site.btaХИНА: Недостигът на работна ръка в Хърватия беше обсъден на конференция, организирана от Хърватската асоциация на работодателите
Недостигът на работна ръка в Хърватия е наболял проблем за промишлеността и пречка за по-голям растеж на брутния вътрешен продукт, така че няма съмнение, че вносът на работна ръка е необходим, беше казано на конференция, организирана от Хърватската асоциация на работодателите (ХАР) днес в Загреб.
Генералният директор на ХАР Ирена Вебер каза, че недостигът на работна ръка е наболял проблем, който натоварва хърватската икономика и работодателите.
„Позицията на работодателите е, че достатъчен брой работници може да се осигури само със системен подход, който включва реформа в данъчното облагане на труда, модерен Закон за труда, активизиране на хората в трудоспособна възраст на пазара, хармонизиране на образователната система с нуждите на пазара на труда и внос на работна ръка“, каза Вебер.
Тя каза, че прогнозите на Европейската комисия показват, че до 2030 г. Хърватия може да загуби 6,8% от активното си работоспособно население, докато прогнозите на ХАР показват, че до 400 000 чуждестранни работници ще работят в Хърватия след седем години, при условие че БВП се повишава годишно с около 2,8%.
Вебер каза, че удължаването на разрешенията за пребиваване и работа, по-дългата сезонна работа и улесняването на смяната на професия са стъпките в правилна посока, изтъквайки колко важно е предотвратяването на системни злоупотреби и недеклариран труд. Тя допълни, че има какво да се подобри чрез допълнителна дигитализация на процедурата по издаване на разрешение за работа и пребиваване.
Според Вебер промените в Закона за чужденците ще затруднят наемането на чуждестранни работници, тъй като се ограничава броят на молбите за разрешения за пребиваване и работа, които може да се подават в рамките на една календарна година. Вебер каза, че набирането на чуждестранни работници е скъп и труден процес и че на работодателите трябва да се позволи да задържат чуждестранни работници за определен период от време.
Вебер подчерта, че ХАР подкрепя мерки, насочени към ангажиране на възможно най-много местни работници. „С интелигентни политики на пазара на труда и в образователната и пенсионната система Хърватия може да намали наполовина годишната нужда от внос на чуждестранна работна ръка до 20-25 000 годишно през следващите седем години.“
Тя спомена и възможността за привличане обратно на хърватски емигранти. „Хърватия е достигнала над 75% от средната покупателна способност за ЕС и има по-малко причини за емиграция.“
„Няма съмнение, че имаме нужда от чуждестранна работна ръка“
Министърът на вътрешните работи Давор Божинович представи новия Закон за чужденците и последните данни за разрешенията за работа и пребиваване на чуждестранни работници в Хърватия. Той каза, че през последните два месеца са издадени 43 299 разрешения за работа и пребиваване на чужденци, което е с 46% повече от същия период на миналата година.
„Хърватия има най-висок икономически растеж в Европейския съюз в момента. За да го поддържаме, имаме нужда от чуждестранни работници и това е несъмнено", каза Божинович.
На въпрос кога ще влезе в сила новият закон той каза, че общественото обсъждане е приключило и законът ще влезе в сила, когато бъде съставено новото правителство.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text