Представяне на ЛИК за българите в Украйна по повод 250 години от първите български преселници

site.btaБТА почете шестима българи от община Олшанка, загинали във войната в Украйна

БТА почете шестима българи от община Олшанка, загинали във войната в Украйна
БТА почете шестима българи от община Олшанка, загинали във войната в Украйна
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кореспондентът на БТА в Одеса Светлана Драгнева поднесоха цветя на мемориала на централния площад в Олшанка за загиналите 42 души от 16-те селища в общината. Сред тях са шестима българи - от село Олшанка Данил Добров (22 години), Игор Владов (33 години) и Олег Киров (50 години), от село Добра Васил Серданов (18 години) и Михайло Танасов (21 години) и от село Станкувата Олександър Диордиев (44 години).

В България се вълнуваме за нашите хора в Украйна 250 години след първите преселници в Олшанка и затова БТА издаде брой на списание ЛИК за българите в Украйна и има Национален пресклуб с постоянен кореспондент в Одеса. Това каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев на среща в Олшанка, на 300 километра на север от Одеса, с представители на четирите български организации в Кировоградска област, в която се намират основаните преди точно 250 години, през 1774 г., селища от първите български преселници в днешна Украйна - Олшанка, Добра и Станкувата.

Вълчев и кореспондентът на БТА в Одеса Светлана Драгнева поднесоха цветя на мемориала на централния площад в Олшанка за загиналите 42 души от 16-те селища в общината. Сред тях са шестима българи - от село Олшанка - Данил Добров (22 години), Игор Владов (33 години) и Олег Киров (50 години), от село Добра - Васил Серданов (18 години) и Михайло Танасов (21 години) и от село Станкувата - Олександър Диордиев (44 години). По информация на местните хора двама българи от Олшанка били пленени и осъдени в Русия, а още трима жители са безследно изчезнали.

Според последното преброяване на населението в Украйна от 2001 г. в Кировоградска област живеят 2305 българи, но по неофициални данни на местните хора само в селата Олшанка, Добра, Станкувата и Мала Олшанка те са над четири хиляди.

Генералният директор на БТА разказа на срещата с около 50 представители на българската общност в селата на община Олшанка за усилията на националната информационна агенция на България да събира и разпространява новини за българите в Украйна - както за жертвите и за всекидневните въздушни тревоги в дните на войната, така и за пазенето на българските традиции и история.

Вълчев и Драгнева поднесоха цветя и на поставения през 2010 г. паметник на Христо Ботев и посетиха църквата “Свети Йоан Милостиви”, в която има стенопис на светите братя Кирил и Методий и във витрина се пази земя от прародината България - от Алфатар, откъдето идват първите преселници. Гостите от България разгледаха и Украино-българския музей, в който има сбирка от български предмети, включително и компютър “Правец” от 80-те години на миналия век.

“Националният пресклуб на БТА се опитва да допринася и за повече информация от България, насочена към българите в Украйна - за възможностите за обучение, работа и бизнес в България, като най-важното е тази информация да помага повече млади българи от Украйна да получат добро образование в български университети, което да могат да използват и за възстановяването на родния си край след края на войната”, каза Вълчев. По данни от местните хора петима младежи (4 момчета и 1 момиче) от Олшанка са продължили през последните 3 години образованието си в университети в София, Пловдив и Варна.

Вълчев отбеляза, че повече информация от населените с българи райони на Украйна ще е полезна българите в България да се ориентират по-добре как могат да се включат във възстановяването от войната на районите с български общности.

Генералният директор на БТА разказа за предстоящия концерт в Одеса, организиран в събота до Националния пресклуб на агенцията в навечерието  на Деня на бесарабските българи - 29 октомври, когато през 1838 г. е осветена Болградската катедрала "Свето Преображение Господне", построена със средства на бесарабските българи, преселили се от България  през XVIII - XIX век. За концерта по покана на БТА от България ще пристигне певицата Деси Добрева, която ще участва безвъзмездно. Ще се включат още български състави от Одеска област в Украйна - от селата Делжилер, Камчик и Кулевча.

