site.btaПрезидентите на Турция и на Иран Реджеп Тайип Ердоган и Масуд Пезешкиан призоваха за единство на Сирия
Президентите на Турция и на Иран Реджеп Тайип Ердоган и Масуд Пезешкиан призоваха за единство на Сирия по време на среща на върха на мюсюлманските държави, предаде Франс прес. Форумът се състоя в Кайро и беше първата подобна среща, посветена на Сирия след падането на режима на Башар Асад.
Турция винаги е подкрепяла опозицията на Асад, противно на Иран, който беше поддръжник на Асад .
В речта си пред делегатите на форума днес Ердоган, за когото това е второто пътуване до Египет, призова за помирение в Сирия, както и за възстановяване на териториалната цялост и единството на Сирия. Той изрази надежда, че ще се установи една Сирия, освободена от тероризма, визирайки по-специално кюрдските сепаратисти от ПКК, срещу които се бори Анкара. Ердоган говори и за превръщането на Сирия в страна, в която всички религиозни общности и всички етнически групи живеят един до друг в мир.
Иранският президент от своя страна подчерта, че от повече от 14 месеца близкоизточният регион, по-специално Газа и Южен Ливан, а сега и Сирия, са мишена на масирани атаки от страна на „режима на израелски узурпатор“.
"Наш религиозен, юридически и човешки дълг е да предотвратим нови щети, по-специално като вземем практически и незабавни мерки“, каза той.
В кулоарите на срещата в Кайро Пезешкиан заяви, че упражняването на натиск върху „ционисткия режим“, за да се постигне прекратяване на огъня в Газа и да се сложи край на атаките срещу Ливан и Сирия, трябва да бъде морален и хуманитарен приоритет за страните от региона и за членовете на групата, известна като "Развиващата се осморка". Освен Турция и Иран в тази група са осемте основно мюсюлмански страни, които са в процес на развитие. Групата е създадена през 1997 г. и обединява Турция, Иран, Нигерия, Пакистан, Бангладеш, Индонезия и Малайзия.
Относно Сирия Пезешкиан призова за всеобхватно участие на всички групи в бъдещо правителство там, като и за уважаване на различните вероизповедания и различия.
Срещата в Кайро днес беше и повод за разговор между временния президент на Бангладеш Мухамад Юнус с пакистанския премиер Шебхаб Шариф. Юнус заяви на Шериф, че би искал да се разрешат различията между двете страни от кървавото разделяне на Бангладеш и Пакистан през 1971 г.. Юнус заяви, че би искал и укрепване на двустранните отношения с риск да се влошат още повече отношенията на Бангладеш с Индия. Връзките между Дака и Делхи са обтегнати от свалянето през август на бангладешката лидерка Шейх Хасина Вазед, подкрепяна от Индия, където тя намери убежище сега.
На срещата на върха в Кайро имаше и специална сесия за Ливан и Газа. Палестинският президент Махмуд Абас призова за приемане на единен съдебен стандарт и за гарантиране, че Израел ще бъде държан за отговорен и наказан за нарушенията на международното право в Газа, Ливан и Сирия.
Срещата на върха беше повод за първата визита на иранския президент в Египет от февруари 2013 г. Отношенията между Египет и Иран са обтегнати от десетилетия, но дипломатическите контакти се засилиха неотдавна с идването на власт на президента реформатор Пезешкиан.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text