site.btaРезолюция за хърватския концентрационен лагер Ясеновац заплашва да препъне Черна гора по пътя към ЕС
Все по-сигурно е, че черногорският парламент ще обсъди в петък Резолюция за Ясеновац, с приемането на която популисткото "Движение Европа" на премиера Милойко Спаич трябва да успокои проруската и просръбската част от управляващата структура в Черна гора, след като неговото правителство подкрепи Резолюцията за Сребреница в ООН, съобщава хърватският вестник "Ютарни лист".
Резолюцията за концентрационния лагер Ясеновац е в парламентарната процедура от 17 май, когато беше подкрепена от 43 от общо 81 депутати в черногорския парламент по инициатива на председателя на черногорския парламент Андрия Мандич, лидер на просръбската и проруска десница. Сред подписалите проекторезолюцията са представители на движението на Спаич "Европа сега“, отбелязва хърватският вестник.
В проекторезолюцията се посочва, че сърби, евреи, роми, хървати и други народи са били измъчвани и убивани в лагера в Ясеновац от 1941 до 1945 г. Предлага се 22 април, когато лагерът е бил разпуснат през 1945 г., да стане "Ден за възпоменание на геноцида в Ясеновац“, който да се отбелязва в Черна гора всяка година.
Въпреки че е в парламентарна процедура, резолюцията за Ясеновац не е в дневния ред на черногорския парламент от месец и половина, тъй като управляващото мнозинство се съгласи, че тя трябва да бъде обсъдена, след като Черна гора получи положителен доклад от ЕС за изпълнението на временните показатели по глави 23 и 24, което се очаква днес на Междуправителствена конференция в Брюксел.
В дипломатическите кръгове в Подгорица се спекулира, че отговорът на Хърватия на евентуално приемане на резолюция за Ясеновац може да бъде много остър и се твърди, че приемане на резолюцията няма да навреди политически на Хърватия, но може да навреди на Черна гора, отбелязва "Ютарни лист".
Досега Хърватия не е забавяла пътя на Черна гора към ЕС, напротив, помогнала е на съседната държава да напредне към пълноправно членство, напомня вестникът.
След като Резолюцията за Ясеновац влезе в парламентарната процедура, Загреб категорично заплаши, че приемането й ще забави амбицията на Черна гора да стане пълноправен член на ЕС.
По време на неотдавнашно посещение в Тиват хърватският министър на външните работи Гордан Гърлич Радман заяви, че резолюцията за Ясеновац е неприемлива и безсмислена за Загреб и посочи, че "Черна гора трябва да се изправи лице в лице със собствената си история, ако е склонна към резолюции".
Той напомни, че Хърватия е постигнала всичките си външнополитически цели и че "може да бъде пример за подражание за страните от Западните Балкани, преди всичко за Черна гора".
"Ако не беше Хърватия, Черна гора нямаше да влезе в НАТО например. Ние й помогнахме от самото начало и ще продължим да й помагаме. Но искаме уважение и от страна на Черна гора. Не можем да приветстваме нещо, което не подкрепя това", каза ръководителят на хърватската дипломация и напомни, че влизането на Черна гора в ЕС минава през Хърватия.
Поддръжниците на резолюцията заявяват, че са обединени в осъждането на всички престъпления на територията на Черна гора и бивша Югославия, като подчертават, че отговорността може да бъде изключително лична и че никоя нация не може да се счита за геноцидна или престъпна.
В предложената резолюция за Ясеновац се посочва още, че "Парламентът на Черна гора осъжда всяко отричане на геноцида в Ясеновац и призовава за запазване на паметта за тези трагични събития чрез образователни програми и дейности, които ще предотвратят всяка форма на ревизионизъм“ .
За приемането на резолюцията е необходима подкрепата на 41 депутати от общо 81 в парламента на Черна гора.
Предложеното решение беше подписано от 43-ма депутати.
Предложението за Резолюция за Ясеновац не беше подкрепено от представителите на албанските национални партии, които са в управляващото мнозинство в Черна гора, отбелязва хърватският вестник.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text