site.btaВсички пътища водят към Рим в Юбилейната година на Римокатолическата църква
Всички пътища водят към Рим, гласи една древна поговорка. През 2025 г. тя ще е в сила, заради Юбилейната година на Римокатолическата църква – едно религиозно събитие, което привлича както богомолци, така и туристи във Ватикана и заобикалящата го италианска столица, отбелязват италианските медии, сред които АНСА, „РАИ Нюз“, Ти Джи Ком 24, Скай Ти Джи 24, „Кориере дела сера“, „Република“, „Фато куотидиано“ и др.
Юбилейната година, известна още и като Света година, бележи една специална година за Църквата. Това е повод да се преосмислят отношенията на богомолците с Църквата, на Църквата към Бог и на хората към Бог и сътворението. Светата година дава възможност на хората да получат опрощение, да се помирят помежду си и да познаят смирението.
Първият Юбилей датира от 1300 г. по разпореждане на папа Бонифаций Осми. Идеята е подобно събитие да се състои на всеки сто години. Но още през 1343 г. папа Климент Шести решава, че периодът на юбилейните години ще бъде намален на 50 години. През 1470 г. папа Павел Втори съкращава още повече този период и той става на всеки 25 години, припомня Ти Джи Ком 24.
Освен тези Юбилеи, които се падат на всеки четвърт век, може да има и специални юбилейни години по различни поводи. Така например през 1933 г. папа Пий Единадесети обявява Юбилейна година, за да се отбележи годишнината от Изкуплението. През 2015 г. папа Франциск организира Юбилейна година на милосърдието. Това беше и първата подобна Света година в историята на Римокатолическата църква, в която се включиха двама папи – Франциск и предшественикът му, папа Бенедикт Шестнадесети, който се оттегли от поста две години преди това.
Настоящата Юбилейна година ще бъде втората в папската кариера на аржентинеца от италиански произход Хорхе Марио Берголио. Тя ще започне на утре, на 24 декември, на Бъдни вечер. Началото ще бъде поставено с отварянето на Светата порта в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Портата ще бъде отворена от папата и този жест символизира преминаването от състоянието на грях към получаване на опрощение и на божия милост. Богомолците, които ще дойдат в Рим, за да присъстват на този ритуал, ще могат да поискат и индулгенция за себе си и за своите починали близки.
Юбилеят ще приключи на 6 януари 2026 г., на Богоявление, когато папата ще изпълни друг ритуал – затваряне на Светата порта в базиликата "Свети Петър" във Ватикана.
Всъщност не само в базиликата "Свети Петър" има Света врата. В Рим има още няколко Свети двери, които по повод Юбилейната година на Църквата ще бъдат отворени на различни дати. Едната от тях се намира в катедралата „Сан Джовани ин Латерано“ и ще бъде отворена на 29 декември. На 1 януари 2025 г. ще бъде отворена Светата порта в базиликата „Санта Мария Маджоре“. На 5 януари ще бъде отворена Светата врата в базиликата „Сан Паоло Фуори ле Мура“. В допълнение за Юбилейната година е „създадена“ и още една Света врата. Тя се намира в римския затвор "Ребибия" и ще бъде отворена на 26 декември тази година по повод деня на Свети Стефан. Папа Франциск винаги се е интересувал от съдбата на затворниците и на Велики Четвъртък, предшестващ Великден, той често пъти е посещавал затвори, за да измие ритуално краката на затворници. Сега отварянето на специалната Света врата в затвора "Ребибия" е своеобразен призив към света да се даде един вид опрощение на затворниците.
По време на Юбилейната година през 2015 г. ритуалът на отваряне на Светата врата беше изпълнен във всички епархии. Вместо това сега освен отварянето на гореспоменатите Свети порти, на 29 декември 2024 г. епископите на епархиите ще отслужат света литургия за началото на Юбилейната година. Всички допълнителни Свети порти ще бъдат затворени тържествено на 28 декември 2025 г. с изключение на тази в базиликата Свети Петър, която ще остане отворена, както стана вече ясно, до Богоявление на 2026 г.
Юбилейната година обикновено се свързва с поклонение до Рим и с обиколка на водещите храмове там и във Ватикана. За тази Юбилейна година са предвидени и специални турове на някои от по-известните църкви. Юбилейната година е повод и за поклонниците да видят и много прелести на римската столица – монументи, площади, паметници, музеи, исторически сгради, мостове. Очаква се през цялата Юбилейна година в Рим и Ватикана да дойдат около 30 милиона души.
Светата година ще протече под мотото „Поклонници на надеждата“. Избирайки това мото, папа Франциск иска да подчертае нуждата от надежда в момент, в който все по-често се срещат хора, които са изгубили надежда, които гледат на бъдещето със скептицизъм и с песимизъм, сякаш нищо не може повече да ги направи щастливи. Но папата иска хората да развият още една добродетел, свързана с надеждата - търпението. Според него светът сега е свикнал да иска всичко да се случи на момента, светът бърза и тази скорост се е превърнала в константа. Хората нямат време за срещи помежду си. Дори членовете на едно семейство вече трудно успяват да се съберат и да общуват спокойно и търпеливо. Ето защо, според Франциск, хората трябва да се научат отново на търпение, което е дъщеря на надеждата и което в същото време крепи надеждата, отбелязва Ти Джи Ком 24.
