site.btaЕФЕ: Куба, Испания, Италия и Катар мълчат за разследването на ООН за предполагаеми злоупотреби с кубински работници
Испанска неправителствена организация заяви вчера, че Куба, Испания, Италия и Катар са пропуснали крайния срок за отговор на писмото на докладчика на ООН за съвременните форми на робство Томоя Обоката, в което се искат обяснения относно предполагаемите злоупотреби, на които са подложени кубински здравни работници и други специалисти, работещи в Италия, Катар и Испания, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Писмото е изпратено на 2 ноември, но нито кубинските власти, нито другите три държави са отговорили в рамките на 60-дневния срок, заяви неправителствената организация "Защитници на лишените от свобода" в съобщение за медиите, в което се твърди, че ООН би публикувала отговорите, ако беше получила такива.
Неправителствената организация заявява, че си е сътрудничила с бюрото на ООН в Куба при изготвянето на първоначалната жалба, която е била подробно проучена от специалния докладчик по въпросите на съвременното робство и специалния докладчик по въпросите на трафика на хора, които са издали първото обвинително съобщение до Куба през ноември 2019 г.
На 3 януари 2020 г. Хавана категорично отрече "всякакви нарушения на правата на човека в рамките на мисиите за международно сътрудничество".
Въпреки това в писмото от 2023 г. докладчикът на ООН по въпросите на робството заяви, че е научил, че много от опасенията, повдигнати в предишното съобщение, продължават да съществуват. Той отново изрази безпокойството си заради предполагаемите нарушения на основните права на кубинските работници в рамките на програмите и мисиите за временна миграция.
Според докладчика на ООН "свободата на движение на работниците ще продължи да бъде ограничавана и наблюдавана от кубинското правителство в договарящите се страни. Освен това някои работници ще бъдат подложени на сексуален тормоз или насилие, заплахи и/или физическо насилие. Злоупотребите като цяло ще бъдат извършвани от работодатели, правни съветници, директори на мисии, мениджъри, длъжностни лица и администратори."
Според неотдавнашната информация, получена от докладчика, на кубински специалисти в различни сфери на дейност, са били конфискувани паспортите, били са подложени на полицейски час и е трябвало да предадат до 90% от заплатите си на кубинското правителство и Кубинската комунистическа партия. Сред тези лица има медицински работници, учители, моряци, инженери, художници, музиканти, спортисти и архитекти, участващи в "мисии за интернационализация" в Испания, Италия, Катар и като служители на компанията за круизни кораби "MSC Cruceros".
(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и испанската новинарска агенция ЕФЕ)
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text