ОБЗОР

site.btaЗаплахи за убийството на президента на Филипините и негови близки доведоха до искане за импийчмънт и разследване на вицепрезидентката Дутерте

Заплахи за убийството на президента на Филипините и негови близки доведоха до искане за импийчмънт и разследване на вицепрезидентката Дутерте
Заплахи за убийството на президента на Филипините и негови близки доведоха до искане за импийчмънт и разследване на вицепрезидентката Дутерте
Макети на карикатурни образи на президента на Филипините Фердинанд Маркос-младши и на вицепрезидентката на страната Сара Дутерте са издигнати по време на митинг в град Кесон, 22 юли 2024 г. Снимка: АП/Mark Cristino

Искане за импийчмънт на вицепрезидентката на Филипините Сара Дутерте беше внесено в националния парламент (Конгреса) вчера, предаде ДПА. Посочените мотиви са обвинения в корупция, злоупотреба с общественото доверие и нарушения на филипинската конституция, уточни агенцията.

Националната полиция вече бе подала в сряда от управлението си в град Кесон (северната част на страната) официални жалби срещу 46-годишната Дутерте и нейния екип по сигурността, информираха световните агенции.

Подписката за импийчмънт бе внесена вчера в Камарата на представителите (долната камара на филипинския парламент) от лидери на гражданското общество. "Вицепрезидентът превърна държавния си пост в платформа за агресивни послания и средство за лично облагодетелстване и избягване на наказателна отговорност“, се казва в изявление на бившата държавна служителка Тересита Кинтос Делес, цитирано от ДПА и Ройтерс. Тя е сред подписалите жалбата.

Инициативата за импийчмънт бе подкрепена от лявата опозиционна партия "Акбаян", пояснява ДПА. Долната камара на Конгреса на Филипините е доминирана от съмишленици на президента Маркос, което повишава вероятността тя да бъде задвижена с одобрението на мнозинството от законодателите там за гласуване в горната камара – Сената, посочва Ройтерс.

Жалбите на полицията срещу криминални прояви - нападение, неподчинение и упражняване на тежка принуда спрямо полицейските власти, са подадени до прокуратурата срещу вицепрезидентката (юрист по професия), нейния екип по сигурността и други сътрудници, се казва в изявление на полицията, цитирано от Асошиейтед прес. Подобни престъпления се наказват със затвор и глоба.

Жалбите са основани на нападение срещу представители на властите и нарушаване на обществения ред при скорошен спор в парламента (Конгреса), уточнява АП. Отделно от това на дъщерята на бившия филипински президент Родриго Дутерте може да бъдат повдигнати и обвинения в заплаха за убийство.

Тя каза в онлайн брифинг на 23 ноември, че е наела убиец, чиято цел да бъдат президентът Фердинанд Маркос-младши, съпругата му – първата дама на Филипините Аранета-Маркос, и председателят на Камарата на представителите Мартин Ромуалдес (братовчед на Маркос), в случай че успее предполагаемият заговор за нейното собствено убийство. Вицепрезидентката обаче така и не изнесе подробности за подобен заговор, отбелязва АП.

Президентският съветник Лари Гадон на свой ред внесе в сряда във Върховния съд на Филипините искане за отнемане на адвокатските права на вицепрезидентката, позовавайки се на отправените от нея заплахи за убийство, определяйки ги като "незаконни, неморални и осъдителни", припомня агенцията. По повод предприетите действия Дутерте заяви, че е подложена на съдебно преследване заради думи, "злонамерено извадени от логическия контекст“ на изявлението ѝ.

Скандалът

Повод за скандала бе започнатото разследване срещу Дутерте за предполагаема злоупотреба със средства на министерството на образованието в размер на 612,5 милиона песо (10,4 милиона долара), отбелязва ДПА, като припомня, че тя подаде оставка от този министерски пост в правителството на Маркос през юни.

Правната офанзива на администрацията на Маркос срещу вицепрезидентката, нейния баща Родриго Дутерте и техните съратници е решаващ момент в конфликт, който кипи през последните две години между двете най-влиятелни семейства във Филипините, отбелязва Джим Гомес от АП. Фердинанд Маркос-младши и Сара Дутерте бяха избрани съответно за президент и вицепрезидент на Филипините през юни 2022 г.

В тази страна се гласува отделно за президент и вицепрезидент, така че двамата формално не спечелиха изборите като тандем. Според АП се наблюдава най-прясната битка между най-могъщите фамилии в една тромава демокрация, която от десетилетия е доминирана от политически династии. 

