site.btaЛидерът на кипърските турци е получил обаждане от ООН с призив за започване на преговори през септември
Лидерът на кипърските турци Ерсин Татар съобщи, че от ООН са му се обадили по телефона, с предложение той да участва в преговори за разрешаване на кипърския проблем още през септември, съобщи кипърското издание "Сайпръс Мейл".
Говорейки вчера на събитие в турския черноморски град Бартън, президентът на признатата само от Турция Севернокипърска турска република (СКТР) заяви, че ООН има „големи очаквания“ по отношение на перспективата за преговори, но че той „никога“ няма да направи „крачка назад“ от предпоставката „суверенното равенство и държавността на север да бъдат утвърдени“.
„Ако бъдат утвърдени директната търговия, директните полети, директните контакти, с премахване на всякакъв вид ембарго, с признаване на нашата държава, само тогава можем да влезем в процес за справедливо, постоянно и устойчиво решение на кипърския проблем“, каза той.
Татар добави, че „ако тези неща не бъдат потвърдени, ние никога няма да се върнем към етапа, до който бяха стигнали преговорите през 2017 г., когато разговорите за федерално решение продължаваха с идеята за нула войници и нула гаранции.“
Той отново подчерта, че в Кипър има „две отделни държави и два отделни народа“.
„Севернокипърската турска република е държава на кипърските турци и тази държава не е създадена на шега. Тази държава е израз на независимостта и свободата на кипърските турци, призната е от Република Турция и е член-наблюдател в Организацията на тюркските държави“, каза още той.
„Ние настояваме нашият суверенитет да бъде приет, преди да седнем на масата за преговори. Това е наше най-естествено право“, добави той.
Междувременно говорителят на кипърското правителство Константинос Летимбиотис заяви, че правителството е в „постоянна комуникация“ с ООН „от дълго време“. Той добави, че „единствената цел“ на правителството е преговорите да бъдат подновени от мястото, където бяха спрени в Кран-Монтана, Швейцария, през 2017 г."
„Всичко, което се отклонява от тази рамка, не може да бъде прието от страна на кипърските гърци, нито от международната общност“, каза той.
Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ да присъедини Кипър към Гърция. През 1983 г. в северната част на острова бе едностранно провъзгласена Севернокипърска турска република (СКТР), която не е призната от никоя друга държава освен Турция. Поредицата кръгове на водените от ООН мирни преговори засега са без резултат. Последният кръг от преговори през юли 2017 г. в швейцарския курорт Кран-Монтана завърши също безрезултатно.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text