 и 2017 г., за да проучи потенциалната злоупотреба с евросредства по проект, свързан с компанията "Елиос", която е оглавявана от зетя на премиера Виктор Орбан. Според медийните публикации по това време ОЛАФ установява множество нередности и иска Унгария да възстанови милиони евро от фондовете на ЕС.
"Като много от вас аз се запознах с медийните публикации за предполагаем шпионаж на служители на европейските институции", заяви днес еврокомисарят за Бюджета, борбата с измамите и публичната администрация Пьотър Серафин. Според унгарски разследващи журналисти наблюдението на служители на ОЛАФ е било в контекста на реализацията на проекти за модернизирането на осветлението на обществени места с финансови средства от Евросъюза, отбеляза той.
"Зачитайки независимостта на ОЛАФ, аз не мога да коментирам тези твърдения", добави Серафин. "Въпреки това бих искал да подчертая, че защитата на европейските пари е строго задължение на ЕС и на страните членки, които трябва да оказват на ОЛАФ нужното съдействие за реализирането на работата ѝ", продължи еврокомисарят.
"Мога да кажа, че в случая с "Елиос" са разкрити редица нередности. ОЛАФ поиска унгарското правителство да върне 13 млрд. унгарски форинта. ОЛАФ изпълни мисията си, като направи независимо разследване за измама и корупция, свързана с еврофондове", заяви Серафин. "Твърдо заставам зад служителите от ОЛАФ, които работят неуморно, за да опазват парите на европейските данъкоплатци. Днес бих искал да благодаря на всички вас – следователи от отдела за борба с корупцията, които са участвали в разследването на "Елиос". Тъкмо те демонстрираха професионализъм, решителност и кураж. И в крайна сметка те си свършиха работата, като показаха, че обществените пари от европейските средства не са потънали в личните джобове на лица, близки до властта", каза още еврокомисарят за борба с измамите.
ЕК продължава да е ангажирана със защитата на информацията, служителите и мрежите от действия за обмен на незаконна разузнавателна информация, отбеляза той. Освен това Серафин увери всички следователи от ОЛАФ, които работят в областта на борбата с корупцията, че ще гарантира най-добрите условия, за да изпълняват мисията си.
"Държавите от Евросъюза имат общата отговорност да защитават ценностите, заложени в нашите договори", заяви от своя страна полският министър по европейските въпроси Адам Шлапка.
"Прозрачността е жизненоважна за обществения живот. Тя гарантира, че гражданите имат достъп до вярна информация, която подхранва доверието им към институциите, насърчава подотчетността и насърчава активната роля на гражданското общество", подчерта Шлапка. "Всякакви опити за заобикаляне или противопоставяне на тези принципи заслужават нашето внимание и предизвикват у нас безпокойство", добави той. "В качеството си на представител на Съвета на ЕС обаче трябва да подчертая, че Съветът не коментира спекулативни или непроверени твърдения, включително и тези, засягащи унгарското правителство и предполагаемия шпионаж на европейски институции. От ключово значение е да основаваме действията и изявленията си на установени факти. Всякакви опасения от подобни въпроси трябва да преминават през надлежни процедури като разследване от компетентните органи", заключи полският министър по европейските въпроси.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text