На пресконференция вицепрезидентката като цяло отхвърли като несъстоятелни подадените в наказателен съд жалби, обвиненията в корупция, както и евентуалния импийчмънт и възможното дело за предполагаемо нарушение на антитерористичния закон на страната. Тя каза, че действията на правителството целят отстраняването ѝ от длъжност, замразяване на собствеността върху имотите ѝ и банковите й сметки и забрана за пътуването ѝ в чужбина.

Дутерте добави, отново без да влиза в подробности, че опасността за живота ѝ е реална, но поясни, че заплахите, които е отправила, не са нито действителни, нито незаконни, посочва АП.

"Това наистина е потисничество и тормоз заради думи, извадени от логическия контекст“, каза Дутерте. В отговор на журналистически въпрос тя заяви и че вече не смята за възможно едно помирение с президента Фердинанд Маркос-младши. "Действително вярвам, че сме достигнали точка, от която няма връщане назад“, каза тя, цитирана от АП.

Конкретно жалбите на полицията в Кесон бяха предизвикани от свада в Камарата на представителите на Конгреса на Филипините, където началничката на кабинета на вицепрезидента Дутерте - Сулейка Лопес, беше временно задържана. Депутати обвиниха Лопес, че не само не съдейства, но и възпрепятства разследване на Конгреса за предполагаема злоупотреба с поверителни документи и разузнавателни средства от страна на кабинетите на вицепрезидента и министъра на образованието по времето на Сара Дутерте, акцентира АП.

На властите междувременно бе наредено да преместят Лопес в женски затвор. Вицепрезидентката и нейният екип се противопоставиха на заповедта и Лопес в крайна сметка бе отведена в държавна болница, където остава задържана.

Дутерте не се яви в петък пред следователите в Националното бюро за разследване, което ѝ прати призовка, за да обясни заплахите си срещу президента, съпругата му и Ромуалдес, съобщи АП.

Тя каза, че трябва да преразгледа въпросите, на които ще отговаря, и изслушването ѝ беше отложено за 11 декември. Вицепрезидентката отново подчерта, че изявленията ѝ не са били реални заплахи, а са били направени, за да се обърне внимание на потенциална опасност за живота й, уточнява агенцията. Според президента Маркос обаче думите на Дутерте могат да се тълкуват като престъпен заговор.

Съгласно филипинското законодателство подобни публични изявления могат да се разглеждат като престъпление в смисъла на заплаха за причиняване на зло на човек или семейството му.

"Върховенството на закона е фундаментално за нашата демократична система", каза шефът на националната полиция генерал Ромел Франсиско Марбил относно наказателните жалби срещу вицепрезидентката и нейни асистенти. "Съпротивата и неподчинението на човек с власт не само нарушава закона, но и подкопава общественото доверие“, добави Марбил, цитиран от Ройтерс и АП.

Министерството на правосъдието заяви, че разглежда и възможността за повдигане на обвинения в подбудителство към бунт от страна на предшественика на Маркос – Родриго Дутерте. Бащата на вицепрезидентката заяви на пресконференция, че гражданското правителство ще реагира само ако военните изразят загриженост относно корупцията и нередностите при Маркос.

"Има разцепление във властта (...) Само военните могат да оправят положението", каза бившият президент преди седмица. Той уточни, че не призовава военните да се надигнат срещу Маркос, а само описва реалната ситуация във Филипините, отбелязва АП.

Седемдесет и девет годишният Родриго Дутерте e разследван от Международния наказателен съд в Хага (Нидерландия) за престъпления срещу човечеството заради кървавите репресии в периода, в който заемаше президентския пост – от 2016 до 2022 година, припомня Ройтерс.

Миналия месец правителството на Филипините заяви, че няма да се намесва, ако бившият президент Дутерте реши да се предаде на МНС, и ще бъде задължено да се съобрази с всяка международна заповед за неговия арест заради водената навремето от него "война срещу наркотиците", информира филипинската новинарска агенция (ФНА), която има споразумение за партньорство с БТА.

По данни на полицията повече от 6200 души са били убити в операциите срещу трафика и разпространението на наркотици по времето на Дутерте. Правозащитни организации са на мнение, че действителният брой на жертвите е много по-голям, като в него влизат още хиляди купувачи и пласьори на дребно, убити при мистериозни обстоятелства от неизвестни нападатели, посочва Ройтерс.

Позицията на президента Маркос

Президентът Фердинанд Маркос-младши заяви в петък, че един импийчмънт на неговата вицепрезидентка би бил само загуба на време за парламента на страната, предаде Асошиейтед прес. Въпреки заявената от него позиция обаче жалбата бе внесена в Конгреса вчера.

Шестдесет и седем годишният Маркос все пак не отдаде голямо значение на политическата вражда. "Това е буря в чаша вода“, каза той пред репортери (в оригиналната фраза чашата е с чай). "Подобно действие не е важно. То няма да промени дори един единствен филипински живот, така че защо да губим време за това?“ заяви Маркос по повод импийчмънта.

На въпрос относно споменатото от вицепрезидентката, че тяхното политическо съглашение „е достигнало точка, от която няма връщане назад“, президентът каза: "Никога не казвай никога“.

Братовчедът на Маркос – председателят на Камарата на представителите в Конгреса Ромуалдес, е яростен противник на Сара Дутерте. И двамата се смятат за потенциални кандидати за президент на изборите през 2028 г., посочва АП.

Дутерте и Маркос влязоха в конфликт по няколко въпроса след победите си на вота през 2022 г., включително относно отношенията с Китай и САЩ, припомня АП. Маркос засили партньорството в сферата на отбраната с Вашингтон в контекста на нарастващата агресия в поведението на Пекин в оспорваните води на Южнокитайско море.

Дутерте отказа да осъди действията на Китай, като се има предвид, че баща ѝ поддържаше тесни връзки като президент с китайския си колега Си Дзинпин и руския лидер Владимир Путин. В същото време критикуваше отбранителната политика на САЩ и Запада, посочва АП.

Какво казват анализаторите

Разглежданите като заплаха за убийство на президента Маркос изявления на Дутерте може да подкопаят политическата стабилност в страната и да намалят доверието на чуждестранните инвеститори във Филипините, предупреди в петък филипинският журналист Мани Могато - носител на наградата "Пулицър“, цитиран от ФНА.

В интервю за сутрешното предаване "Нови Филипини“ (Bagong Pilipinas Ngayon) на филипинската национална телевизия Могато каза, че разногласията между президента и вицепрезидентката не са нещо необичайно във филипинската политика. Той отбеляза, че публичните заплахи на Дутерте срещу президента Маркос биха могли да засилят дестабилизиращите ефекти от политическата вражда.

"Особено сега, когато наистина има заплахи за живота на нашия президент, това засяга политическата стабилност и може да повлияе на инвестиционния климат в нашата страна“, заявява Могато, цитиран от ФНА.

За разлика от това секретарят по социално-икономическото планиране Арсенио Балисакан изрази увереност, че настоящата политическа обстановка няма да повлияе значително на положителните икономически перспективи пред Филипините, отбелязвайки разумната икономическа политика на правителството на Маркос, информира филипинската новинарска агенция.

На пресконференция в четвъртък Балисакан каза, че правителството остава концентрирано върху целите, заложени в Плана за развитие на Филипините за периода 2023 - 2028 г., посочва ФНА. Той подчерта, че от историческа гледна точка филипинската икономика не е била възпрепятствана от политическото напрежение, тъй като икономическите политики са "като цяло устойчиви“.

Според журналиста Могато, макар и Дутерте да твърди, че нейните думи по адрес на президента Маркос са били извадени от "логическия контекст“, "смисълът е същият“, обръща внимание ФНА.

"Тя спомена, че се е свързала с убиец. Какво друго би могло да означава това освен (заплаха за) убийство?", заяви Могато в предаването "Нови Филипини“. Освен това той постави под съмнение наличието на доказателства в подкрепа на твърденията на Дутерте за заплахи срещу нейния живот. Могато обърна внимание, че няма доклади с неоспорими улики от нейните служители по сигурността или от правоприлагащите органи, посочва ФНА.

От друга страна, журналистът подчерта важността на филипинската армия като стабилизиращ фактор, посочва ФНА. Той каза, че Въоръжените сили на Филипините остават лоялни към конституцията и демократичните принципи, като гарантира, че няма да действат, за да дестабилизират обстановката или да отстранят действащия президент. "Въоръжените сили на Филипините действат изключително професионално. Те следват заповедите само на главнокомандващия, по веригата на командване“, отбеляза Могато.

Освен това журналистът посочи, че военните са доволни от ръководството на Маркос, най-вече от твърдата позиция на правителството му по отношение на Западно Филипинско море и системното увеличаване на обезщетенията и заплатите на военнослужещите.

Преподавателката по политология в Университета на Филипините Хеан Енсинас-Франко коментира пред Ройтерс внесеното искане за импийчмънт. Според нея то вероятно ще постави на изпитание куража на депутатите да предприемат действия срещу Сара Дутерте. „Това е тест за Конгреса дали при всички разследвания ще бъде проявена смелост за отстраняването на Сара“ е мнението на Енсинас-Франко.

/ПТА/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 21:57 на 06.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация