site.btaГръцкият премиер Мицотакис възнамерява да бъде начело на партията си Нова демокрация и на изборите през 2027 година
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис каза пред гръцката телевизия АНТ1, че ще ръководи партията си Нова демокрация на изборите през 2027 г., предаде АНА-МПА. Той отправи и послание към бизнес средите, заявявайки, че неговото правителство няма да бъде изнудвано или заплашвано. Той изключи всякакви промени в избирателния закон, като подчерта, че Нова демокрация остава единствената жизнеспособна политическа алтернатива.
В интервю за телевизия АНТ1 от станция "Венизелос" на метрото в Солун Мицотакис определи проекта като „най-красивото метро в света“, подчертавайки успешното преместване на антики въпреки първоначалните съмнения. Той добави, че това постижение демонстрира способността на Гърция да преодолее неефективността в миналото. Той отбеляза, че метрото в Солун за първи път е включено в държавния бюджет през 1976 г. при Константинос Караманлис.
Позовавайки се на отношенията на Гърция с нейните съседи, Мицотакис изпрати ясно послание както към Албания, така и към Република Северна Македония. Той заяви, че Гърция има всички основания да подкрепи Албания в процеса на присъединяване към Европейския съюз, но при условие, че тя напълно зачита правата на гръцкото национално малцинство.
„Имаме проблеми със собствеността, въпроси, които са свързани със самоопределението и преброяването и трябва да ви кажа, че Албания сега категорично се е ангажирала с разрешаването на тези въпроси. Така че Гърция има голяма сила за преговори днес“, подчерта гръцкият министър-председател. „Ако Албания иска да продължи напред и аз вярвам, че иска да продължи напред, и ние трябва да искаме да продължи напред, тогава трябва окончателно да разреши проблемите, свързани с малцинството. Така че бих казал, че това е положително развитие, тъй като нашата страна по същество е пейсмейкърът на напредъка на Албания към Европа“, каза той.
По отношение на Северна Македония Мицотакис подчерта, че все още има няколко сили на Балканите, които смятат, че ще имат политическо предимство, ако събудят старите призраци на балканския национализъм.
„Изразих своите възражения срещу Преспанското споразумение, що се отнася до приемането на „македонския“ етнос и „македонския“ език. Споразумението обаче по отношение на т.нар. “erga omnes”, че името на държавата е Северна Македония, без значение дали държавата е представена в чужбина или името се използва за вътрешна употреба, това не се оспорва, ясно е", каза той и допълни, че страната също ще осъзнае, че не е в неин интерес да настоява за линия, която създава проблеми с най-голямата ѝ съседка, която се оказва голям инвеститор в страната и от която очаква подкрепа по европейския път.
Позовавайки се на гръцко-турските отношения, Мицотакис каза, че Гърция трябва да разговаря с Турция и може да го направи от позиция на сила и увереност. „Това е, което ще продължа да правя, въпреки факта, че не е постигнато реално сближаване по ключовия въпрос, който имаме с Турция“, каза той.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text