site.btaПодкомисията ЕС-Северна Македония по транспорт, околна среда, енергетика и регионално развитие отправи забележки за напредъка на страната в тези области
Северна Македония да засили политическия си ангажимент за укрепване на институционалния капацитет и да приложи необходимите реформи, за да изпълни стандартите на ЕС в секторите транспорт, околна среда, енергетика и регионално развитие. Това е заключението на проведената среща на 20-ата подкомисия в тези области между ЕС и Северна Македония, съобщават от делегацията на ЕС в Скопие.
Срещата се е провела онлайн на 28 ноември и от страна на ЕС е била председателствана от Андрю Уилямс, ръководител на екипа, постоянен секретар на подкомисията, отдел за Албания и Северна Македония на Генерална дирекция за съседство и разширяване. На нея е отбелязан ограничен напредък в Трансевропейската транспортна мрежа и реформите на транспортната политика.
„Беше приветствано включването на Северна Македония в Източносредиземноморския коридор на Западните Балкани, но все още са необходими значителни усилия за поддържане на инфраструктурата, справяне с нуждите от алтернативни горива и подобряване на пътната и железопътната безопасност. Комисията подчерта значението на ускоряването на развитието на железопътните Коридор 8 и Коридор 10 за позиционирането на Северна Македония като регионален транспортен център. Отварянето на железопътния пазар и привеждането в съответствие със стандартите на ЕС за оперативна съвместимост остават въпроси от изключително значение, както и по-нататъшното развитие на мултимодалния транспорт и плановете за устойчива градска мобилност”, се казва в съобщението.
В областта на околната среда се отчита ограничен напредък за Северна Македония по отношение на привеждането на екологичните политики в съответствие със стандартите на ЕС в области като качеството на въздуха и водата, управлението на отпадъците, опазването на природата и оценката на въздействието върху околната среда. Подчертана е необходимостта правителството да възприеме подход, обхващащ цялата икономика, за да даде приоритет на екологичната интеграция на всички нива.
„Въпреки че е свързана с трансевропейските телематични услуги между администрациите в областта на гражданската защита, Северна Македония все още не е интегрирана в Общата комуникационна и информационна система за спешни случаи, поради прекъсвания заради пандемията от Ковид 19 и липса на IT персонал. Въпреки че страната е активирала Механизма на ЕС за гражданска защита от горски пожари и е обявила планове за реформа на своята система за гражданска защита, не са предприети конкретни действия. Забавянето на договорите за поддържане на спешния телефон 112 и липсата на (достатъчно) финансиране, допълнително застрашават функционалността на системата”, се казва в съобщението след проведената среща.
Съществуват „предизвикателства в административния капацитет за управление на фондовете на ЕС” по отношение на регионалната политика- недостиг на персонал, закъснения в обучението и липса на постоянни ръководители на ключови позиции. Комисията е подчертала необходимостта от по-добра координация, по-силно местно управление и по-ефективна децентрализация за засилване на въздействието на регионалните политики.
„По отношение на действията в областта на климата Северна Македония е изправена пред забавяния в критични области, включително по отношение на приемане на Закона за действия в областта на климата и прилагането на рамката за мониторинг, проверка и акредитация. В ход са актуализации на Националния енергиен и климатичен план, но спешно е необходимо по-нататъшно привеждане в съответствие със законодателството на ЕС в областта на климата и напредък в Националния план за адаптация. Комисията подчерта важността на бързите и всеобхватни действия за спазване на сроковете”, се казва в съобщението от делегацията на ЕС в Скопие.
Северна Македония напредва в декарбонизацията и проектите за възобновяема енергия, но в областта на енергетиката има значителни пропуски по отношение на съответствие с енергийните директиви на ЕС, включително Пакета за интегриране на електроенергията и Директивата за енергийна ефективност. Било е приветствано създаването на ново министерство на енергетиката, „но остават предизвикателствата при засилването на инвестициите за зеления преход и актуализирането на стратегически енергийни документи”.
„Комисията определи забавянията в инвестиционния план за преход към въглищата като област, изискваща спешно внимание”, се казва в съобщението.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text