site.bta"Свободна Европа": План или разказ за дестабилизация - политиката (в Северна Македония) пали фитила
Запалените в Куманово автомобили и офис на близки до най-голямата албанска партия в Северна Македония ДСИ е поредният инцидент, предизвикващ притеснения, че може да се стигне до междуетническо напрежение, отбелязва Радио Свободна Европа. За медията анализатори коментират, че подобни опити се правят, когато това е необходимо за политически партии.
Радио Свободна Европа припомня инцидентите от 28 ноември по време на честването на Деня на албанското знаме, когато в различни градове на страната бяха палени държавни знамена на Северна Македония, но и на Албания, а полицията арестува 17 заподозрени, както и случая от тази нощ, когато в Куманово бяха запалени автомобили, един от които на прокурора и бивш министър на труда и социалната политика от ДСИ Джелал Байрами, както и на офис на съветник в община Куманово от същата партия.
„Ние сме такова общество, в което явно може да се играе с етническите чувства. Въпреки че изглежда, че битката е за това кой е по-голям албанец сред албанците, очевидно е, че събитията имат отзвук в обществото като цяло. Когато се извършват насилствени действия, от решаващо значение е институциите да си вършат работата, да действат бързо, безпристрастно и безразборно“, казва за медията политическият анализатор Александър Кържаловски.
Междуетническите отношения се използват, когато властите не могат да постигнат резултатите, които са обещали, смята изпълнителният директор на "Лаборатория за демокрация" Сефер Селими.
„Сегашното правителство губи по отношение на перспективите за европейска интеграция и не може да осъществи промени в конституцията, затова е заинтересовано да отвлече общественото внимание дори с риск от влошаване на междуетническите отношения, като най-чувствителна политическа тема. Общият климат се влоши и това не е македоно-албанска реалност, а държавно-албански отношения, защото албанците в институциите са изправени пред уволнения и маргинализация“, казва пред „Свободна Европа” Селими.
Стефан Буджаковски, професор по въпросите на сигурността, смята, че инцидентите не са организирани, но определена политическа партия (ДСИ), ги използва за свои цели. Според него, въпреки че в обществото се усеща напрежение, то не може да прерасне в конфликт, защото "конфликтите са в минало свършено време", пише медията.
„Една политическа партия се опитва по всякакъв начин да прикрие престъпната си дейност по време на присъствието си в управлението. В криминологията ние работим с версии. Една от версиите е, че самата тя може да предизвика негативни ситуации, които да повлияят на общественото мнение. Мисля, че тази партия има добре развита система за политическо негативно влияние върху ситуацията, за да може да се върне на власт и този сценарий я устройва“, казва Буджаковски.
„Свободна Европа” припомня, че след инцидентите в Деня на албанското знаме премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски призова гражданите да не се поддават на провокации, защото „подобни неща ще продължат да се случват" и са дело на „изолирана политическа група, която свиква да е в опозиция, след повече от две десетилетия на власт”.
Днес в общо съобщение религиозните лидери в Северна Македония призоваха за съжителство и уважение към държавните символи.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text