site.bta"Хизбула” е изправена пред несигурно бъдеще, смята египетски сенатор
Ливанската шиитска групировка “Хизбула” упорито се опитва да запази двойнствената си роля, въпреки значителните загуби – както на ръководни кадри, така и на военни способности, пише в коментар за в. “Ал Ахрам” египетският сенатор и бивш помощник външен министър Амр Хелми.
От една страна, организацията все още е ключов играч на ливанската политическа сцена, а от друга -– се позиционира като “военна съпротива” срещу Израел. И на двата фронта обаче изглежда слаба, тъй като е изправена през нарастващ вътрешен и външен натиск, който застрашава ролята й в Ливан и мощта й като основна сила срещу Тел Авив, докато продължава да служи на по-широките геополитически цели на Иран, отбелязва авторът.
По думите му ликвидирането на високопоставени ръководители, включително дългогодишния лидер на “Хизбула” Хасан Насралла, от страна на Израел показва дълбочината на проникване на израелските служби в групировката. Пробивът нанесе вреди не само на “Хизбула”, но и на регионалната стратегия на Иран. От години “Хизбула” е най-ефективният инструмент, с който Техеран прокарва интересите си в Близкия изток – в Ливан, Сирия, Иран и Йемен. Успешните операции на Израел са най-тежкият удар в историята на групировката, който драстично променя стратегическия баланс на т.нар. “Ос на съпротивата”.
Според Хелми ефектът от убийството на Насралла надхвърля ефекта от ликвидирането на Абас Мусауи през 1992 г. Насралла беше един от малкото способни наистина да разбират Израел – управлението, армията, обществото му, слабостите и ограниченията му, изтъква сенаторът. “И все пак той не успя да разбере, че Израел днес е съвсем различен, воден от по-екстремно и агресивно правителство, отколкото когато и да било в историята му. Нито осъзна, че никой лидер в Израел, независимо от политическите позиции, не би търпял обезлюдяването на почти целия Северен Израел заради ракетния обстрел на “Хизбула.”
Амр Хелми е на мнение, че решението на Насралла да подкрепи палестинското движение “Хамас” в Газа, като отвори фронт срещу Израел се е оказало хазартен ход с катастрофални последици. “Той не само не успя да помогне смислено на “Хамас”, но решението му донесе разруха и за самата “Хизбула”,” пише авторът и изтъква, че грешката на Насралла е била фатална и изправя организацията през неясно бъдеще. Той уточнява все пак, че е рано да се обявява краят на “Хизбула”, тъй като тя разполага с десетки хиляди бойци и огромен запас от ракети, конвенционални военни средства и дронове.
Освен настоящата военна операция на Израел срещу “Хизбула” и възможността за регионален конфликт, “Хизбула” е изправена срещу още две предизвикателства, посочва египетският сенатор.
Първо, редица международни и регионални сили, както и фракции в самия Ливан, настояват за прилагане на резолюцията 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която изисква разоръжаването на всички ливански милиции, включително “Хизбула”, и призовава ливанското правителство да установи пълен суверенитет на своята територия. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди за опасностите, които създава значителният военен капацитет на “Хизбула” и изтъкна нуждата да се трансформира от военна групировка в само гражданска партия.
Второто предизвикателство е широкото отхвърляне от международни и регионални сили на възможността неправителствени въоръжени групировки да действат независимо в национални държави. Моделът на война чрез пълномощници, въведен от Иран в региона, изглежда все по-неустойчив, независимо от неговите мотиви и цели, обяснява Хелми.
Предстоящите дни са решаващи за бъдещето на “Хизбула”, която носи отговорността да се справи с променяща се международна и регионална динамика на силите, включително в Ливан, където вътрешните напрежения биха могли да запалят нова гражданска война, пише още авторът. Политическите опоненти на “Хизбула” вече поставиха под въпрос стратегията й, изтъквайки тежките политически и икономически щети за Ливан заради съгласуването й с иранските интереси. Критиките се засилиха заради упоритата позиция на “Хизбула” относно президентските избори в Ливан и настояването на поста да застане предпочитаният от нея кандидат, което доведе до близо две години блокаж и президентски вакуум.
Амр Хелми заключава, че на фона на продължаваща регионална ескалация и усилията на някои страни да предотвратят пълномащабна регионална война, “Хизбула” е изправена пред несигурно бъдеще, особено след като Иран все още не е демонстрирал реален принос за палестинската кауза или успех в защитата на палестинците от Израел.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text