Вълчев каза, че е разговарял с Янка Господинова, кмет на град Алфатар в България, откъдето идват преселниците в Олшанка, да бъде организирано отбелязване на 250-ата годишнина от преселването. “Надявам се това да стане час по-скоро в мир тук”, каза генералният директор на БТА.

На срещата четирите български сдружения в община Олшанка представиха своята дейност.

Най-старо е Олшанското българско дружество “Алфатар”, учредено през 1999 г.,  с дългогодишен председател 81 годишният Анатолий Нестеров. Неговият заместник Татяна Владова разказа за дейността на дружеството през 25-те години, които през тази година отбелязва от създаването си.  “През 2004 г. между  община Алфатар, Силистренска област и Олшанската районна администрация беше подписана декларация за сътрудничество във всички сфери на живота. До 2015 г. имахме много тесни връзки с община Алфатар. Организиран беше обмен на делегации – ние гостувахме в Алфатар и те идваха при нас”, каза Владова. Тя си спомни, че през 2006 г. по покана на дружеството на олшанските българи “Алфатар” 10-членна делегация от Алфатар посетила гроба на хан Кубрат в село Малая Пересчепина, Новосанжарский район, Полтавска област. “Алфатарският свещеник отец Георги и олшанският отец Иван отслужиха молебен, а ние поставихме на гроба българското знаме”, каза Владова. Тя обясни, че със съдействието на дружество “Алфатар” в Олшанка са сложени два паметника, свързани с българската история – на Христо Ботев и на българските преселници.

Българското обединение “Нашите хора” е втората българска организация в Кировоградска област, създадена през 2010 г. Председателят Сергей Осадчий отбеляза, че дружеството има българско неделно училище, което работи вече 8 години. “Нашите деца участват във фестивали и конкурси както в Украйна, така и в България. Активно участвахме в събора, организиран от вестник “Роден край” - “Кубратов събор”, на който българи от цяла Украйна и България се събирахме на мястото на погребението на хан Кубрат в село Малая Пересчепина, Полтавска област. За съжаление след началото на войната тези събори не се провеждат”, каза Сергей Осадчий.

Той разказа за културните връзки на дружеството с Варна и други места в  България. “През миналата година от името на дружеството се обърнахме към правителството на България за помощ за осигуряване на електроенергия в селата Добра и Станкувата и помощ ни беше оказана”, каза още Осадчий. Той представи и създадения по идея на “Нашите хора” украино-български антивоенен клип “Побратими” с песен, изпълнена на два езика от българския певец Етиен Леви и украинският певец от град Кропивницки Александър Безай.

Третата българска организация в района е “Център за украинско-българска дружба”, учредена в Олшанка през 2016 г. Председателят Владимир Опря разказа за връзките на организацията с България. “От 2018 г. три години поред имахме българско неделно училище, финансирано от Министерството на образованието и науката на България, но поради липса на преподаватели и средства, то спря дейността си”, каза Опря. По думите му през 2018 г.  по инициатива на дружеството кметове на 12 села от Силистренска област посещават Олшанка, Добра и Станкувата.

Със средства на Центъра за украинско-българска дружба и спонсорска помощ е издадена книга, посветена на историята и културата на олшанските българи, която се раздава безвъзмездно.

Четвъртото българско сдружение е Олшанската организация “Нашите хора” с председател Сергей Опря, който също представи накратко дейността на дружеството сред местните българи.

В срещата, водена от ръководителя на отдел “Култура” Елена Михайлова, участва и изпълняващият задълженията на кмета на общината  Сергей Пироженко, който благодари на БТА и лично на Кирил Вълчев за инициативата за събитието. “Вашето присъствие тук показва, че ни подкрепяте в тези тежки времена. В началото на октомври в нашата община беше отбелязана 250 годишнина от преселването на българските преселници с етнокултурен фестивал “Единство на сърцата”, подчерта  Сергей Пироженко.

