site.btaГерманският канцлер Шолц показа по-настъпателен стил в двубоя си с Путин
(Сара Марш и Мадлин Чембърс от Ройтерс)
Германският канцлер Олаф Шолц беше обвиняван в слабо лидерство в украинската криза, както и в мек подход към Русия. При посещението си в Кремъл вчера обаче той не само зае твърда позиция пред руския президент Владимир Путин, а и изглежда това му харесваше.
Политически анализатори се чудеха как деликатният и любезен Шолц, встъпил в длъжност през декември миналата година, ще се справи "в бърлогата на лъва". Известно е, че някои висши руски представители са се подигравали публично или са се опитвали "да надиграят" чуждестранните си гости, изпитвайки характера им.
През 2007 г. Путин взе черния си лабрадор на среща с бившата германска канцлерка Ангела Меркел, въпреки добре известния факт, че тя се страхува от кучета.
Шолц обаче беше неочаквано настъпателен на съвместната пресконференция с Путин при еднодневното си посещение в Москва, което беше част от активните дипломатически усилия за предотвратяване на руско нашествие в Украйна, като същевременно запази типичния си умерен и спокоен тон.
Когато Путин отправи критики към НАТО, заявявайки, че организацията е започнала война в Европа, бомбардирайки бивша Югославия през 1999 г., Шолц отвърна на удара, като изтъкна, че това е станало, за да се предотврати геноцид, имайки предвид гоненията срещу етническите албанци в Косово.
Путин отвърна, че Русия смята за геноцид отношението към етнически руснаци в Донбаския регион на Източна Украйна. На самостоятелна пресконференция по-късно Шолц заяви, че Путин е използвал неправилно думата "геноцид".
Канцлерът дори се пошегува със страховете на Путин от разширяването на НАТО на изток, тъй като нямало изгледи това да стане скоро, и с продължителното му пребиваване начело на страната.
"Не знам колко дълго президентът планира да остане на поста", заяви той с усмивка към Путин. "Имам усещането, че може да е дълго, но не и завинаги".
Някои анализатори го похвалиха, че е изразил безпокойство от проблемите, свързани с гражданските права, както и за това, че се срещнал с различни активисти.
По-късно, в отговор на журналистически въпрос за сблъсъка си с Путин, Шолц се усмихна, заявявайки, че това е"придало цвят" на "интензивните" четиричасови преговори.
Някои критици въпреки това се оплакаха, че е отстъпил твърде много пред Русия, омаловажавайки възможността Украйна да получи членство в НАТО.
По-настъпателният му тон обаче може да помогне донякъде за възстановяването на доверието към него като една от водещите политически фигури в Европа.
Напоследък френският президент Еманюел Макрон оглави европейските действия по отношение на украинската криза с посещение в Москва, макар и то да имаше смесени резултати.
А френският лидер дори не се опита да опровергае Путин, когато на съвместна пресконференция миналата седмица руският президент постави под въпрос твърденията на НАТО, че е строго отбранителен съюз, припомняйки военните кампании на блока в Ирак, Либия, Афганистан и Сърбия.
/Десислава Иванова/
news.modal.header
news.modal.text