site.btaВтора етапна победа за австралиеца Кейдън Гроувс на колоездачната Обиколка на Испания

Снимка: AP Photo/Manu Fernandez

Австралиецът Кейдън Гроувс постигна втора етапна победа на Колоездачната Обиколка на Испания, след като триумфира в 14-ия етап, който беше с дължина 200 км от Вияфранка до Вияалбино. Гроувс спечели след финален спринт и успех над Вут ван Аерт (Белгия). Друг австралиец – Бен О’Конър остава начело в главното индивидуално класиране и също така притежател на червената фланелка.

Времето на победителя днес е 4 часа, 21 минута и 34 секунди, а със същия резултат завършиха както Ван Аерт на 2-ото място, така и цялата основна група от 24 състезатели.

Това беше най-дългият етап в цялото издание на Вуелтата, по категория полупланински, със спускане от височина, позволило на колоездачите да завършат с мощен спринт. Основната група беше поведена от Гроувс и Ван Аерт, за да завърши с победа на първия в спринта.

Корбин Стронг от Нова Зеландия остана на 3-о място, повтаряйки постижението си от етап номер 2, когато отново Гроувс спечели и пак в дуел с белгиеца.

Начело в генералното класиране остана Бен O’Конър (Австралия), който има общо време от 56 часа, 31 минути и 49 секунди. Втори се движи Примож Роглич (Словения), който кара за отбора на Ред Бул, и изостава на 1 минута и 21 секунди. Представителят на домакините Енрик Мас е 3-и на 3:01 минути. За Ван Аерт пък малка утеха остава, че увеличи преднината си в класирането при катерачите, където има 46 точки, пред Марк Солер (Испания) с 23. Той също така води и в класирането по точки за активност, където има 291 срещу 182 на днешния победител Гроувс.

"Всъщност не очаквах, че днешният ден ще бъде спринт, какъвто беше, но противниковият отбор на Висма го контролираше и да имаш спринт един на един срещу Вут е наистина страхотно, каза Гроувс.  "Днес не се колебаех дали да атакувам. Мисля, че направих наистина добър спринт. Чувствах се като в драг-състезание".

Заемащият 2-ото място в генералното класиране Примож Роглич имаше механичен проблем в заключителните етапи, като се наложи да вземе велосипеда на съотборника си Даниел Мартинес, но успя да се върне навреме за финала.

Групата от шестима състезатели, която се откъсна в началото, беше контролирана от групата и застигната на последното изкачване, за да се стигне до спринтовия финал.

Неделният 15-и етап е с дължина 143 км от Инфиесто до Валгранде-Пахарес.

Към 22:17 на 31.08.2024 Новините от днес