site.btaКНА: Срещата между президентите на Кипър и САЩ е символична и важна, казва министърът на външните работи
Министърът на външните работи на Кипър Константинос Комбос заяви, че срещата между президентите на САЩ и Кипър Джо Байдън и Никос Христодулидис, която ще се състои в сряда във Вашингтон, ще има символично и политическо значение, съобщи за БТА агенция КНА.
В отговор на въпроси след среща с колегата си от Люксембург, която се проведе в Никозия, министърът на външните работи заяви, че Никозия очаква да проведе продуктивна дискусия във Вашингтон на най-високо равнище, дискусия, която ще бъде продължение на стратегическия диалог между Кипър и САЩ, проведен преди няколко дни в Никозия.
Като потвърди важността на този дневен ред, той заяви, че повишаването до ниво президенти на двете държави ще бъде от особена важност, тъй като то има както „символична, така и специална политическа тежест“.
По отношение на дневния ред, каза той, двамата ще обсъдят двустранните отношения по редица въпроси, свързани с отношенията на ниво граждани, отношенията между бизнеса, инвестиционни въпроси, въпроси, свързани с двустранното сътрудничество в региона, където ситуацията, както отбеляза той, е изключително трудна.
Комбос припомни, че от няколко месеца се осъществява активно сътрудничество със САЩ, като отбеляза, че и двете страни искат да продължат да го развиват. По думите му те ще обсъдят и въпроси, свързани с евакуацията на граждани, т.е. как може да се управлява криза в региона въз основа на синхронизирана реакция или помощ от страна на Кипър към САЩ.
Той каза, че те естествено ще повдигнат и кипърския въпрос, като подчерта, че „за нас това е въпрос от екзистенциално значение“.
„Той ще бъде повдигнат от наша страна, но ние приемаме за даденост, че ще бъде повдигнат и от страна на САЩ“, каза министърът.
Запитан дали ще има някакво послание от Вашингтон по кипърския въпрос, той отговори, че много важно послание, което има особено политическо значение, се изразява в това, че президентът на Република Кипър ще бъде във Вашингтон за среща с президента на САЩ.
Той подчерта, че реториката от страна на турската и кипърската турска страна за „две държави, за суверенно равенство“ излиза извън рамката на Съвета за сигурност на ООН и че срещата между Христодулидис и Байдън, както и отношенията между Кипър и САЩ, които се развиват напоследък, са ясно послание.
Той изрази надежда, че Турция и ръководството на кипърските турци ще разберат това като сериозно послание за това как да се пристъпи към интензивни и съществени преговори по кипърския въпрос в рамките, определени от Съвета за сигурност на ООН.
Запитан дали има отговор от страна на ООН по отношение на писмото, изпратено от президента на републиката, Комбос посочи, че не е обичайно да се дава отговор в такъв кратък срок, като отбеляза, че в писмото Кипър изразява благодарност за инициативата на генералния секретар на ООН и призива ООН да пристъпи бързо към следващите стъпки по кипърския въпрос.
„В момента не разполагаме с никаква допълнителна информация за това кога ще можем да пристъпим към действие. Изразили сме намерението си да го направим възможно най-скоро“, заяви той. Запитан дали това ще се случи преди края на годината, той отговори: „Бихме искали това да стане дори утре“.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text