Юбилейната година е изпълнена с редица събития, които могат да бъдат открити на официалния сайт на проявата, месец по месец. Сред тях се открояват 26 водещи събития, които ще са посветени на медиите и комуникациите, на въоръжените сили, на полицията и на органите по сигурността, на артистите, на бедните, на мигрантите, на тийнейджърите, на възрастните, на болните и на здравните работници, на доброволците, на работниците, на инвалидите, на музикалните оркестри, на източните църкви, на предприемачите, на семействата, на различните движения, братства и асоциации, на управниците, на съдебните работници, на спортистите и много други. Ще има дори и събитие, посветено на дигиталните мисионери и на католическите инфлуенсъри, което ще се проведе през юли догодина. На 6 септември догодина ще има и събитие за представителите на ЛГБТ общността, допълват „Република“ и „РАИ Нюз“.
Юбилейната година обаче води и до увеличение на цените на пазара на недвижимите имоти в Рим, отбеляза в края на ноември Скай Ти Джи 24. Според анализ на компанията „Идеалиста“ в периода трето тримесечие на 2023 г. – трето тримесечие на 2024 г. цената на продаваните имоти в централната част на Рим се е увеличила с 10,2 процента (7099 евро на квадратен метър). Що се касае до наемите, там нещата са по-стабилни и средната сума е от 25 евро на квадратен метър през 2024 г., колкото е била и през миналата година.
Подготовката на Рим за Юбилейната година превърна италианската столица в истинска строителна площадка през изминалите месеци за разочарование на туристите. В ремонт беше площадът пред „Сан Джовани ин Латерано“, площадът през гара „Термини“, площад „Навона“, участъци от „Площада на Републиката“, мостът пред Замъка „Сант’Анджело“. Няколко метростанции, сред които и тази на площад „Испания“ също бяха обновени. Освежителните работи не подминаха и емблематичния фонтан „Треви“, където всяка година се струпват по 4 милиона души, заради което властите на Рим въвеждат сега и механизъм за ограничен достъп, отбелязва „Авенире“. През двата месеца, през които емблематичният монумент беше леко освежен, туристите можеха да го разгледат от специално изградено мостче, което беше отстранено преди броени дни, припомня „Република“. Вчера фонтанът отново беше напълнен с вода, допълва АНСА.
Единствената голяма строителна площадка в Рим, която не е премахната, е тази за удължаване на линия С на метрото. Проектът беше белязан от много закъснения, от скандали, но и от откриването на близо 40 000 археологически находки по време на изкопните дейности. Сега епицентърът на проекта е на площад „Венеция“, от който доскоро се откриваше внушителна гледка към емблематичния монумент „Олтарът на Отечеството“, издигнат в чест на Виктор Емануил Втори, първия крал на обединена Италия. От миналата година там кипи усилено строителство, заради което достъпът до площада е ограничен. В завършен вид метростанцията, която се строи там, ще представлява освен транспортен хъб и музей и ще има осем подземни нива, на които ще бъдат представени откритите при изкопните дейности археологически находки. В метростанцията-музей ще може да се слиза с 27 ескалатора и 6 асансьора. Идеята е метростанцията на площад "Венеция" да бъде завършена навреме за следващата Юбилейна година на Римокатолическата църква, насрочена за 2033 г. по повод 2000-годишнината от смъртта на Исус Христос.
Подобно на големи спортни и културни прояви и Юбилеят на Римокатолическата църква си има свой талисман. Той се казва Луче, което на италиански означава "светлина" и е проектиран от Симоне Леньо, автор на илюстрации и комикси. Луче беше представен на пресконференция във Ватикана в края на октомври. Персонажът всъщност е от женски род, издържан е в стил комикс, носи типичните за поклонници одежди – жълт дъждобран, зелени ботушки, мисионерски кръст и дървена пръчка, с която да се подпира по пътя. Луче има светлосиня коса и огромни сини очи, блестящи със силна светлина и представляващи символ на надеждата, която се заражда в сърцето на всеки духовен поклонник.
Издържаният в стил манга талисман обаче породи и критики. На някои не се понрави именно този вид на талисмана, свеждащ сякаш религиозността до разказ от комиксите. Други оприличиха Луче на Грета Тунберг.
Създателят на Луче Симоне Леньо е завършил дизайн в Рим и е основател на вдъхновената от японската култура марка „Токидоки“, която произвежда разнородни продукти. Преди около 10 години той създава обаче и линия от секс играчки, припомня „Фато Куотидиано“. Симоне Леньо е създател и на талисмана на италианския павилион за световното изложение Експо Осака 2025 г., който се казва Италия-чан и е всъщност сякаш излязла от манга фигурка на японска принцеса със синьо кимоно и сини коси, но и с елементи включващи цветовете на италианското знаме, отбелязва АНСА.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text