site.btaБелга: След стрелбата в Брюксел и прекъснатия мач Белгия-Швеция, белгийската футболна асоциация заяви, че би приела 1:1 като краен резултат

Снимка: Белга

След като футболната среща между Белгия и Швеция беше прекратено на полувремето поради терористичната атака в Брюксел, УЕФА ще трябва да реши как и дали мачът ще продължи, предаде белгийската новинарска агенция Белга. Въпреки че това може да окаже негативно влияние върху шансовете на "червените дяволи" на Евро 2024, Белгийската футболна асоциация е готова да приеме резултата на полувремето - равенство 1:1, заяви изпълнителният директор Ману Лерой.

След като вече си осигуриха класиране за Евро 2024 с победата над Австрия в петък, Белгия се нуждаеше от три точки срещу Швеция, за да си осигури първото място в групата. Спечелването на квалификационната група е важно, защото гарантира, че най-силните национални отбори ще бъдат избегнати в груповата фаза на турнира.

Член 29 от правилника на УЕФА постановява, че отложен мач трябва да се играе на следващия ден. Това обаче е почти невъзможно, тъй като шведските играчи бяха ескортирани до летището от белгийската полиция и отлетяха обратно за Швеция вчера вечерта. За пренасрочване на мача не може да се говори и поради натоварените графици на отборите.

Две възможности

Съществуват само две реални възможности. Швеция може да бъде принудена да приеме поражение с 5:0. Това е възможно съгласно правилата, тъй като именно гостите поискаха мачът да бъде прекратен. Другият вариант е двата отбора да приемат резултата от полувремето 1:1 като краен резултат, което може да застраши шансовете на Белгия да бъде начело на група на Европейското първенство.

Националните отбори нямат реално право на глас по този въпрос, тъй като окончателното решение ще бъде взето от УЕФА. Във всеки случай Белгийската футболна федерация обяви, че няма да иска от УЕФА отмяна на резултата.

"В определен момент етиката и моралът имат предимство", заяви днес изпълнителният директор Ману Лерой пред белгийския френскоезичен ежедневник "Соар" (Le Soir).

Очаква се УЕФА да обяви решението си тази седмица.

(Тази новина се разпространява от БТА по договор с белгийската новинарска агенция Белга)