Приветствайки гостите на събитието заместник-кметът Сергей Бебек призова всички към обединение. “Само със съвместни усилия ние ще можем да съхраним, това което имаме”, каза той. Сергей Бебек подчерта, че има български произход и сподели, че дядо му е свирил на гайда по време на 230-та годишнина от преселването на българите.

Двата български народни състави в Олшанка  “Гуденки” и “Хубавица” изпълниха български песни и хора. Ансамбли за български автентичен фолклор има и в Станкувата - “Седянки”, както и в Добра - “Другарка”. “В песните, които чухме в Олшанка,  се пее за спомена за нашите деди, за горди майстори и гиздави жени, силни хора - българи добри, за българския дух непобедим, което е вълнуващо да чуем, че мислят за нас като народ далеч от родината нашите сънародници тук и това, че те мечтаят за България, трябва да ни кара и ние да виждаме в нея сбъдването на мечти”, отбеляза Вълчев.

Представителите на БТА дариха на библиотеката в Олшанка и българските сдружения книги от българската литературна класика, както и книгите, издадени по повод 125-ата годишнина на агенцията. Всяко от четирите български сдружения получи и медала на Монетния двор на Българската народна банка и пощенската марка на “Български пощи”, издадени за годишнината на БТА.

В сряда генералният директор на БТА представи списание ЛИК за българите в Украйна в намиращото се на 120 километра източно от Одеса село Кулевча, чието население от около 4 000 жители е почти изцяло от българи - наследници на преселници през 1830 г. от село Кюлевча, Шуменска област.

През февруари 2023 г. - година след началото на войната - БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК, посветен на българите в Украйна, който вече представи в Одеса и Болград.

За да осигури повече информация за българите в Украйна и възможности за общуване на България с тях, особено през дните на войната, през пролетта на 2023 г.  БТА откри национален пресклуб в центъра на Одеса с постоянен кореспондент - Светлана Драгнева, чиито материали могат да се използват свободно от всички български медии с позоваване на БТА. Това е вторият национален пресклуб на БТА с кореспондентско бюро в Бесарабия след този в Тараклия, Молдова, чийто постоянен дом беше открит през 2022 г. в присъствието на българския президент Румен Радев.

През втората половина на юни тази година БТА организира Деветнадесетата световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил като знак на съпричастност със 150 000 българи, които живеят в Одеска област. Темата на срещата бе „Медии и общност“, а събитието се проведе в хибриден формат – на място и чрез онлайн видеовръзка. Тя премина на фона на сирени за въздушни тревоги и бумтящи генератори за електричество заради режим на електроснабдяването. Участниците в срещата отдадоха почит към “българските” места в Одеса и Болград - паметните знаци за Светите братя Кирил и Методий, Христо Ботев, Васил Априлов, Георги Раковски, Иван Вазов, Алеко Константинов, Опълченците на Шипка. Лого на срещата беше силуетът на Болградската гимназия, чиито възпитаници са Александър Малинов - премиерът, обявил Независимостта през 1908 г., още един български премиер - Димитър Греков, първият ректор на Софийския университет акад. Александър Теодоров – Балан, революционерът Ангел Кънчев, генералите Данаил Николаев и Иван Колев и много други. Срещата в Одеса беше продължение на срещата, организирана през 2017 г. в другата държава с голяма общност от бесарабски българи - Молдова.

Под бомбардировките националната информационна агенция на България организира за бесарабските българи в Украйна редица събития - отбелязвания на националния празник 3 март и на Деня на бесарабските българи 29 октомври; представяния на книги за войната в Украйна на българските писатели Теодора Димова и Йордан Ефтимов; откриване на изложба в еврейския културен дом “Унион” на Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий” за 80-годишнината от спасяването на българските евреи; срещи с български общности в селища в Одеска област.

По инициатива на БТА през март 2024 г. в Юридическия факултет на Одеския университет беше открита паметна плоча на публициста и журналист Алеко Константинов, който е учил там през 1881 г. - 1885 г.

/БЗ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 00:17 на 27.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация