site.btaАПА: Има високи очаквания към утрешната среща за разширяване на Шенген в Будапеща
Преди утрешната среща в Будапеща на вътрешните министри на Австрия, Румъния и България, посветена на темата за разширяване на Шенген, очакванията в Австрия са високи, предаде австрийската агенция АПА.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер говори пред АПА за работата по външните граници на ЕС, която е свършена до момента.
"Виждаме, че тези усилия се отплащат и искаме да продължим да вървим по този път и да приемем нов пакет", подчерта той.
Новият пакет от мерки трябва да бъде изготвен окончателно утре в Будапеща.
"След ветото от страна на Австрия и Нидерландия за приемане на Румъния и България се положиха усилия за опазването на външните граници и за борбата срещу каналджийството", каза Карнер преди утрешната среща. "В тази ситуация Австрия не е просто страничен наблюдател, самата тя също работи здраво", добави той.
В работната среща в Будапеща освен Карнер участие ще вземат вътрешните министри Атанас Илков от България, Каталин Предою от Румъния, както и домакинът от Унгария Шандор Пинтер. Унгарското председателство на ЕС иска да се стигне до официално единодушие по въпроса по време на среща на вътрешните министри на ЕС в средата на декември. В работния разговор ще участва и еврокомисарят по въпросите на миграцията Илва Йохансон. Австриецът Магнус Брунер, който се очаква да я наследи на поста, подкрепя приемането на двете балкански страни в Шенген.
Преди срещата се водиха интензивни дипломатически преговори. Румънският премиер Марчел Чолаку разговаря във вторник с австрийския канцлер Карл Нехамер, а в понеделник канцлерът разговаря и с председателя на румънския Сенат Николае Чука, съобщи екипът на Нехамер. Вътрешният министър Карнер се срещна в понеделник с румънския си колега Предою във Виена.
Австрийската посланичка в София Андреа Икич-Бьом в началото на седмицата посети българско-турската граница, за да научи повече за напредъка по въпроса.
Официални теми на срещата в Будапеща според данни на вътрешното министерство са опазването на външните граници на ЕС, общите усилия в борбата срещу каналджийството, както и мерките срещу нелегалната миграция. От март Румъния и България са членки на "въздушния Шенген", като с това бяха премахнати едновременно проверките по въздух и вода. Пълното им присъединяване към Шенген обаче ще се осъществи с отварянето на сухопътните граници.
Министерството на вътрешните работи говори и за по-нататъшни усилия в рамките на ЕС. Агенцията на ЕС за защита на границите Фронтекс например обяви утрояване на служителите си в България. Досега Румъния и България са получили 130 милиона евро от Европейската комисия за засилване на наблюдението по границите.
В България в момента се разполага допълнителен персонал - 1240 гранични служители. Двете държави работят и по пилотни проекти за процедури по външните граници. Засилен граничен контрол и подобрено сътрудничество има и с Унгария, Гърция и Словакия. Австрийски полицейски служители са разположени и като "съветници при проверка на документите" на летищата в Румъния и България.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text