site.btaДСИ ще решават следващите си стъпки преди заседанието на Конституционния съд на Северна Македония за Закона за езиците
Най-висшият партиен орган на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) ще обсъжда днес по-нататъшните стъпки на партията преди планираното за сряда заседание на Конституционния съд, на което ще бъде обсъден Законът за употреба на езиците в Република Северна Македония.
Решението за заседанието на партията беше обявено след решение на председателството на най-голямата албанска партия в петък, на което от ДСИ са направили оценка на „тревожната ситуация, породена от предстоящото заседание на Конституционния съд”.
„Насроченото заседание на Конституционния съд на 11 декември има за цел да отмени Закона за употреба на езиците и чрез това да анулира Охридския рамков договор и установения с него мир. Тясното ръководство прецени, че тези действия са част от режисирана кампания на нелегитимното правителство и представляват сериозна заплаха за стабилността на страната и междуетническата хармония”, цитираха медиите в страната партийното съобщение.
ТВ 21 съобщи, че от ДСИ са изпратили и писмо до ЕС, САЩ и НАТО, в което изразяват загриженост, че евентуалната отмяна на разпоредбите на Закона за езиците би подкопала междуетническата хармония и би нарушила „крехкия баланс, който осигурява стабилност и съвместно съществуване в продължение на две десетилетия”. От ДСИ призовават международните партньори-посредници при подписването на Охридския рамков договор да използват своя дипломатически капацитет и да гарантират запазването на базата му.
От снощи пред сградата на Конституционния съд представители на ДСИ застанаха на мирна „езикова стража”, която ще продължи до сряда. По думите на зам.-председателя на ДСИ Арбер Адеми Законът за употреба на езиците в Северна Македония „е в основата на езиковото равенство, право, гарантирано чрез общи усилия и международна медиация” и символ „на Охридския рамков договор, който сложи край на мрачния период на маргинализация, изключване и дискриминация, довел до войната през 2001 г.”
„Вместо да започне да действа като истинска опозиция, ДСИ се занимава с писане на писма. ДСИ трябва да разбере, че писането на оплаквания до международни представители няма да ги направи европейци. Едно е ясно, ДСИ са създателите на престъпността в (Северна) Македония, а СДСМ са кръстниците. ДСИ да спре да злоупотребява с албанците в (Северна) Македония... Сега за извършените престъпления ще им се търси отговорност пред компетентните институции“, реагираха със съобщение от ВМРО-ДПМНЕ.
Реакциите на предстоящото заседание на Конституционния съд в Северна Македония подгряха напрежението в страната. В отворено писмо до съда 250 интелектуалци и университетски преподаватели от албанската общност в страната се обърнаха с призив "съдът да не застрашава конституционните ценности и да прояви чувствителност към вече придобития статут на езика на втората (по размер) етническа общност".
„От това, което имахме възможност да чуем от вас, уважаеми съдии, както и от някои високопоставени политически представители (като изявленията на министър-председателя Мицкоски, който твърди, че само два или три члена от закона ще бъдат отменени), имаме основания да се съмняваме, че можете да станете участници в реализацията на сценарий с политически мотиви, който цели точно това, което открито се декларира на най-високо държавно ниво. Имайки предвид конституционното положение и ролята, която имате като представители на най-висшата правна институция, която според конституцията е независима и без политически влияния, продължаваме да се надяваме, че няма да допуснете реализацията на подобни сценарии, които нараняват чувствата на всеки гражданин албанец. Подобна процедура би подкопала доверието на гражданите, особено на албанците, във функционирането на институцията, която представлявате и от която се очаква да взема решения независимо, според собствените си убеждения, въз основа на конституцията и законите, а не според политически влияния, от която и страна да идват те“, се казва в отвореното писмо на албанските интелектуалци, разпространено от медиите в страната.
От коалицията от албански партии ВЛЕН, част от управляващата коалиция в Северна Македония, също препоръчаха на ДСИ „да се изправят пред реалността, че са опозиционна партия” и да не злоупотребяват с албанците, за да създават ситуации на междуетническо напрежение”.
„Никой не трябва да се съмнява в нашия ангажимент към албанския език. Всички албанци са на една и съща страна по този въпрос. Придобитите права не трябва да се намаляват или премахват“, написа в профила си във Файсбук вицепремиерът Изет Меджити, според когото „гражданските представители в институциите са гарант за защитата на тези права”.
На пресконференция в сградата на правителството вчера премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски обяви, че на заседанието на Конституционния съд в сряда „нищо няма да се случи”, тъй като за да се стигне до някакво решение „са необходими още няколко стъпки”, но от ДСИ „злоупотребяват с албанците, както и с македонците и други общности в страната” в опит да ги разединят и да привлекат вниманието върху себе си.
„Затова моля всички граждани за спокойствие. Те (ДСИ) ще продължат и в следващия период с политически маневри по същата тема. Ние сме устойчиви на това, знаем следващите им стъпки, знаем какво планират да направят, ясно работим с нашите стратегически международни партньори, така че уверявам гражданите, (че могат) да бъдат спокойни. Това е изолирана група от бивши високопоставени държавни служители, за които има основателни съмнения за извършени на тежки престъпления, които скоро ще започнат да се разкриват”, заяви Мицкоски.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text